Dışişleri Eski Bakanı Soysal'ın Kosova Temasları

Dışişleri Eski Bakanı Soysal'ın Kosova Temasları

Kosova Demokratik Türk Partisi'nin (Kdtp) Resmi Konuğu Olarak Kosova'ya Gelen Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal, Priştine'de Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu Tarafından Kabul Edildi.

Dışişleri Eski Bakanı Soysal'ın Kosova Temasları

Kosova Demokratik Türk Partisi'nin (KDTP) resmi konuğu olarak Kosova'ya gelen Dışişleri eski Bakanı Mümtaz Soysal, Priştine'de Kosova Başkanı Fatmir Sejdiu tarafından kabul edildi.

Samimi geçtiği ifade edilen görüşmenin ardından yapılan ortak basın açıklamasında, Kosova ile Türkiye arasındaki ilişkileri mükemmel olarak değerlendiren Kosova Başkanı Sejdiu, Türkiye'nin Kosova'nın bağımsızlık sürecine verdiği desteğe teşekkür etti. Bu temasların iki ülke halkına hizmet ettiğini, ayrıca geleneksel ilişkilerin iki ülkeyi birbirine yakınlaştırdığını belirten Sejdiu, Kosova toplumu ile bütünleşen ve Kosova'nın bağımsızlığına güçlü destek veren Kosova'daki Türk topluluğu ve Kosova'ya yardımcı olmak için gelen Soysal'a teşekkür etti. İlk sırada Ahtisaari planının anayasaya dönüştürülmesi yönünde birikim ve deneyimlerini paylaşmak için Kosova'ya gelen anayasa uzmanı Prof. Dr. Soysal yaptığı açıklamada, Kosova'da bağımsız bir devletin kurulması ve bunun şimdilik uluslararası gözetim altında geliştirilmesinin, yalnız Kosova halkı için değil, bütün Balkan ülkeleri için değerli bir girişim olduğunu söyledi. "Bu girişim Balkanlar'da bir huzur örneği olacaktır" şeklinde konuşan Soysal, "Çeşitli toplulukların ve etnik kökenleri farklı toplulukların birarada yaşamaları Balkanlar'da huzurun kaynağı olacaktır. O bakımdan uluslararası önemi vardır. Hem buradaki Türk topluluğu hem de Türk ulusu bakımından bu girişimin başarılı olmasını yürekten diliyoruz" dedi. Ahtisaari'nin planını da değerlendiren Soysal, Ahtisaari raporunun buranın koşulları içinde bulunabilecek, iyi ama çeşitli bakımlardan eleştirilebilecek belki de en başarılı rapor olduğunu belirtti. Soysal, "Böylesine güzel bir girişim, devletler arası siyasal çekişmelere kurban edilmemelidir. Bunun için temennimiz, mümkün olduğu kadar kısa zamanda ve girişimin özü bozulmadan raporun Güvenlik Konseyi'nde sonuçlanmasıdır" şeklinde konuştu.

Priştine'deki temasları çerçevesinde Kosova Adalet Bakanı Jonuz Salihaj ile de biraraya gelen Soysal, daha sonra Kosova Türk Eşgüdüm Bürosu Müsteşarı Volkan Türk Vural ve Kosova Demokratik Türk Partisi Mahir Yağcılar'ın eşliğinde Prizren'e hareket etti. Burada Prizren belediye yetkilileri ile görüşen Soysal, ayrıca Prizren'de konuşlu Kosova Türk Taburu'nu da ziyaret etti.

(EK-OYK-OYK-NÇ-D)

Kaynak: İHA