Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da Ulusal Birlik Hükümetini Kurma Görevini Halihazırda Başbakanlık Görevini Yürüten Fuad Sinyora'ya Verilmesinden Memnuniyet Duyulduğu Bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'da ulusal birlik hükümetini kurma görevini halihazırda Başbakanlık görevini yürüten Fuad Sinyora'ya verilmesinden memnuniyet duyulduğu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Süleyman'ın, yeni başbakanı belirlemek üzere siyasi gruplarla yaptığı istişareleri tamamlamasının ardından, ulusal birlik hükümetini kurma görevini halihazırda Başbakanlık görevini yürüten Sinyora'ya verilmesinden memnuniyet duyulduğu belirtildi. Açıklamada, "Başbakan Sinyora'nın yeni hükümeti kurma çabalarını yürütürken rakip siyasi gruplar arasındaki mesafeyi azaltmaya dönük işbirliği ve dayanışma için gayret edeceğini açıklamasının, ayrıca sorunların şiddet yoluyla çözülemeyeceğini vurgulayarak, açılan yaraların sarılması için tüm taraflara çağrıda bulunması, olumlu yönde atılmış adımlardır" denildi.

Lübnan'da tüm tarafların bu sağduyulu çabaları dikkate alacaklarının, ülkenin yeni bir kriz ve çatışma döngüsüne sürüklenmemesi için gerekli siyasi olgunlukla hareket edeceklerinin umulduğu belirtilen açıklamada, Sinyora liderliğinde kurulacak yeni hükümetin Lübnan'ı kalıcı istikrar ve refaha taşıyacağının temenni edildiği belirtildi.

(TB-ÖZ-Y)

Kaynak: İHA