Dişli'nin Kadrajından GAP ve Mezopotamya

Dişli'nin Kadrajından GAP ve Mezopotamya

Şanlıurfalı Sanatçı Sinem Dişli'nin, doğduğu toprakları konu alan 'Cereyan' adlı sergisi yarın The Empire Project'te sanatseverler ile buluşuyor.

Dişli'nin Kadrajından GAP ve Mezopotamya

Şanlıurfalı sanatçı Sinem Dişli, yurt dışı eğitimlerinin ardından geldiği Türkiye'de bir çalışmaya daha imza attı. Birçok ilde çeşitli sergiler düzenleyen sanatçı, bu kez İstanbul'da doğduğu toprakları farklı bir gözlemle sanatseverlere sunuyor.

Uzun yıllardır bölgede karelediği fotoğraflarını nihayet bir araya getirme imkanı bulan Urfalı Dişli'nin sergisi yarın İstanbul Cihangir'deki The Empire Project'te sanatseverler ile buluşuyor.

ANA TEMA GAP VE MEZOPOTAMYA

'Cereyan', adını verdiği çalışmasında Sanatçı Dişli, çalışmasında kendisinin de doğup büyüdüğü şehir olan Urfa'dan başlayarak batı Asya'nın en uzun ve tarihsel olarak en önemli nehirlerinden biri olan Fırat ile üzerinde yapılan GAP projesi ve Mezopotamya'ya odaklanıyor.

Sanatçı GAP'ın (Güney Doğu Anadolu) aslında verimsiz alanlara getirilen bir gelişimi, modernleşmeyi dolayısıyla sosyal ferahlığı, özgürlüğü, keşfetmeyi ve umudu temsil etmesi üzerine dair sürekli yapılan vurguların gerçekliğini irdeliyor. Bölgedeki kurak topraklara suyun getirilmesiyle büyük ölçekteki mekanik tarımsal yönlendirmelere ve bununla birlikte köyleri, kasabaları, yerel kültürü, bölgenin muhtelif-karmaşık yapısını, kadim mirasını sular altında bırakan dönüşümlerle devam eden süreci inceliyor. Kimilerinin ekonomik gelişim ve ilerlemenin bir yansıması olarak gördüğü bu gidişatın, her tarafa yayılmış endüstrinin ve modernizasyonun ani gelişimi, yerel toplulukların ve ekolojik sistem üzerinde nasıl belirleyici güçler olduğu, nasıl kurgulanıp nasıl uygulandığını sorgulayan sanatçı, söz konusu bölgeyi, geçmiş ve şimdiyi kapsayan, değişen ve başkalaşan yaşam kaynağı olan enerji ve hafıza barındıran bir alan olarak ele alıp, bütüncül bir yaklaşımla cereyan serisinde gözlemlemeyi hedefliyor.

Fotoğraf, enstalasyon ve videoları içeren sergi, evrende varlıklardan sadece biri olan insanın etrafındaki bütünsel yapıya müdahalesinin, birbirine dönüşen enerjiler içindeki, ağların ve bağların üzerindeki kaçınılmaz etkilerini kapsamlı şekilde ortaya koyuyor.

Serginin bir ay boyunca açık kalacağı öğrenildi.

Kaynak: Temsilci