Diyarbakır - Bakan Yılmaz: Gap'A 3.5 Milyar Lira Kaynak Akta

Diyarbakır - Bakan Yılmaz: Gap'A 3.5 Milyar Lira Kaynak Akta

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, 2010 Yılında Gap'a Aktarılan Kaynağın Toplam 3.5 Milyar Tl Olduğunu Söyledi.

Diyarbakır - Bakan Yılmaz: Gap'A 3.5 Milyar Lira Kaynak Akta

DEVLET Bakanı Cevdet Yılmaz, 2010 yılında GAP'a aktarılan kaynağın toplam 3.5 milyar TL olduğunu söyledi.

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, temaslarda bulunmak üzere Bingöl'den karayoluyla geldiği Diyarbakır'da AK Parti il başkanlığını ziyaret edip, açıklamalarda bulundu. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin güzelliklere layık olduğunu söyleyen Yılmaz, "Belki geçmişte çok sıkıntılı dönemlerden geçti. Çok sıkıntılı dönemler yaşadı. Fakat ben inanıyorum ki özellikle bu geçtiğimiz 7-8 yılda sağladığımız ilerleme bize geleceğe dairde çok güçlü umutlar veriyor. İnşallah önümüzdeki dönem aydınlık bir dönem hem ekonomik, hem de demokrasi ve hukuk anlamında önümüzün giderek daha fazla açılacağı giderek daha iyi yaşayacağımız bir dönem. Bu bölgelere yakışan da ölüm, değil hayat, bu bölgelere yakışan medeniyet, yıkmak değil yapmak, inşa etmek medeniyeti, demokrasiyi, hukuku inşa etmek. Özgür bir yaşama ortamını inşa etmek. Bunu yapacak alt yapıda bu toplumda var" dedi.

KİMSENİN HAYAL EDEMEYECEĞİ İŞLER YAPTIK

AKP hükümetinin 7-8 yılda gösterdiği perfonmasta yapılanların lafta kalmadığını anlatan Yılmaz, OHAL döneminden çok farklı bir döneme geldiğini TRT Şeş gibi farklı hayale gelmeyecek işleri gerçekleştirdiklerini söyledi. Yılmaz, "GAP Eylem Planı ile yep yeni bir döneme girdik. Son 2 yıldır GAP projesine muazzam kaynaklar ayırıyoruz. Çok önemli projelerin ihaleleri yapılarak başlatıldı. Mardin Ovası, Kralkızı ve Dicle'de yapılan çalışmalar Silvan projesi sadece 5 milyar TL'nin üzerinde tek başına bir proje, 250 bin hektar alan sulanacak. Bu projeler sonunda sadece bölgenin değil Türkiye'nin çehresi değişecek, DAP dediğimiz Doğu Anadolu Projesi ile KOP, Konya Ovası dediğimiz özellikle bu 3 projemizin tamamlanmasıyla muazzam bir tarımsal dönüşüm artışı olacak. Projeler sayesinde bir çok insanımıza iş imkanı sağlanacak" dedi.

2010 YILINDA GAP'A 3.5 MİLYAR KAYNAK

Devlet Bakanı Yılmaz, 2010 yılında GAP'a ayrılan toplam ödeneğinin 3.1 milyar TL olduğunu belirterek, "Sadece 2010 yılında GAP bölgesinde 9 ilimize ayırdığımız kamu yatırımları 3.5 milyar ediyor. Bu tabi çok önemli bir kaynak" dedi. İnsan odaklı siyaset yaptıklarını söyleyen Yılmaz, şöyle dedi: "İnsanımızın hayatında bugünkünden daha iyi bir ortama götürülmesi bizim için önemli. Sadece fiziki ortamı kasdetmiyoruz. Aynı zamanda daha demokratik ortamda, hukuk devletinin güçlü olduğu insan hak ve hürriyetlerine en geniş manada riayet edildiği bir ortamda yaşamasını kastediyoruz. Dedelerimiz bu bölgelerde büyük işler yapmışlar. Dünyayı kıskandıracak medeniyetler kurmuşlar buralara Kürdünü, Türkünü, Arabını değişik etnik gruptan insanları bir arada yaşatmışlar. Alevisi, Sünnisi ile değişik inanç gruplarını bir arada yaşatmışlar. Diyarbakır'da bunun en güzel örneklerinden bir camisi, kilisesi aynı mekanda yaşayabilmiş. Bu bizim büyük bir değerimiz, altyapımız. Müslüman'ı gayri Müslümü bir arada yaşatan bir toplum değişik dilleri, değişik etnik gruplari, mezhepleri bir arada yaşatamayacak mı? Bu anlayış yokmu bizde dedelerimizin atalarımızın ejdatımızın bu olgunluğunu biz niye gösteremeyelim"

Kaynak: DHA