Dışişleri Bakanı Ali Babacan Uganda'da

Dışişleri Bakanı Ali Babacan Uganda'da

İslam Konferansı Teşkilatı'nın 35. Dışişleri Toplantısı İçin Uganda'da Bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, Yaptığı İkili Görüşmelerde, Komşularıyla Sorunlu Bazı Ülkelerden 'Türkiye'nin Ağırlığını Kullanması' Talebiyle Karşılaştı.

Dışişleri Bakanı Ali Babacan Uganda'da

İslam Konferansı Teşkilatı'nın 35. Dışişleri toplantısı için Uganda'da bulunan Dışişleri Bakanı Ali Babacan, yaptığı ikili görüşmelerde, komşularıyla sorunlu bazı ülkelerden 'Türkiye'nin ağırlığını kullanması' talebiyle karşılaştı.

Dışişleri kaynakları, Türkiye'nin Suriye ve İsrail arasında gerçekleştirdiği arabuluculuk girişiminin bu ülkelerin dikkatini çektiğini ifade ediyor.

Ali Babacan, Uganda'daki temasları sırasında Endonezya, Malezya, Pakistan, İran, Moritanya, Çad, Brunei dışişleri bakanlarıyla bir araya geldi.

Görüşmeler sırasında bazı ülkeler AK Parti'nin kapatılması davasıyla ilgili olarak Babacan'dan bilgi isterken, bazı ülkeler ise Türkiye'nin İKT ve Ortadoğu'daki ağırlığını dile getirerek komşularıyla maruz kaldıkları sorunlar için devreye girmesini talep etti.

Babacan'la görüşmesi sırasında Çad Dışişleri Bakanı Musa Faki Mahamat, Türkiye'nin teşkilat içinde ve bölgedeki ağırlığını Çad-Sudan sorununun çözümü konusunda kullanmasını talep etti. Mahamat, kendisinin Çad'da Türk bahçesi olarak anılan bir bölgede doğduğunu da söyledi.

Çad ve Sudan, Darfur bölgesinde çatışmalardan dolayı birbirini karşılıklı olarak suçluyor. Türkiye daha önce Darfur konusunda devreye girme sinyalleri vermişti.

Mahamat, CİHAN'a yaptığı açıklamada da Sudan'ın halen Çad'ın içişlerine karıştığını, ülkede zaman zaman çatışmaların yaşandığını söyledi. Mahamat, Türkiye'nin gerçekleştireceği Türkiye-Afrika Zirvesi'ne katılacaklarını da belirtti.

Pakistan Dışişleri Bakanı Makdum Şah Mahmud Kureyşi ile görüşmesinde ise Babacan, Türkiye'nin Pakistan ve Afganistan arasındaki sorunları çözümü konusunda elinden geleni yapacağını belirtti.

Türkiye daha önce Pakistan ve Afganistan devlet başkanlarını bir araya getirerek, 2 ülkenin sorunlarını direkt olarak konuşmalarını sağlamıştı.

Babacan'ın Endonezya ve Malezyalı meslektaşlarıyla yaptığı görüşmelerde daha çok ekonomik konular gündeme gelirken, Endonezya, Türkiye ile birlikte İKT'yi daha aktif hale getirme konusunda işbirliği teklifinde bulundu. Türkiye'ye aynı talep Pakistan'dan da geldi.

Bu arada zirveye özellikle Türkiye ve İran'ın büyük bir önem vermesi hem üst düzeyli memurlarının fazlalığı ve hem de yaptıkları çok sayıdaki ikili görüşmelerle dikkat çekerken, özellikle Arap ülkelerinin devlet başkanları zirvesinin yanı sıra dışişleri bakanları zirvesine de önem vermemesi gözlerden kaçmadı.

Pek çok Arap ülkesi, dışişleri bakanını zirveye göndermezken, daha alt düzeyde temsil edildi.

Türkiye ve İran'dan başka Pakistan, Endonezya ve Malezya gibi İKT'nin büyük ve güçlü ülkeleri de zirvede dışişleri bakanı düzeyinde temsil edildi.

Kaynak: CHA