Dışişleri'den Adl'ye Yanıt

Dışişleri'den Adl'ye Yanıt

Dışişleri Bakanlığı, ABD'de Yerleşik Yahudi Kuruluşlarından Anti Defamation League (Adl) Adına Dün Yapılan Bir Açıklamada Geçen İfadelerin, Tarihi ve Hukuki Temelden Yoksun Olduğunu Açıkladı.

Dışişleri'den Adl'ye Yanıt

Dışişleri Bakanlığı, ABD'de yerleşik Yahudi kuruluşlarından Anti Defamation League (ADL) adına dün yapılan bir açıklamada geçen ifadelerin, tarihi ve hukuki temelden yoksun olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü bir soru üzerine, ADL adına dün yapılan açıklamada, "soykırım sözcüğü 1915 yılında mevcut olsaydı o tarihte Osmanlı topraklarında yaşayan Ermenilerin maruz kaldıkları olayların soykırım olarak nitelendirilebileceğinin ileri sürüldüğünü" belirtti.

ADL açıklamasında ayrıca, "Ermeni iddialarını destekleyen bir kararın ABD Kongresinden geçmesine karşı çıkılmaya devam edildiğine, böyle bir kararın Türkiye, ABD ve İsrail arasındaki ilişkilere zarar vereceğine ve Türkiye?deki Yahudi cemaati için risk oluşturacağına da vurgu yapıldığı" ifade edildi.

Dışişleri Bakanlığı, 1915 olaylarının "soykırım" olarak nitelenmesinin, tarihi ve hukuki temelden yoksun olduğunu, ayrıca bu konuda iddia edilenin aksine, tarihçiler arasında bir mutabakat bulunmadığını kaydetti.

Dışişleri Bakanlığı, açıklamayla ilgili düzeltme beklediklerini ifade etti.