Dışişleri: "Filistin'deki Mutabakatı Memnuniyetle Karşılıyoruz"

Dışişleri: "Filistin'deki Mutabakatı Memnuniyetle Karşılıyoruz"

Türkiye, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın Himayesinde Filistinli Siyasal Gruplar Arasında Mekke'de Yürütülen Görüşmeler Sonucunda Filistin'de Ulusal Birlik Hükümeti Kurulması Konusunda Mutabakata Varılmış Olmasını Memnuniyetle Karşıladı.

Dışişleri:

Türkiye, Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın himayesinde Filistinli siyasal gruplar arasında Mekke'de yürütülen görüşmeler sonucunda Filistin'de ulusal birlik hükümeti kurulması konusunda mutabakata varılmış olmasını memnuniyetle karşıladı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ''Yeni Filistin hükümetinin kısa süre içinde kurularak Filistin'de kamu düzeninin sağlanması, halkın sıkıntılarının giderilmesi, başta sağlık, eğitim ve güvenlik olmak üzere tüm alanlarda kurumların yeniden yapılandırılması konularında süratle icraata başlanmasını diliyoruz'' denildi.

''Filistin Ulusal Yasama Konseyi seçiminden sonraki dönemde yaşanan deneyimlerin ışığında, yeni hükümetin programında Filistin halkının beklentilerinin ve uluslararası toplumun tavsiyelerinin dikkate alınması, Filistin halkını ilgilendiren konuların çözümüne büyük katkıda bulunacaktır'' denilen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ilgili BM kararları ve ''Yol Haritası'' temelinde barış sürecinin yeniden canlandırılmasının öncelik olarak belirlenmesinin de arzuya şayan olacağı vurgulandı.

Açıklamada, ''yeni kurulan Filistin hükümetinin, özellikle Gazze'de yaşanmakta olan gerginliğin süratle giderilmesi, Filistin halkının ağır ekonomik sorunlarıyla yakından ilgilenilmesi ve barış sürecinin canlandırılması bakımından önemli bir fırsat olarak görüldüğü'' belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, ''Bu bağlamda, uluslararası toplumu yeni Filistin hükümetine yapıcı anlayışla yaklaşmaya, Filistin'in ekonomik ve sosyal sorunlarının çözülmesini teminen kendisinden beklenen adımları atabilmesini teşvik edici tutum içinde olmaya ve Filistin halkının beklentilerini dikkate almaya çağırıyoruz'' denildi.

Kaynak: AA