Diyanet'ten Gençlere Çağrı

Diyanet'ten Gençlere Çağrı

Diyanet, Dünyanın Çölleşme, Kuraklık, Susuzluk Gibi Sorunlar Nedeniyle Sinyal Vermeye Başladığını Belirterek, Gençliğin Kendi Geleceği İçin, Dünyanın Geleceğini Önemsemesi Gerektiğini Bildirdi.

Diyanet'ten Gençlere Çağrı

Diyanet İşleri Başkanlığı gençlere, "modaya ve eğlence hayatına gösterdiğin duyarlılığı, çevre sorunlarına da gösterin" çağrısı yaptı.

Diyanet İşleri Başkanlığı "Isınan Kürede Çevre Ahlakı" isimli bir dergi yayınladı. Dergi'de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nden A. Nevra Kırbaşoğlu ve N. Hande Dönerkaya "Gençlerin Perspektifi'nden Gençlik ve Çevre" konulu bir makale kaleme aldı.

Makalede çevreyle ilgili problemlerin çözümünde öncelikle gençlere güvenmek gerektiği belirtilerek, "ne yazık ki Türkiye'de gençlerin bu tür sosyal olaylardan haberdar olma ya da duyarlı olma durumlarının istenen ölçüde olmadığı" görüşü belirtildi.


"Popüler kültür ve küreselleşmenin etkisiyle gençlerimizin çoğu içi boş, anlamsız hayatlar yaşamaktadır. Küreselleşmenin getirdiği tek tip hayat tarzı ve tüketim çılgınlığı, gençleri derinden etkilemekte ve sarsmaktadır" denilen makalede, bu tüketim çılgınlığının sadece sosyal sorunlara değil, çevre sorunlarına da sebep olduğu kaydedildi.

Makalede, yetişkinlerin geçmişteki sorumsuz davranışları ve hatalarının bugün, evrene çölleşme, kuraklık, erozyon gibi büyük zararlar getirdiği ifade edildi. Yarın, bugünün gençliğinin içmek için bile su bulamayacak hale geleceği belirtilen makalede, onlardan yetişecek neslin daha büyük sorunlarla karşılaşacağı anımsatıldı.

Makalede, "Gençliğin kendi geleceğini ve dünyanın geleceğini önemsemesi gerekiyor. Bunun için de önce tehlikelerin farkında olmalı ve moda, eğlence hayatı gibi konularda gösterdikleri duyarlılığı, çevre sorunları konusunda da göstermelidirler" denildi.

İnsanların, dünyaya, insanlığa ve çevreye karşı sorumlulukları olduğu belirtilen makalede, bunun Kuran'da da yer aldığına işaret edildi. Dergide, dünyayı bekleyen tehlikenin özellikle az gelişmiş ülkeleri daha büyük biçimde etkileyeceği kaydedildi. (ANKA)