Diyanet İşleri Başkanı: Hayatımızı Yapaylık, İmaj, Gösteriş, Reklam ve Propaganda Kapladı, Götürdü - Haberler
Haberi Paylaş

Diyanet İşleri Başkanı: Hayatımızı Yapaylık, İmaj, Gösteriş, Reklam ve Propaganda Kapladı, Götürdü

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Diyanet İşleri Başkanı: Hayatımızı Yapaylık, İmaj, Gösteriş, Reklam ve Propaganda Kapladı, Götürdü

Rize Müftülüğü'nce Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri törenine Rize Valisi Nurullah Çakır, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ile davetliler ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı.

Rize Müftülüğü'nce Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kapalı Spor Salonu'nda düzenlenen 'Kutlu Doğum Haftası' etkinlikleri törenine Rize Valisi Nurullah Çakır, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, AK Parti Rize Milletvekili Hasan Karal ile davetliler ve yaklaşık 3 bin kişi katıldı. Kuran-ı Kerim okunmasıyla başlayan programda Diyanet işleri Başkanlığı tarafından bu yıl Kutlu Doğum Haftası'nın ana teması seçilen 'Samimiyet' konulu kısa film gösterisi sunuldu.

PROTESTOCU YAŞLI ADAMA SERT MÜDAHALE

Bu arada, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez'in konuşma yapmak üzere sahneye çıkması sırasında da ilginç bir tepki eylemi gerçekleşti. Rize'de daha önce de çeşitli programlarda ezan saatlerinin yanlış okunduğu gerekçesiyle gösterdiği tepkilerle tanınan Mustafa Cebir ayağa kalkıp, "Dinlemeyin bu gavuru" diye bağırmaya başladı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile görüşmek isteğini söyleyen yaşlı adam güvenlik görevlileri tarafından susturulmaya çalışıldı. İkna edilemeyen Cebir, yaka paça salondan dışarı çıkarıldı. Fenalık geçiren Mustafa Cebir daha sonra tedbir amaçlı olarak hastaneye götürüldü. Yaşanan karmaşa sonrası konuşmasına başlayan Görmez, Hz. Muhammed'in hayatından kesitler anlattı, gençlere seslenerek, 'Buradan çıkar çıkmaz her biriniz sevgili Peygamberimizin doğumundan ve vefatına kadar hayatını anlatan çok güzel bir kitabı elinize alın. Yoksa Müftü beyin yakasına yapışın, hemen size temin etsin, hediye etsin. Para da almasın. Her biriniz bu hafta içerisinde adeta içinize çeklercesine yüreklerinize teneffüs edercesine Resulü Ekrem'in hayatını her satırı üzerine düşünerek lütfen okuyunö dedi.

'HAYATIMIZI YAPAYLIK, İMAJ, GÖSTERİŞ, REKLAM VE PROPAGANDA KAPLADI, GÖTÜRDÜ

Bu yılki Kutlu Doğum Haftası kutlamalarının ana temasının, 'Samimiyet' olduğunu ifade eden Görmez, konuşmasına şöyle devam etti: ?Allah'ın kitabına karşı samimiyet, Peygamberine karşı samimiyet ve bütün müminlere karşı samimiyet. Hatta bütün insanlara karşı samimiyet. Ama en önce insanın kendi kendisine karşı samimiyeti. Son aylarda son yıllarda hem İslam dünyasında, hem ülkemizde büyük samimiyet kaybına uğradığımızı görüyoruz. Dindarlığımız içselliğini kaybediyor. Dünyamız yapaylaştı. Dünyamızda her şey hakikatin önüne geçti, hakikati perdelemeye başladı. Sokaklarda gezerken bakın, öyle herkes Rizeliler gibi ağaçların, ormanların içerisinden yürümüyor. Reklam levhalarının, ışıklı panoların arasından geçiyoruz. Sağımıza solumuza baktığımızda sadece yapay, gösteriş ve gösterişçi, imaj ve reklamların arasından geçiyoruz. Onlar bizim hayatımıza sirayet etti. Hayatımızı yapaylık, imaj, gösteriş, reklam ve propaganda kapladı götürdü. Onun için samimiyet diyoruz.

'HAYIRSEVER KAVRAMI YERİNE SPONSOR GELDİ

Hayattaki yapaylığın ve sahteliğin dini hayata da aktarıldığını ifade eden Görmez, 'Görsünler, duysunlar diye yapmaya başladık. Amel etmeye başladık. Peygamberimizin ifadesi ile gecenin karanlığında karıncanın ayak sesinden daha gizli bir şirk. O zaman Resulü Ekrem bize bunu hatırlattı. Başkası görsün diye yaptığımız hayırlar. Bazı İslam dünyasından muhtelif yerlere camilere halılar hediye ediliyor. Secde ettiğimiz mekanın üzerinde kralın ismini görüyorsun. Her şeyde bir gösteriş. Oysa Resulü Ekrem, 'Sağ elin verdiğini sol el bilmeyecek' buyurmuştu. Hayırsever kavramı gündemimizden çıktı. Yerine sponsor girdi. O sponsorluğu da reklama dönüştürdük. Bizi üzecek binlerce örnek vermek mümkündür. Oysa bütün bunlar Allah'a karşı samimiyetimizin ölçüleri olan davranışlarımızdı. İbadetlerimiz, iyiliklerimiz, başkasına beğendirmek için yapıldığında bütün anlamlarını kaybeder, hatta zarara dönüşür. Sadece ve sadece için Allah rızası için. İşte onun için bu yıl samimiyete vurgu yapmak istedik. Din samimi olmaktır. Kime karşı' ya Resulullah Allah'a karşı samimi olacaksınız. Allah'ın kitabına karşı, Peygamberine karşı ve bütün ehli imana karşı" dedi.

Programın sonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, salondakilere gül dağıttı.

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım