Dışişleri Bakanı Gül Avrupa Günü'nü Kutladı

Dışişleri Bakanı Gül Avrupa Günü'nü Kutladı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB'nin Dünyanın Birçok Bölgesi ve Ülkesi İçin İlham Kaynağı Olduğunu Belirterek, Elli Yıl Önce Bu Yolculuğa Başlayan Liderlerin Geride Olağanüstü Bir Miras Bıraktığını Kaydetti.

Dışişleri Bakanı Gül Avrupa Günü'nü Kutladı

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB'nin dünyanın birçok bölgesi ve ülkesi için ilham kaynağı olduğunu belirterek, elli yıl önce bu yolculuğa başlayan liderlerin geride olağanüstü bir miras bıraktığını kaydetti.

Gül, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı. Gül mesajında, 21'inci yüzyılın sınavlarının, AB'nin daha geniş bir vizyon benimsemesini gerektirdiğini belirterek şunları kaydetti:

"Bu çerçevede, genişlemenin önemini azımsamak yanlış olacaktır. Berlin Duvarı'nın yıkılması, Avrupa Birliği'ni liberal demokrasinin değerlerini benimseyen yeni üyelerle ödüllendirmiştir. Her yeni üye Birliğin kültürel çeşitliliğine, değerlerine ve her şeyden önemlisi geleceğine ilişkin vizyonuna eşsiz katkılarda bulunmuştur. Ortak sorunları ele almak üzere çeşitliliği zenginlik, hoşgörü ve karşılıklı anlayışı bir yaşam biçimi, dayanışmayı da davranış kuralı olarak benimseyen bir kültür Türkiye tarafından paylaşılan bir yaklaşımdır. Bu kapsayıcı düşünce tarzı, sadece Avrupa için değil, Avrupa'nın da ötesi için bir örnek teşkil etmektedir. Bu açıdan, Türkiye'nin sağlayacağı önemli katkılar mevcuttur."

Gül, Türkiye'nin müzakere sürecinin başarıyla sonuçlandırılması amacıyla elinden gelen gayreti gösterdiğini ifade ederek AB'nin de mevcut taahhütlerine bağlı kalmasını beklediklerini vurguladı.

Avrupa kıtasında demokrasi ve barışın sürekli kılınması amacıyla bütünleşmeyi bir gereklilik olarak değil, bir sorumluluk olarak görmek gerektiğini belirten Gül, bunun Avrupa'nın ortak değerler etrafında birleşmeyi arzu edenleri kucaklamasıyla mümkün olabileceğini kaydetti.

Gül, yayınladığı mesajda şu görüşlere yer verdi:

"Kendilerine özgü özelliklerinden vazgeçmeksizin Avrupalılar barış içinde bir arada yaşamayı öğrenmişlerdir. Bizim Avrupa vizyonumuz birlik ve beraberliğin teşvik edilmesi ve çeşitliliğe saygı duyulması yönünde tecelli etmektedir. Bu, Avrupa'ya daha güçlü bir siyasi, ekonomik ve stratejik boyut getirmenin yanı sıra aynı zamanda, her üye ülkenin sesinin daha güçlü bir şekilde duyulmasına imkan sağlayacaktır.

Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızın ve bütün Avrupalıların 9 Mayıs Avrupa gününü kutlarım."(ANKA)