Dışişleri'nden 'Dünya Mülteciler Günü' Mesajı - Haberler
Haberi Paylaş

Dışişleri'nden 'Dünya Mülteciler Günü' Mesajı

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dışişleri'nden 'Dünya Mülteciler Günü' Mesajı

Dışişleri Bakanlığı, 'Dünya Mülteciler Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajda Türkiye'nin baskı ve zulümden kaçan insanlara hiçbir ayırım gözetmeksizin kapılarını açık tuttuğunu belirterek, "Suriye insani krizinin açık bir şekilde ortaya koyduğu üzere, mülteci ve göç meselesi sorumluluk ve yük paylaşımını gerektirmektedir.

Dışişleri Bakanlığı, 'Dünya Mülteciler Günü' dolayısıyla yayımladığı mesajda Türkiye'nin baskı ve zulümden kaçan insanlara hiçbir ayırım gözetmeksizin kapılarını açık tuttuğunu belirterek, "Suriye insani krizinin açık bir şekilde ortaya koyduğu üzere, mülteci ve göç meselesi sorumluluk ve yük paylaşımını gerektirmektedir. Bu bağlamda Türkiye, gerek koruma gerek insani yardım anlamında elinden gelenin en iyisini yapmakta, tüm uluslararası toplumu da bu yönde hareket etmeye davet etmektedir" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nın 'Dünya Mülteciler Günü' dolayısıyla yayımladığı mesaj şöyle:

"Türkiye, tarihinden gelen gelenekleri doğrultusunda, baskı ve zulümden kaçan insanlara hiçbir ayırım gözetmeksizin kapılarını açık tutmakta ve bu insanların, korku ve endişeden uzak, özgürce yaşamalarına imkan tanımaktadır. Ülkemiz, çeşitli nedenlerle vatanlarını terk etmek zorunda kalan sığınmacıları korumak ve dünya çapında mülteci ve göç sorunlarını çözmek gibi yüksek insanlık idealini gerçekleştirmek yönünde üzerine düşen görevleri bugün de yerine getirmektedir. Türkiye, 2011 yılından bu yana ülkelerini terk eden 2,7 milyondan fazla Suriyeli sığınmacıya evsahipliği yapmaktadır. Irak ve Afganistan uyruklularla birlikte bu rakam 3 milyona yaklaşmaktadır. Sığınmacıların insan onuruna uygun koşullarda ülkemizde yaşamalarını teminen tüm imkanlarımız seferber edilmiştir. Suriye insani krizinin açık bir şekilde ortaya koyduğu üzere, mülteci ve göç meselesi sorumluluk ve yük paylaşımını gerektirmektedir. Bu bağlamda Türkiye, gerek koruma gerek insani yardım anlamında elinden gelenin en iyisini yapmakta, tüm uluslararası toplumu da bu yönde hareket etmeye davet etmektedir. 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü vesilesiyle Türkiye, dünyada zulümden kaçan zor durumdaki insanların yanında olduğunu, onların, bulundukları ülkelerde insanca yaşama kavuşmalarını teminen her türlü desteği sağlayacağını ve gerekli dayanışmayı göstereceğini bir kez daha belirtir." - Ankara

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri
title