Diyabet Okulunda Diploma Töreni Yapıldı - Haberler
Haberi Paylaş

Diyabet Okulunda Diploma Töreni Yapıldı

Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel
Diyabet Okulunda Diploma Töreni Yapıldı

Uşak'ta Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Uşak Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren 'diyabet okulu', dördüncü yılında yeni mezunlarını verdi.

Uşak'ta Kamu Hastaneleri Birliğine bağlı Uşak Devlet Hastanesi bünyesinde hizmet veren 'diyabet okulu', dördüncü yılında yeni mezunlarını verdi.

Teknolojik gelişmeler nedeniyle hareketsiz yaşamın yaygınlaşması, yaşam tarzının değişmesi ve bunlarla birlikte yaşam süresinin uzaması gibi nedenlerle Türkiye'de diyabetin (şeker hastalığı) son 12 yılda yüzde 90 ve obezitenin ise yüzde 44 oranında artması nedeniyle kurulan diyabet okullarında, katılımcılara hastalık sürecinde yapılması gerekenlerin püf noktaları anlatılıyor. Diyabet hastalığı olanların hastalıklarının daha ağır geçmemesi amacıyla eğitim alarak bilgilendirildiği diyabet okulları, dört yıla yakın zamandır Uşak'ta hizmet veriyor. Diyabet okulunda eğitimleri, endokrin uzmanı, dahiliye uzmanları, diyabet hemşireleri, diyetisyen ve psikologlardan oluşan eğitim kadrosu veriyor. Diyabet okulu eğitimlerine isteyen diyabetli hastalar ve yakınları katılabiliyor. Okul kayıtlarıysa diyabet eğitim hemşireleri tarafından yapılıyor.

Uşak Devlet Hastanesi'nde mezunlar için yapılan diploma dağıtımı töreninde konuşan Endokrinoloji Uzmanı Ziynet Alphan Uç, diyabetin, dünyada ve ülkemizde çok sık görülen ve hayat boyu devam eden bir hastalık olduğuna dikkat çekti. Uç, "Araştırma sonuçları, diyabette hasta eğitimi olmadığı zaman, diyabete bağlı gelişen hastalıkların dört kat daha fazla ortaya çıktığını göstermektedir. Bu sebeple Uşak Devlet Hastanesi olarak tüm diyabetlilere günlük bireysel eğitimlerin yanında 'diyabet okulu' eğitimlerimizde grup eğitimleri verilmektedir. Diyabet okulunun amacı diyabetli bireylerde sağlıklı beslenme, fiziksel aktivite ve egzersiz alışkanlığı kazandırmak, diyabette ilaç ve insülin kullanımını en doğru şekilde uygulamalarını sağlamak, diyabetin kısa ve uzun dönem komplikasyonlarını önlemek için gerekli becerileri kazandırmaktır." dedi.

Diyabet okulundan mezuniyet belgesini alan Ilgaz Akıncı ise aldıkları diyabet eğitimden dolayı oldukça mutlu olduklarını ve diyabet hastalığının ciddi takip gerektirdiğini söyledi. Akıncı, "Hastalıkla birlikte yaşam sürdürmek için kuralları iyi bilmek gerekiyor. Bunu da diyabet okulunda öğrendik. Ayrıca bu hastalığın tedavisi için il dışına gitmek zorunda kalmadığımız için hastanedeki uzmanlara, çalışanlara ve idarecilere teşekkür ederim." şeklinde konuştu.

Kamu Hastahaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Yalçın Atlı da "Hastanemizde hizmet veren diyabet okulunda dört yıllık süreçte yaklaşık bin 500 diyabet hastasına eğitim verdik. Son yıllarda bu alandaki çalışmalar oldukça ön plana çıkmaya başladı. Diyabet eğitimi diyabetli bireylerin, diyabetin yaşamları üzerindeki etkilerini ve davranışlarını nasıl değiştireceklerini ayrıntılı bir şekilde kavramalarını sağlar. Eğitimin sürekliliği ve bilginin güncellenmesi gerekir." diye konuştu. Amaçlarının hastalara diyabeti tanıtmak, nasıl yöneteceklerini öğretmek ve organ hasarı olmadan daha konforlu yaşamalarını sağlamak olduğunu kaydeden Atlı, "Bu eğitime katılan tüm katılıcılara ve eğitim veren uzmanlara teşekkür ediyorum." dedi.

Cİhlas Haber AjansıN - Son Dakika Haberleri