Dışişleri'nden 'Yahudi Soykırımı' Mesajı:

Dışişleri'nden 'Yahudi Soykırımı' Mesajı:

Dışişleri Bakanlığı, 27 Ocak Holokost Diye Adlandırılan ve Altı Milyondan Fazla İnsanın Hayatını Kaybetmesine Neden Olan Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü Nedeniyle Bir Mesaj Yayınladı.

Dışişleri'nden 'Yahudi Soykırımı' Mesajı:

Dışişleri Bakanlığı, 27 Ocak Holokost diye adlandırılan ve altı milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Açıklamada, Türkler'in zor anlarında yahudilerin hep yanında olduğu belirtilerek, Yahudi Soykırımı trajedisinden insanlığın gerekli derslerin çıkarması gerektiği kaydedildi.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Daire Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, Yahudi Soykırımı'nın (Holokost), insanlığın ortak vicdanında silinmez izler bırakan emsalsiz ve yadsınamaz bir tarihi gerçek olduğu vurgulandı. Altı milyondan fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan bu büyük trajedi insanlık tarihinin en karanlık sayfalarından birini oluşturduğu belirtildi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1 Kasım 2005'de aldığı "Yahudi Soykırımı"nın (Holokost) Anılması" başlıklı karar uyarınca, 62 yıl önce Auschwitz toplama kampının kurtarıldığı 27 Ocak'ın "Yahudi Soykırımı Kurbanlarını Anma Günü" ilan edildiği hatırlatılan açıklama şöyle devam etti:

"Bu karara ortak sunucu olan Türkiye, anti-semitizmin ve her türlü ırkçılığın insanlığa karşı suç olduğuna ve hepimizin ortak kaygısı olan bu sorunlara karşı kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğine inanmaktadır. Türkiye, bu ilkeli tutumunun doğal sonucu olarak, Ocak 2007'de BM Genel Kuruluna sunulan 'Yahudi Soykırımının Reddedilmesi' başlıklı karar tasarısına da ortak sunucu olmuştur".

Tarih boyunca Türkler ve Yahudiler arasında dayanışma ve işbirliğine dayanan güçlü bağlar mevcut olduğu ve bu güçlü ilişkiler halen sürdüğü belirtilen açıklamada, "Türkler'in zor anlarında Yahudiler'in yanında yer aldığı kaydedilen açıklamada, "Osmanlı Sultanı İkinci Beyazıd 1492 yılında yurtlarından sürülen Yahudilere Osmanlı İmparatorluğu'nun kapılarını açmıştır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Soykırımdan kaçan Yahudilere ülkemizce sağlanan yardımların birçok örneği bulunmaktadır. Savaş sırasında Sabahattin Ülkümen, Necdet Kent ve Namık Kemal Yolga gibi diplomatlarımız görev yaptıkları, sırasıyla, Rodos, Marsilya ve Paris gibi şehirlerde işgal güçlerinin Yahudi kökenli Türk vatandaşlarını ölüm kamplarına göndermelerini kendi yaşamlarını da tehlikeye atarak engellemişlerdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan binlerce Yahudiye de keza, yardımcı olunmuştur.

Yahudi soykırımı trajedisinden insanlık gerekli dersleri çıkartmalı ve benzer olaylar bir daha tekrarlamamalıdır. Bnun için tüm ülkelere sorumluluk düşüyor. Türkiye de bu sorumluluğun bilinciyle üzerine düşeni yapmaya kararlılıkla devam edecektir. Bu anlamlı günde, İkinci Dünya Savaşı sırasında vuku bulan Soykırım sırasında yaşamını yitiren tüm insanları bir kez daha saygıyla anıyoruz" denildi.

(SC-ÖK-ÖK-Y)