Dışişleri Bakanlığı, Norveç'teki NATO Tatbikatında Yapılan Skandal İçin "Ahlaksızlık" Dedi!

Dışişleri Bakanlığı, Norveç'teki NATO Tatbikatında Yapılan Skandal İçin "Ahlaksızlık" Dedi!

Dışişleri Bakanlığı, Norveç'te gerçekleştirilen NATO tatbikatındaki skandala ilişkin yaptığı açıklamada "Yapılanlar esef verici, gayrı ahlaki ve kabul edilmez bir durum" dedi.

Dışişleri Bakanlığından Norveç'te gerçekleştirilen NATO tatbikatındaki skandala ilişkin yapılan açıklamada, "Bu menfur hadisenin failleri hakkında gerekli cezai işlemlerin yapılması yakından izlenecektir." ifadesi kullanıldı.

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:

" CUMHURBAŞKANI MIZ VE ATATÜRK'E YAPILANLAR AHLAK DIŞI"

Norveç'te 8-17 Kasım 2017 tarihleri arasında NATO Müşterek Harp Merkezinde düzenlenmekte olan "Trident Javelin 2017" isimli masa üstü tatbikatında Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk'ün heykelinin fotoğrafının, tatbikat kapsamındaki kurgusal hasım ülkelerin liderleri arasında gösterilmesi ve yine tatbikat kapsamındaki kapalı devre haberleşme sisteminde Sayın Cumhurbaşkanımızın ismi kullanılarak oluşturulan sahte bir adres üzerinden ülkemizin hasım ülkelerle işbirliği yaptığı yönünde bir izlenim yaratılmaya çalışılması esef verici, gayrı ahlaki ve kabul edilmez bir durumdur.

"CEZAİ İŞLEMLER YAKINDAN TAKİP EDİLECEK"

Bu hadisenin öğrenilmesinin akabinde tatbikata iştirak eden askerlerimizin faaliyete katılımı iptal edilmiş ve duyduğumuz derin rahatsızlık NATO ve Norveç makamlarına süratle bildirilmiştir. NATO Daimi Temsilcimizin NATO Genel Sekreter Vekiliyle bugün (17 Kasım) gerçekleştirdiği görüşmenin ardından NATO Genel Sekreterince bir açıklama yapılmıştır. Oslo Büyükelçiliğimizce de Norveç makamları ve Norveç'teki NATO askeri yetkilileri nezdinde gerekli girişimler yapılmaktadır.

NATO Genel Sekreteri de Sayın Bakanımızla temas ederek özür dilemiştir.

Bu menfur hadisenin failleri hakkında gerekli cezai işlemlerin yapılması yakından izlenecektir.