Ditib'de İlk Kadın Başkan

Ditib'de İlk Kadın Başkan

Almanya'da Yaklaşık 900 Dernek ve Bunlara Bağlı Camilere Sahip Olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nde (Ditib) Bir İlk Gerçekleşti. Essen Bölgesi Meschede Ditib Fatih Camii Derneği'nin Yeni Başkanı Gülay Kahraman Oldu. Bu Şekilde, Ditib Tarihinde İlk Kez, Bir Ditib Derneğinin Başkanı Bir Kadın Oldu.

Ditib'de İlk Kadın Başkan

Almanya'da yaklaşık 900 dernek ve bunlara bağlı camilere sahip olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nde (DİTİB) bir ilk gerçekleşti. Essen bölgesi Meschede DİTİB Fatih Camii Derneği'nin yeni başkanı Gülay Kahraman oldu. Bu şekilde, DİTİB tarihinde ilk kez, bir DİTİB derneğinin başkanı bir kadın oldu. DİTİB Genel Başkanı Sadi Arslan, göreve geldiğinden beri yönetimlerde kadınların yer almasına teşvik ediyor, bu konularda çağrıda bulunuyordu. DİTİB tarihinde ilk yönetim kurulu üyesi de, Arslan'ın ilk dönemi olan geçtiğimiz dönem DİTİB Yönetim Kurulu'nun üyesi olan Ayten Kılıçarslan olmuştu.

Köln DİTİB Genel Merkez Yönetim Kurulu'nun, "Hanımlarımız derneklerimizin yönetimlerinde görev almalı" teşvik ve tavsiyeleri doğrultusunda, Almanya genelindeki DİTİB derneklerinin yönetimlerinde görev almaya başlayan bayanlar kervanına, Gülay Kahraman başkan olarak katıldı.

Meschede DİTİB Fatih Camii Derneği'nin 3. Genel Kurulu'nda başkan seçilmesinin ardından bir konuşma yapan Gülay Kahraman, "Bugün benim için çok önemli, önemli olduğu kadar da, çok onurlu bir gündür. Öncelikle bizlere büyük güven duyarak göreve getiren genel kurul üyelerimize teşekkür ediyorum. Yönetim kurulumuz ile birlikte, cemaatimizin de destekleriyle hayırlı hizmetler yapacağımıza kalpten inanıyorum. Hanım kardeşlerimizin camilerimizin yönetimlerine talip olmalarını rica ediyorum. Bu görevlerin erkeği veya bayanı olmaz. Bu bir bayrak yarışıdır. Allah için yapılan hizmetlerde gayret göstermek hepimizin öncelikli hedefi olmalıdır. Meschede'de vatandaşlarımıza yönelik elimden geldiğince yeni projeler üretmek istiyorum." dedi.

Meschede DİTİB Fatih Camii Derneği yeni yönetim kurulu şu isimlerden oluştu: Gülay Kahraman (Başkan), Ahmet Ceyhun (Başkan Yrd.), Tuncay Kahraman (Sekreter), Yaşar Kara (Muhasip), Altun Küpe, Mehmet Kuzgun ve Mahmut Polattimur (Yön. Krl. Üyesi) (CİHAN)

Kaynak: CHA