Diyarbakır 2 Bakan Eker, Karpuz Yarışmasına Katıldı
Haberler » Güncel » Diyarbakır 2 Bakan Eker, Karpuz Yarışmasına Katıldı - Haber

Diyarbakır 2 Bakan Eker, Karpuz Yarışmasına Katıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Tarım İl Müdürlüğü'nün Düzenlediği Karpuz Yarışması'na Katıldı.

Diyarbakır 2 Bakan Eker, Karpuz Yarışmasına Katıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, tarım İl Müdürlüğü'nün düzenlediği Karpuz Yarışması'na katıldı.

Eker, burada yaptığı konuşmada karpuzun Diyarbakır için özel bir anlamı olduğun ve bir çoık şiir ve türkülere konu olduğunu söyledi. Karpuzun renklerini Diyarbakırspor'a verdiğini anlatan Eker, şöyle dedi:

"Türkiye'de yaklaşık 30 milyon ton sebze üretilir. Buna meyveyi de kattığın zaman 40 milyon tonu buluyor. Üretim rakamı dünyada meyve sebze üretiminde bize özel bir statü belirliyor. Dünyadaki ilk 4 ülke içerisindeyiz.Üretimi daha sağlıklı, hijyenik, verimli olması yönünde birçok proje hayata geçirdik.

Diyarbakır'ı sadece karpuzla değil, diğer bitkisel ürün üretiminde de iyi bir noktaya getirdik. Diyarbakır karpuzu bir marka, organik karpuz geliştirilmesi için bir çalışma içerisindeyiz. Diyarbakır'ın tarımsal destekler açısından hükümetmiz dömeninde 50 bine yakın çiftçiye 1 milyar 400 milyon lira verdik"

180 BİN TON KARPUZ ÜRETİLİYOR-

Diyarbakır'ın 180 bin ton karpuz üretimiyle Türkiye'de önemli bir paya sahip olduğunu dile getiren Eker, yarışmaya konu olan karpuzun özel bir çeşit olduğunu, kendine has lezzeti ve aromasının bulunduğunu, yetiştiricilerin özenle yetiştirdiğini söyledi. Eker, "Üreticilerimize teşekkür ediyorum. Onları alkışlayacağız ki onlar da daha çok üretim yapsınlar. Türkiye'de üreticilere zaman zaman haksızlık yapılıyor. Türkiye'de üretici ve çiftçiler ürettikleriyle 70 milyon insanın karnını doyuruyor. Bu memlekete gelen 30 milyon civarındaki turistin de karnını doyuruyor. Ürettikleriyle Türkiye'ye 11.5 milyar dolarlik ihracat geliri sağlıyor. Bunlar bizim üretici ve çiftçilerimiz. Bunlara zaman zaman haksızlık yapıldığını düşünüyorum. Çünkü bunlar görmezden geliniyor. Günlük olarak karşılabileceğimiz bir takım sorunlar bahane edilip gerekçe gösteriliyor. İnsanlar bu memlekette yedikleri ve içtikleriyle sorunlu hale getiriliyor. Yediklerimiz, içtiklerimiz, yaptıkları, ortaya koydukları ürünler sağlığa aykırıymış gibi ifadeler kullanılıyor. Bunlar doğru değil. Elbetteki tek tek dünyanın her yerinde olur. Biz de çiftçilerimizle el ele bu çürükleri içimizden ayıklıyoruz. Bunları infaz ediyor, üretimden men ediyoruz. Çok büyük bir kısmı sağlıklı ve hijyenik üretim yapıyor" dedi.

Bakan Eker, yarışmada dereceye girenlere ödüllerini verdi.Bu yıl 73 üreticinin katıldığı yarışmada, 38 kilogramlık karpuzu yetiştiren Erimli Köyü'nden Mehmet Salih Yaşar ile Sürümlü Köyü'nden Mahmut Yılmaz birinciliği paylaştı. Dürümlü Köyünden Nurettin Ataç 37 kilo 380 gram karpuzla ikinci oldu. Yarışmada üçüncülüğü de 37 kiloluk karpuzu ile Ala Taya aldı. Dereceye giren yarışmacılara para ve altın ödülü verildi.

Folklör ekibinin gösterileri ile yarışma da karpuzun içine sokulan altı aylık bir bebek ilgi odağı haline geldi. Davetlilerin bebekle fotoğraf çektirdi.

Kaynak: DHA

Manşet

Haberler