Dışişleri Bakanı Gül: "İran'ı Takdir Ediyoruz"

Dışişleri Bakanı Gül: "İran'ı Takdir Ediyoruz"

Almanya Dönüşü Gazetecilerin Sorularını Yanıtlayan Dışişleri Bakanı Gül, İngiliz Rehine Krizinde İran'ın Tutumuna Değinerek, "İran Hükümetini Takdir Ediyoruz. Bu İş Daha Büyümedi, Kronik Bir Hale Gelmedi ve Mahkemelere Taşımadan Bu İşi Tatlılıkla Neticelendirdiler" Dedi.

Dışişleri Bakanı Gül:

Dışişleri Bakanı Gül, İngiliz rehine krizinde İran'ın tutumuna değinerek, "İran hükümetini takdir ediyoruz. Bu iş daha büyümedi, kronik bir hale gelmedi ve mahkemelere taşımadan bu işi tatlılıkla neticelendirdiler" dedi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Almanya dönüşü Esenboğa Havaalanı'nda gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, bir soru üzerine İngiliz rehine krizinde İran'ın tutumuna değinerek, "İran hükümetini taktir ediyoruz. Bu iş daha büyümedi, kronik bir hale gelmedi ve mahkemelere taşımadan bu işi tatlılıkla neticelendirdiler" diye konuştu.

Gül, gezisinin iki ülke ilişkilerine olumlu katkı sağladığını söyledi. ziyareti sırasında, Türkiye ile Almanya arasında zaman zaman yaşanan problemlerin yapıcı biçimde, karşılıklı olarak konuşulduğunu ifade eden Gül, görüşmelerinde iki ülke ilişkilerini daha da güçlendirilmek için yapılması gerekenleri gözden geçirdiklerini belirtti. Gül, AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenen Almanya'ya Türkiye'nin desteğini ilettiğini de kaydetti.

Ziyaretinin amacının e-konsolosluk projesini tanıtmak ve başlatmak olduğunu dile getiren Gül, yurtdışındaki beş milyona yakın Türk vatandaşının konsolosluklardaki işlemlerinin yüzde 85'inin bu çalışmayla yapılabileceğini ifade etti. Gül, "Nüfus bu kadar büyük olunca ve Avrupa'da Türkiye'deki şehirlerden daha büyük Türk nüfusu barındıran şehirler olunca işiniz çok zor oluyor. Dolayısıyla konsolosluk hizmetleri çok zor şartlar altında değerlendiriliyor. Bu projeyle bütün konsolosluk hizmetlerinin yüzde 85inin gerçekleştirilmesi mümkün hale gelmiştir" diye konuştu.

Bir soru üzerine Gül, İngiliz rehine krizinde, İran hükümetini takdir ettiklerini söyleyerek, İran'ın, olayı büyümeden, kronik hale gelmeden ve mahkemelere taşınmadan tatlılıkla neticelendirdiğini belirtti. Gül, "İran yakın komşumuzdur. Dolayısıyla biz de üstümüze düşen görevleri yerine getirdik" dedi. (ANKA)