Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (Gdaü) Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'nda Türkiye'nin 2009-mayıs 2010 Tarihleri Arasında Gdaü Dönem Başkanlığını Üstlenmesinin Kabul Edildiği Bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İşbirliği Süreci (GDAÜ) Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı'nda Türkiye'nin 2009-Mayıs 2010 tarihleri arasında GDAÜ Dönem Başkanlığını üstlenmesinin kabul edildiği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türkiye'nin, 2008 Mayıs ayından itibaren GDAÜ Troykası'na dahil edilmiş olup 2011 yılı Mayıs ayına kadar troykada yer almaya devam edeceği belirtildi. GDAÜ'nün, bölgenin ortak işbirliği iradesini ve özgün sesini yansıtan yegane Balkan istişareleri forumu olduğu belirtilen açıklamada, bu niteliğinin başta AB olmak üzere uluslararası planda kabul görmüş bulunan GDAÜ'nün katılımcı devletleri arasında Türkiye'nin yanısıra Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Karadağ, Makedonya, Moldova, Romanya, Sırbistan ve Yunanistan'ın yer aldığı bildirildi.

Açıklamada, Bölgesel İşbirliği Konseyi'nin (BİK) bu yıl GDAÜ siyasi şemsiyesi altında faaliyete geçmesiyle birlikte GDAÜ'nün bölgedeki rolünün pekiştiği belirtilirken AB'nin öncülüğünde kurulmuş bulunan Güneydoğu Avrupa İstikrar Paktı'nın yerini alan BİK'in bölgeye ilişkin somut projeler üreteceği kaydedildi.

Türkiye'nin GDAÜ'nün faaliyetlerini başından beri etkin biçimde desteklediği belirtilen açıklamada, "Bu bağlamda, GDAÜ'nün 2000 yılında imzalanan kurucu belgesinin hazırlanmasına ve GDAÜ ile BİK arasında gelişen organik ve kurumsal ilişkinin tescili amacıyla GDAÜ Şartı'nın güncelleştirilmesine büyük ölçüde katkıda bulunmuştur" denildi.

GDAÜ Dönem Başkanlığı'nın, Türkiye'nin, büyük önem atfettiği Balkanların barış ve istikrarına daha fazla katkı yapmasına imkan tanıyacağı kaydedilirken Türkiye'nin, GDAÜ'ye aktif desteğini sürdürme hususunda kararlı olduğu vurgulandı.

(MV-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA