Dışişleri Bakanı Babacan NATO Toplantısı İçin Brüksel'e Gitti

Dışişleri Bakanı Babacan NATO Toplantısı İçin Brüksel'e Gitti

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Afganistan'daki Türk Askerinin Sayısı ya da Görev Tanımında Değişikliğin Olmadığını Söyledi. Genelkurmay Başkanlığı ve Muhalefet Arasındaki Tartışmayla İlgili Olarak da Bakan Babacan, "Türkiye Terörle Mücadelede Tek Vücut Olmak Zorunda" Dedi.

Dışişleri Bakanı Babacan NATO Toplantısı İçin Brüksel'e Gitti

Dışişleri Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan, Afganistan'daki Türk askerinin sayısı ya da görev tanımında değişikliğin olmadığını söyledi. Genelkurmay Başkanlığı ve muhalefet arasındaki tartışmayla ilgili olarak da Bakan Babacan, "Türkiye terörle mücadelede tek vücut olmak zorunda" dedi.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, NATO Dışişleri Bakanları toplantısına katılmak üzere bu akşam Brüksel'e gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenledi. Ali Babacan, ortak toplantılarda ve bazı ikili görüşmelerde Türkiye'nin uluslararası gündemde yer alan gelişmelerle ilgili görüşlerini müttefik ülkelerin dışişleri bakanlarıyla paylaşacağını söyledi. Babacan ayrıca, Brüksel'deki daimi temsilciliğimizin AB sürecinde yaptığı çalışmalar hakkında kendisine brifing verileceğini de kaydetti.

Genelkurmay ve muhalefet arasındaki Irak operasyonu konusunda süren tartışmanın sorulması üzerine Babacan, "Türkiye şu anda terörle çok ciddi bir mücadele içerisinde. Böyle durumlarda Türkiye iktidarıyla muhalefetiyle ve tüm kurumlarıyla tek vücut olmak zorunda. Türkiye ancak bu şekilde gücünü ve terörle mücadelede etkinliğini arttırır" dedi.

Tek vücut olma çağrısının muhalefete mi yoksa Genelkurmaya mı olduğu yönündeki soruya ise Babacan, "Şu anda yaşanmakta olan polemiğin içine girmek istemiyorum. Vereceğim mesaj ve temel prensip Türkiye'nin terörle mücadelede tek vücut olmasıdır" dedi.

NATO gücü bünyesinde görev yapan Türk askerinin Afganistan'da daha operasyonel kullanılması ve sayısının artırılmasına ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Babacan, "Bu konular kuşkusuz konuşulacak. Bizim Afganistan'daki varlığımızın görev tanımı ya da sayısıyla ilgili değişiklik kararı vermiş değiliz. Bu arada yanlış anlama olmasın. Afganistan genel anlamda tartışılıp görüşülecek. Yarınki toplantımızda bu konu gündemde değil" şeklinde konuştu.

NATO'nun 2-4 Nisan tarihlerinde Bükreş'te düzenlenecek Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesinde Dışişleri Bakanları düzeyinde yarın bir toplantı gerçekleşecek. Bükreş Zirvesi'nin hazırlıkları çerçevesinde özellikle NATO genişlemesi konusunda alınacak karar, toplantının ağırlıklı gündem maddesini oluşturacak. Toplantıda ayrıca, İttifakın Balkanlara yaklaşımı, NATO-AB işbirliği, Afganistan ve Kosova'da yürütülmekte olan NATO harekatlarının da ele alınması öngörülüyor.

7 Mart Cuma günü ise Bakan Babacan, Batı Avrupa ülkelerindeki 28 Türk başkonsolosunun katılımıyla Brüksel'de düzenlenecek "Batı Avrupa Ülkeleri Başkonsoloslar Toplantısı"na katılacak. Batı Avrupa'daki temsilcilerle 2000 ve 2006'da daha önce yapılan iki toplantının ardından, bu yönde üçüncü toplantı gerçekleştirilmiş olacak.

(DS-NÇ-Y)

Kaynak: İHA