Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan:

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan:

Annapolis'te Gerçekleşen Ortadoğu Barış Konferansında Türkiye'yi Temsil Eden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Filistin'deki İkili Yapının Sürece Zarar Verdiğini ve Filistinliler'in Geleceği İçin Bir An Önce Birleşerek, Bu Duruma Son Vermeleri Gerektiğini Söyledi.

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan:

Annapolis'te gerçekleşen Ortadoğu barış konferansında Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Filistin'deki ikili yapının sürece zarar verdiğini ve Filistinliler'in geleceği için bir an önce birleşerek, bu duruma son vermeleri gerektiğini söyledi.

ABD'nin Maryland eyaletinin başkenti Annapolis'teki Deniz Harp Okulu'nda gerçekleşen Ortadoğu barış görüşmelerine katılan Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, toplantı sonrası yaptığı açıklamada, "İsrail ve Filistin tarafı, belli noktalarda mutabakata vararak yeni bir süreci başlatma kararını aldı. Bu kararı ve yapılan açıklamaları ihtiyatlı bir iyimserlikle karşılıyoruz. Türkiye olarak, İsrail-Filistin meselesi ve barış sürecinin diğer kanallarında, yani Suriye ve Lübnan konusunda

görüşlerimizi açıkladık. Bundan sonraki süreçte, bölgemizde tamamen barış ve istikrarın yerleştirilmesinde etkin bir rol üstlenmeye devam edeceğiz" dedi. İsrail'deki ikili yapının sürece gölge düşürdüğünü ifade eden Babacan, "Sürece gölge düşüren Filistin'deki ikili yapı mutlaka giderilmesi gereken bir sorun. İki Filistin olamaz. Filistinli kardeşlerimize telkinimiz, bu ayrılığı mutlaka ve mutlaka gidermeleri ve birleşmeleri. Aksi halde bir yandan yeni bir barış süreci başlarken, bu sürecin dışında

kalmış bir kurumun, bir unsurun, bundan sonraki dönemde sürece zarar verebileceğini düşünüyorum. Filistin davasına hizmet ve bu davanın başarısı için Filistinli kardeşlerimize bir araya gelmelerini tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Türkiye'nin bölge barışı için çalışmalara devam edeceğini kaydeden Babacan, "Türkiye, sadece bölgedeki siyasi etkinliği ve dengeleyici rolüyle değil, ortaya koyduğu somut projelerle de ilgi çekiyor. Bölgede istikrar, barış ve refah arayan bir ülkeyiz. Her ülkenin güvendiği ve diyalog kurduğu bir ülkeyiz" dedi.

(İHA-EA-OYK-OK-D)