Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mali'de

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mali'de

Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, yapımı tamamlanan Bamako Eyyüp Sultan Camii'nin açılışı ve resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Mali'nin başkenti Bamako'ya geldi.Özel bir uçakla Bamako'ya gelen Diyanet İşleri Başkanı'nı,...

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Mali'de

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, yapımı tamamlanan Bamako Eyyüp Sultan Camii’nin açılışı ve resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Mali’nin başkenti Bamako’ya geldi.


Özel bir uçakla Bamako’ya gelen Diyanet İşleri Başkanı'nı, uçağın kapısında Bamako Ufuk Türk Koleji öğrencileri çiçekler ve Mali kültürünün misafirperverliğini simgeleyen kakao meyvesi ile karşıladı.


Türkiye’nin Mali Büyükelçisi Kemal Kaygısız, Mali Din İşleri Bakanı Tierno Amadou Omar Hass Diallo, Mali Yüksek İslam Konseyi Başkanı Mahmoud Dicko da karşılama merasiminde hazır bulundu.


Mali topraklarına inen ilk Türk uçağı ile yaklaşık 7 saatlik bir yolculuktan sonra Bamako’ya ulaşan Diyanet heyetinde, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’le birlikte İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran ve Türkiye’nin Çad Büyükelçisi Ahmet Kavas da bulunuyor.


Diyanet İşleri Başkanı, Diyanet Vakfı, Eyüp Müftüğü, Mali Din İşleri Bakanlığı ve Mali Yüksek İslam Konseyi işbirliği ile inşa edilen ve Osmanlı mimarisi ile Batı Afrika’da inşa edilen ilk Türk eseri Eyyüp Sultan Cami'ini, Cuma namazından sonra ibadete açacak. Mehmet görmez ayrıca, Mali Başbakanı Oumar Tatam Ly ile resmi konutunda görüşecek.

Kaynak: CİHAN