Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Malezya'nın Eski Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim'in Can Güvenliği İçin Kuala Lumpur'daki Türk Büyükelçiliği'ne Başvurarak Misafir Edilme İsteğinin Siyasi Bir Mahiyetinin Bulunmadığı Bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Malezya'nın eski Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim'in can güvenliği için Kuala Lumpur'daki Türk Büyükelçiliği'ne başvurarak misafir edilme isteğinin siyasi bir mahiyetinin bulunmadığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi'nden yapılan açıklamada, "Malezya'nın eski Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim 29 Haziran 2008 Pazar günü erken saatlerde Kuala Lumpur Büyükelçiliğimize başvurarak kişisel can güvenliği için bir süre Büyükelçiliğimizde misafir edilmek istediğini belirtmiştir" denildi, bu konuda Türk Büyükelçiliği ve Türk Hükümeti düzeyinde Malezya makamları ile gerekli temaslarda bulunulduğu ve bilgi verildiği belirtildi. Açıklamada, Malezya tarafına Enver İbrahim'in talebinin tamamen insani nedenlerle karşılandığı ve Türkiye açısından konunun herhangi bir siyasi mahiyetinin bulunmadığının bildirildiği kaydedildi.

Kendi arzusuyla Türk Büyükelçiliği'ne gelen Enver İbrahim'in 30 Haziran günü yine kendi arzusuyla Büyükelçiliğimizden ayrıldığı belirtildi. Açıklamada, bu konunun kısa zamanda ve suhuletle halledilmiş olmasının, Türkiye ile Malezya arasındaki güçlük kardeşlik ve dostluk ilişkilerinin ve taraflar arasında yakın istişare ve işbirliğinin bir sonucu olduğu dile getirildi.

(MV-OK-Y)