Dışişleri'nden İran Uçağının İstanbul'a İnişine İlişkin Açıklama

Dışişleri'nden İran Uçağının İstanbul'a İnişine İlişkin Açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, Bir İran Uçağının İstanbul'a İnişi ile İlgili Olayın, Boyutlarının Dışına Çıkarılma Girişimlerinin Türkiye Tarafından Üzüntüyle İzlendiğini Söyledi.

Dışişleri'nden İran Uçağının İstanbul'a İnişine İlişkin Açıklama

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Namık Tan, bir İran uçağının İstanbul'a inişi ile ilgili olayın, boyutlarının dışına çıkarılma girişimlerinin Türkiye tarafından üzüntüyle izlendiğini söyledi.

Tan, ''VIP yolcuları taşıyan bir İran uçağının Türkiye'ye zorla indirildiği ve İstanbul Atatürk Havaalanı'nda uzun süre alıkonulduğuna dair iddialar var. Bu konuda yorumda bulunur musunuz?'' şeklindeki soruyu şöyle yanıtladı:

''Bu sabah çok erken saatlerde meydana gelen olayın İranlı dostlarımız tarafından boyutlarının dışına çıkartılma girişimlerini biz de İran basınından üzüntüyle izliyoruz. Daha önceki bir soruya cevaben belirtmiş olduğum gibi, bizim bakımımızdan olay, üst uçuş izni almamış bir askeri uçağın, hava sahamıza girme girişiminden kaynaklanmıştır. İranlı pilotun, yakıt almak üzere teknik iniş izni istemesi üzerine, gereken izin tarafımızdan süratle verilmiştir.''

Olayın çok erken saatlerde meydana gelmiş olması nedeniyle, askeri uçaktaki yolculara havaalanında hizmet sağlanamamış olmasından dolayı bazı sıkıntılar ortaya çıkmış olabileceğini kaydeden Tan, ''Ancak, İran basınında iddia edildiği gibi uçağın tarafımızdan zorla indirilmesi ya da havaalanında zorla alıkonulması gibi bir durum söz konusu değildir'' dedi.