Dışişleri Bakanlığı: "Hamlemizin Gölgelenmesi Çok Acı"

Dışişleri Bakanlığı: "Hamlemizin Gölgelenmesi Çok Acı"

Dışişleri Bakanlığınca, Gümrük Birliği Ek Protokolü Çerçevesinde AB'ye Yapılan Öneriyle İlgili Olarak, 'Kıbrıs Türklerinin Geleceğinin Kurtarılması ve Türkiye'nin Yarım Asırlık AB İlişkilerinin Rayından Çıkarılması Çabalarının Boşa Çıkarılması Hamlelerinin 'Bilgi Verildi-verilmedi' Tartışmalarıyla Gölgelenmesinin Çok Acı Olduğu' Açıklaması Yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı:

Dışişleri Bakanlığınca, Gümrük Birliği Ek Protokolü çerçevesinde AB'ye yapılan öneriyle ilgili olarak, ''Kıbrıs Türklerinin geleceğinin kurtarılması ve Türkiye'nin yarım asırlık AB ilişkilerinin rayından çıkarılması çabalarının boşa çıkarılması hamlelerinin 'bilgi verildi-verilmedi' tartışmalarıyla gölgelenmesinin çok acı olduğu'' açıklaması yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında, Türkiye-AB ilişkileri ve Kıbrıs Türklerinin geleceğiyle ilgili çok kritik bir süreç yaşandığı belirtilerek, ''Bakanlık olarak özveri ve sorumluluk duygusu içinde büyük bir diplomasi mücadelesi verdiğimiz bir dönemde Türkiye içindeki tartışma bizi derinden üzmektedir'' denildi.

Açıklamada, daha sonra şu ifadelere yer verildi:

''Kıbrıs Türklerinin geleceğinin kurtarılması ve Türkiye'nin yarım asırlık AB ilişkilerinin rayından çıkarılması çabalarının boşa çıkarılması hamlelerimizin 'bilgi verildi-verilmedi' tartışmalarıyla gölgelenmesi çok acıdır. Milli çıkar ve menfaatlerimizin korunmasının bu kadar önemli olduğu bir dönemde devlet kurumları arasında güven bunalımı çıkartma gayretleri ülkemizin yüksek çıkarlarına hizmet etmemektedir.''

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'ün talimatıyla ilgili devlet kurumlarının süreçle ilgili olarak en iyi şekilde bilgilendirildikleri kaydedilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Bakanlığımız ve Genelkurmay Başkanlığı, Türkiye'nin güvenliği ve milli meselelerini ilgilendiren her konuda geleneksel yakın işbirliği ve yeri geldiğinde ortak çalışmalar yapan iki önemli kurumdur. Bu işbirliği hiçbir yanlış anlama ve yoruma mahal bırakmayacak şekilde her zaman olduğu gibi güvene dayalı biçimde sürdürülmektedir ve sürdürülmeye devam edecektir.

Kurumlarımız arasında noksan işbirliği ve güven eksikliği varmış gibi oluşturulan hava Türkiye'nin yüksek menfaatlerine hizmet etmemektedir.''

Kaynak: AA