Dışişleri Bakanı Gül'ün Le Monde'a Demeci

Dışişleri Bakanı Gül'ün Le Monde'a Demeci

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB Üyeliğiyle İlgili Olarak, 'Fransızların, Türklerden Korkmaması Gerektiğini'söyledi.

Dışişleri Bakanı Gül'ün Le Monde'a Demeci

Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB üyeliğiyle ilgili olarak, ''Fransızların, Türklerden korkmaması gerektiğini''söyledi.

Le Monde gazetesine bir demeç veren Gül, Fransa'da bu yıl düzenlenecek seçimlerin hatırlatılması üzerine verdiği yanıtta, siyasetçilerin bu konuyu (Türkiye'nin AB üyeliği) kampanya sırasında kullanabileceklerini belirterek, ''Bu konuda Fransızların korkmasına gerek yok, zaten kendileri referandumda bu konuda kararlarını kendilerini verecekler. Ama Fransızların sonunda Türkiye'nin üyeliğinin kendi faydalarına olacağını düşünmelerine inanmak istiyorum'' dedi.

''Türkiye'deki seçimlerden sonra Kıbrıs'ta çözüm yolunda bir adım atılacak mı?'' şeklindeki soruyu yanıtlayan Gül, ''Annan planına destek vererek tarihi bir karar alan Türkiye'nin bu konuda daha fazla yapacağı bir jest yok'' dedi.

Kıbrıslı Türklerin üzerlerine düşün görevi yaptığı, Rumların ise yapmadığı hatırlatan Gül, Rumların gerçekte adanın birleşmesini istemediklerini gösterdiklerini ifade etti.

Başka bir soru üzerine AB ile ilişkilerin askıya alınmadığını vurgulayan Gül, müzakerelerin bazı bölümlerde sürdüğünü hatırlattı ve hükümetin reformları sürdürmeye devam edeceğini söyledi.