Dışişleri Bakanı Babacan: Afrika ile İlişkilerimiz 'Kazan -Kazan' İlkesine Dayanıyor

Dışişleri Bakanı Babacan: Afrika ile İlişkilerimiz 'Kazan -Kazan' İlkesine Dayanıyor

Afrika Birliği Zirvesi İçin Mısır'ın Şarm El Şeyh Kentinde Bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Afrika ile İlişkilerinin "Kazan -Kazan" İlkesine Dayandığını Söyledi.

Dışişleri Bakanı Babacan: Afrika ile İlişkilerimiz 'Kazan -Kazan' İlkesine Dayanıyor

Afrika Birliği zirvesi için Mısır'ın Şarm El Şeyh kentinde bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Türkiye'nin Afrika ile ilişkilerinin "kazan-kazan" ilkesine dayandığını söyledi. Türkiye'nin mayıs ayında Afrika Kalkınma Bankası'na üye olduğunun altını çizen Babacan, bu şekilde Afrika'da iş yapmak isteyen iş adamlarımızın o bankanın imkanlarından yararlanabileceklerini belirtti. 1 milyar nüfuslu Afrika'ya yaklaşırken hep ortaklık ve kazan-kazan ilkesiyle hareket ettiklerini belirten Babacan, Afrika'nın son 200 yıllık tarihine baktığımızda kıtanın nasıl zor bir dönemden geçtiğini görebileceklerini ifade etti. Babacan, demokrasi yolunda hızla ilerleyen bu ülkelerin Türkiye'nin yapmış olduğu reformlardan çok etkilendiklerinin altını çizdi.

Zirve boyunca 15 ülke bakanıyla bir araya geldiğini ifade eden Babacan, "Bu ülkelerle ilişkilerin her yönünü ele aldık. Özellikle Ağustos ayında düzenleyeceğimiz Türkiye-Afrika zirvesine davet ettik. Ağustos'taki zirve de bir ilk. Daha önce böyle bir zirve düzenlenmemiş. Stratejik ortak olmamızın getirdiği bir sonuç bu." diye konuştu.

FUTBOLUMUZ AFRİKA ZİRVESİNE DAMGASINI VURDU

Bakan Babacan, bir araya geldiği her bakanın özellikle Türk A Milli Futbol Takımı'nın gösterdiği başarıdan söz ettiğini hatırlattı. "Enteresan bir şekilde tüm bakanların maçlar sırasında kalplerinde hep Türkiye'yi desteklediklerini ve Türkiye'nin başarısını istediklerini söylediklerini'"de vurgulayan Babacan, "Tabii bu bizim için güzel bir şey. 54 ülkenin yer aldığı bir kıtada görüştüğümüz her bakan takımımızı desteklediğini söylüyor. Maçların tümünü seyretmişler. Bu da burada gündem maddemiz oldu." diye konuştu.

Türkiye'de yapılacak Afrika Zirvesi'ne katılımın nasıl olacağı yönündeki soruya da Babacan, "Afrika Birliği bu tür zirvelerde belli devlet başkanlarının temsil etmesi yönünde bir karar almışlar. Yaklaşık 15 devlet başkanı bütün ülkeleri temsilen zirvelere katılıyor. Biz sadece 15 devlet başkanını değil çok sayıda lideri görmek istediğimizi söyledik. Bu sayıyı rahat geçeceğimizi düşünüyorum." diyerek cevap verdi.

Son günlerde Kuzey Irak'a bir sessizliğin hakim olduğu yönündeki soruya da Babacan, konu PKK ile mücadele ekseninde değerlendirildiğinde düzenlenen son askeri operasyonların olumlu bir neticesinin görüldüğünü ifade etti.

Türkiye'nin Irak'taki tüm grupların huzurunu ve refahını istediğini vurgulayan Babacan, terör örgütüne yönelik düzenlenen askeri operasyonların başarısının dünyaca da tescil edildiğini belirtti.

Irak merkezi hükümetiyle askeri konularda bir işbirliği yürütüldüğünün altını çizen Bakan Babacan daha sonra şunları söyledi: "Bu konuda bir çerçeve anlaşması imzalamak üzereyiz. Taslak oldu. Irak'la ayrıca başbakanlar seviyesinde üst düzey bir stratejik diyalog mekanizması kuruyoruz. Bizim tarafta Sayın Başbakanımız olacak, Irak tarafında da Sayın Nuri el Maliki olacak. Ve her iki taraftan da 3-4 bakan bulunacak. İlişkilerimizin ticari, siyasi, enerji, güvenlikle alakalı pek çok boyutunu daha düzenli bir şekilde sisteme oturtmuş olacağız."

Irak'la ilgili gidişatın tedrici olarak olumluya doğru gittiğinin görüldüğünü ifade eden Babacan, Irakla ilgili sorunların çözümünün, Iraklı farklı grupların bir araya gelmesiyle ve siyaset mekanizması içinde yer almasıyla mümkün olduğunu ifade etti.