Diyaliz Merkezi Bakan Başesgioğlu Tarafından Açıldı

Diyaliz Merkezi Bakan Başesgioğlu Tarafından Açıldı

Hükümet Olarak Vatandaşların Sağlığa Ulaşmasında Bütün Engelleri Kaldırdıklarını Belirten Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Bütün Vatandaşların Sevk Olmadan Her Yerde Muayene Olabildiğini Söyledi.

Diyaliz Merkezi Bakan Başesgioğlu Tarafından Açıldı

Hükümet olarak vatandaşların sağlığa ulaşmasında bütün engelleri kaldırdıklarını belirten Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, bütün vatandaşların sevk olmadan her yerde muayene olabildiğini söyledi.

Memleketi Kastamonu'da bulunan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, Özel Anadolu Hastanesi Diyaliz Merkezi'nin açılışı için düzenlenen törene katıldı. Törende Ak Parti Kastamonu Milletvekili Hasan Altan, Kastamonu Valisi Nurullah Çakır, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Gökçebay, Belediye Başkanı Turhan Topçuoğlu ve çok sayıda vatandaş yer aldı. Törende bir konuşma yapan Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu, zor olan böbrek hastalığıyla sürekli beraber yaşamaya mecbur olunduğunu ifade etti. Bunun için modern tesislerin yapılması ve ulaşımda kolaylığın sağlanmasının diyaliz hastaları açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Başesgioğlu, Anadolu Diyaliz Merkezi sayesinde böbrek hastalarının başka illere gitmekten kurtulacağını kaydetti. Kastamonu'nun kalkınma hamlesi yolunda emin adımlarla yürüdüğünü vurgulayan Devlet Bakanı, "Sağlık alanında Kastamonu, tesis ve salık personeli itibariyle 10 yıl önceki sayıları katlayacak bir performansa sahip olmuştur. Hükümet olarak vatandaşların en yakın ve seri olacak şekilde sağlık hizmetine ulaşabilmesi için bütün duvarları kaldırdık. Hastaneye gitme, eczanelere ulaşma konusunda aradaki bürokratik engeller kaldırıldı. Bugün Kastamonu'nun neresinde olursa olsun vatandaşlarımız, sevk olmadan bütün hastanelere başvurabilir hale geldi. Önceleri diğer illere hastalarımız giderdi. Bu artık geride kaldı. Bütün hastalık risklerinin Kastamonu'da karşılanması temel hedefimizdir. Bunun için tüm hastanelerimiz mevcut kapasitelerini artırıyor. 'Sağlık parayla ölçülmez' anlayışından hareket ederek imkanları sonuna kadar zorluyoruz" dedi.

Anadolu Hastanesi hakkında bilgi veren hastane Yönetim Kurulu Başkanı Celal Civcioğlu ise, 2 yıl önce açılan hastanenin bugün 80 yatak, 33 doktor ve 240 çalışanla hizmet verdiğini söyledi. Hastaneye koroner başta olmak üzere yoğun bakım ve göz merkezi gibi birçok yeni bölüm ve tıbbi cihaz ilavesi yapıldığını belirten Celal Civcioğlu, "Anadolu Hastanesi yapılan muayene, tetkik ve binlerce operasyon ile bölge insanının sağlığa ulaşımında yeni bir referans kapısı olmuştur. Ayrıca komşu il ve ilçelerden gelen hastalarımız da il ekonomisine önemli katkılar sağlamışlardır" diye konuştu. Anadolu Diyaliz Merkezi'nin 11 makineyle ve yüksek teknolojiyle kurulmuş bir merkez olduğunu kaydeden Cevcioğlu, "İlimiz genelinde 160 civarında diyaliz hastası vardır. Merkezimin alt yapısı gerektiğinde 120 hastaya hizmet verecek kapasitede planlanmış ve yapılmıştır. Diyaliz ihtiyacı olan hastalarımız için her türlü tıbbi ve sosyal konfor düşünülmüştür" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından diyaliz merkezinin açılışı Bakan Başesgioğlu, Milletvekili Hasan Altan ve Vali Nurullah Çakır tarafından yapıdı. Diyaliz merkezi hakkında hastane yetkililerinden bilgi alan Başesgioğlu, tedavi olan hastaları ziyaret ederek kendileriyle sohbet etti.

(SÖ-BÖ-OK-Y)