Dışişleri Bakanlığı'nın Libya'ya Gönderdiği Uçak İstanbul'a Döndü

Dışişleri Bakanlığı'nın Libya'ya Gönderdiği Uçak İstanbul'a Döndü

Libya'da Yaşanan Olaylar ve Türk Şantiyelerinin Basılması Nedeniyle Bölgede Yaşayan Türk Vatandaşları Yurda Dönüyor.

Dışişleri Bakanlığı'nın Libya'ya Gönderdiği Uçak İstanbul'a Döndü

Libya'da yaşanan olaylar ve Türk şantiyelerinin basılması nedeniyle bölgede yaşayan Türk vatandaşları yurda dönüyor. Dışişleri Bakanlığı tarafından Türk Hava Yolları'ndan (THY) kiralanan ilk uçak yurda döndü. Mısır'ın İskenderiye kentinde toplanan Türk vatandaşları, saat 20.10'da THY'ye ait uçakla İstanbul'a getirildi. Oldukça yorgun oldukları gözlenen Türk vatandaşlarından bazısı gözyaşlarına hâkim olamadı.

Libya'da yaşanan olayların ardından Mısır üzerinden Türkiye'ye dönen Osman Köseoğlu isimli Türk işçi yurda dönmüş olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. Köseoğlu, "İskenderiye Başkonsolosu bize çok yardımcı oldu ona teşekkür ediyoruz. Çok şükür kimseye bir şey olmadan gelebildik. Birçok yerden geçerek Mısır'a geldik. Hep beraber kurtulduk 249 kişi geldi bu uçakla." dedi.

Libya'da inşaat firması olan ve ismini vermek istemeyen bir başka Türk vatandaşı da göz yaşları içinde yaşadıklarını anlattı. "Bütün Libyalı arkadaşlar bize yardımcı oldu. Herkes panik olduğu için havalimanına akın ediyorlar. Türk elçiliğine, THY'ye ve Libya vatandaşlarına teşekkür ediyorum." diyen iş adamı, Libya halkının kendilerine çok yardımcı olduğunu söyledi.

Libya'da bulunan bir Türk firmasında çalışan Umut Erkulu da şantiyelerinin basıldığını ve yağmalandığını söyledi. Erkulu, "Biz şantiyede çalışırken bastılar ve bütün malzemelerimizi aldılar. Güvenlik orada sıfırdı. Allah orada kalan diğer arkadaşlarımıza da yardım etsin." ifadelerini kullandı.

Tüm eşyalarının çalındığını söyleyen Mehmet Yaman ise, "Çantamıza kadar donumuza kadar soydular, böyle Müslümanlık olur mu? Çoğu arkadaşımızı yaraladılar ve telefonlarımızı aldılar, yabancıların şantiyelerini basmıyorlar Türk vatandaşlarının şantiyelerini bastılar." şeklinde konuştu.

Öte yandan, İskenderiye'den İstanbul'a getirilen ve aynı inşaat firmasında çalışan işçilerle şirket sahibi arasında havalimanında kısa süreli gerginlik yaşandı. - İSTANBUL