Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal Aydın'da

Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal Aydın'da

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin (Adü) Davetlisi Olarak Aydın'a Gelen Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal, Katıldığı Panelde Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Sonrasıyla İlgili Açıklamalarda Bulundu.

Dışişleri Eski Bakanı Mümtaz Soysal Aydın'da

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nin (ADÜ) davetlisi olarak Aydın'a gelen Dışişleri eski Bakanı Mümtaz Soysal, katıldığı panelde Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve sonrasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

ADÜ Kapalı Spor Salonu'nda gerçekleşen panele Vali Yardımcısı Alp Arslanargun, ADÜ Rektörü Prof. Dr. Şükrü Boylu, ADÜ öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. Panelde katılımcıların sorularını yanıtlayan Soysal, katılımcılardan birinin sorduğu 'Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Başkanlık sistemi getirilebilir mi?' sorusu üzerine, bunun mümkün olabileceğini fakat bu sistemin Türkiye için çok büyük tehlike olduğunu söyledi. Türkiye'de şuan birçok yanlışı engelleyen bir Cumhurbaşkanı bulunduğunu savunan Prof. Dr. Mümtaz Soysal, "Yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından 'Başkanlık' sistemi gelebilir. Çünkü Cumhurbaşkanlığı'nı seçecek AK Parti'nin milletvekilleri bunu gerçekleştirebilir. Dış etkenler de Türkiye'de böyle bir sistemin uygulanmasını istiyor. Kalkınma ajansları, yatırım bölgeleri derken sonunda ülkemiz eyaletler halinde yönetilir hale gelecek. Halkımız da bu sisteme yatkın. Türk milleti 650 yıl padişah hegomanyası altında yaşadı. Başkanlık sistemi bizim gibi toplumlarda çok çabuk dikdatörlüğe dönüşebilir. Bu nedenle başkanlık sistemi çok büyük tehlikedir. Fakat ülke gündeminde böyle bir konu vardır ve bu sistemin Türkiye'de hayata geçmesi de mümkün" ifadelerini kullandı.

(DAK-İK-OK-Y)