Diyanet Çalışanları, Naklen Atamalar ile Umre Görevlilerinin Yazılı Sınavla Belirlenmesini İstiyor (Özel)

Diyanet Çalışanları, Naklen Atamalar ile Umre Görevlilerinin Yazılı Sınavla Belirlenmesini İstiyor (Özel)

Özerk Diyanet Evkaf Sendikası Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı İsmail Genç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'ndan, Naklen Atamalar ile Umre Organizasyonlarında Görevlendirilecek Personel ve Tercümanların Yazılı Sınavla Belirlenmesini İstedi.

Diyanet Çalışanları, Naklen Atamalar ile Umre Görevlilerinin Yazılı Sınavla Belirlenmesini İstiyor (Özel)

Özerk Diyanet Evkaf Sendikası Güneydoğu Anadolu Bölge Başkanı İsmail Genç, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'ndan, naklen atamalar ile umre organizasyonlarında görevlendirilecek personel ve tercümanların yazılı sınavla belirlenmesini istedi.

Genç, CİHAN'a yaptığı açıklamada, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu'nun, göreve geldiği günden beri, gezi ve incelemelerde bulunduğunu, etkin ve verimli bir din hizmeti için din görevlileri ile ilgili durum tespitleri yaptığını belirtti.

Bardakoğlu'nun, sorunları dinleyerek din görevlilerinin özgürce hareket edebilmeleri ve kendilerini gerçekleştirebilmeleri yönünde yeni bir vizyon ve yol haritası belirlediğine vurgu yapan Genç, Bardakoğlu'nun; din görevlilerinin sosyal hayata daha fazla katılmaları, daha çok okumaları, modern dünyayı takip ederek kendilerini yenilemeleri hususunda sürekli tavsiye ve yönlendirmelerde bulunduğuna da dikkat çekti.

Genç, bu vizyonun din görevlileri tarafından da iştiyakla karşılandığını ve benimsendiğini söyledi.

Bu doğrultuda hac sınav sisteminin değiştirilerek idari kadro ve din görevlilerinin büyük ölçüde rahatlatıldığını belirten Genç, ancak personelin Diyanet İşleri Başkanı'ndan haklı bir taleplerinin daha bulunduğunu açıkladı.

Naklen atanacak ve umre organizasyonlarında görevlendirilecek personel ile tercümanların yazılı sınavla belirlenmesini istediklerini belirten Genç, atama ve görevlendirmelerin yazılı olmadığı takdirde adaletin tam anlamıyla sağlanamadığını söyledi.

Yaptıkları araştırma ve tespitler ile kendilerine gelen şikâyetlerin, mülakat sınavlarında objektifliğin tam olarak sağlanamadığını ortaya koyduğuna dikkati çeken Genç, "Bir görevlinin tercüman olarak değerlendirilebilmesi için yazılı sınavdan en az 70 puan alma şartı getirilmesi halinde, büyük oranda liyakat esaslarına riayet edilmiş olacaktır. Görevliler; yazılı sınavı kaybetseler bile bundan şikâyetçi olmamakta; sınavın hakkaniyet içinde yapıldığını düşünmektedirler" dedi.

Din görevlileri arasında gözlemledikleri bir başka rahatsızlığın ise yurtdışı ve ramazan ayı görevlendirmelerinde bölgeler arasındaki gözle görülür farklılıklar olduğunu dile getiren Genç, yurtdışı görevlendirmelerinde; Doğu ve Güneydoğu illerindeki personellerin diğer bölgelere nispetle daha az yer aldığının anlaşıldığını ifade etti.

Genç, şöyle devam etti; "Görevlendirilen personelin bölgelere göre dağılımı incelendiğinde, bu bariz fark görülecektir. Bu durum personel-kurum ilişkilerinde olumsuz değerlendirmelere neden olabilmektedir. Ülkemiz, milletimiz ve din hizmetlerinin geleceği için zikrettiğimiz hususların önemle dikkate alınarak gereği noktasında bir çalışma yapılacağına inanıyor; hayırlı hizmetlerinizde dua ve desteklerimizi bildiriyoruz." (CİHAN)