Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Yapılan Açıklamada, Türkiye'nin Gazze'deki Olaylardan ve Mekke Mutabakatı Sonucu Kurulan Ulusal Birlik Hükümetinin Dağılmasından Derin Endişe ve Üzüntü Duyduğu Bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin Gazze'deki olaylardan ve Mekke Mutabakatı sonucu kurulan ulusal birlik hükümetinin dağılmasından derin endişe ve üzüntü duyduğu bildirildi.

Açıklamada, Gazze'deki olayların Filistin davasına ve halkına zarar verdiği belirtilerek, Filistinliler arasındaki mevcut sorunlara çözüm bulunamamasının, gelecekteki Filistin devletinin kurumlarını ve temellerini tahrip etmesinden endişe edildiği ifade edildi. "Filistinliler'e ivedilikle biraraya gelerek sorunlarını diyalog yoluyla çözmeleri ve Filistin'in geleceğini riske atan hareketlerden kaçınmaları çağrısında bulunuyoruz" denilen açıklama şöyle devam etti:

"Uluslararası toplumun da bölünmeyi ve tecridi değil, ulusal uzlaşıyı esas alan yapıcı bir tutum izlemesinde yarar bulunmaktadır. Anayasal sürecin herhangi bir kesintiye uğramadan devam ettirilmesi, kardeş kavgasının önlenmesi bakımından büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, Başkan (Mahmud) Abbas'ın ve Selam Feyyad başkanlığındaki hükümetin Filistin'de durumun normale döndürülmesi ve ulusal uzlaşının yeniden tesisi için gösterecekleri gayretleri destekleyeceğimizi vurgulamak istiyoruz. Türkiye, dost ve

kardeş Filistinliler'in ve özellikle Gazze sakinlerinin daha fazla mağdur olmasını önlemek için her türlü insani yardımda bulunmaya da hazırdır."

(SC-MAY-OK-Y)