Dışişleri Bakanlığı: "Yargı Kararlarıyla 'Kıbrıs Cumhuriyeti', Kıbrıs Türkleri'ne Dayatılamaz"

Dışişleri Bakanlığı: "Yargı Kararlarıyla 'Kıbrıs Cumhuriyeti', Kıbrıs Türkleri'ne Dayatılamaz"

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın (Atad) Orams Davasına İlişkin Verdiği Karara İlişkin Bir Açıklama Daha Yaptı. Bakanlık, Yargı Kararları ile "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin Kıbrıslı Türklere Dayatılamayacağını Açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı:

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Toplulukları Adalet Divanı'nın (ATAD) Orams davasına ilişkin verdiği karara ilişkin bir açıklama daha yaptı. Bakanlık, yargı kararları ile "Kıbrıs Cumhuriyeti"nin Kıbrıslı Türklere dayatılamayacağını açıkladı.


ATAD, Orams davasına ilişkin verdiği kararda, üye bir ülkede verilen kararın, diğer üye ülkelerde de geçerli olduğu sonuca varmıştı. Dışişleri Bakanlığı, 29 Nisan tarihli açıklamasında, "kararın müzakere sürecinde belirlenmiş parametrelere, kurulacak yeni Ortaklık'ın doğasına, dolayısıyla Ada'da bir yılı aşkın süredir sürdürülmekte olan müzakere sürecine aykırı olduğunu" belirtmişti. Bakanlık bugün yaptığı açıklamada da "Orams Kararı'nda atıfta bulunulan "Kıbrıs Cumhuriyeti" 1960 yılında kurulan Ortaklık Devleti değildir. Kıbrıs Rumları, Kıbrıs Türkleri'ni veya Ada'nın tamamını temsil etmeye yetkili olmadıkları gibi, eşit siyasi statüye sahip Kıbrıs Türkleri üzerinde yetki veya egemenlikleri bulunmamaktadır. Yargı kararlarıyla 'Kıbrıs Cumhuriyeti'nin Kıbrıs Türkleri'ne dayatılması çabalarının sonuç doğurmayacağı aşikardır." dedi.


Dışişleri Bakanlığı, adadaki soruna siyasi çözüm bulunması kararlılığı muhafaza etmekte olduğunu, "adil ve kalıcı çözümün bölgenin barış ve istikrarına önemli katkılar sağlayacağını" belirtti. Bakanlık, ferdi mahkemelerin kararlarıyla adadaki sürece zarar vermesinin de "kabul edilemez" olduğunu kaydetti. (CİHAN)

Kaynak: CHA