Dışişleri: Akpm Başkanlığı, Türkiye'nin Avrupa Değerler Sistemine Katkısını Pekiştirecek

Dışişleri: Akpm Başkanlığı, Türkiye'nin Avrupa Değerler Sistemine Katkısını Pekiştirecek

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (Akpm) Seçimlerinde Türkiye'den İlk Kez Bir Başkan Seçildiğini Duyurdu. Bakanlık, Mevlüt Çavuşoğlu'nun Oybirliğiyle Akpm Başkan Seçildiğine Dikkat Çekti.

Dışişleri: Akpm Başkanlığı, Türkiye'nin Avrupa Değerler Sistemine Katkısını Pekiştirecek

Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) seçimlerinde Türkiye'den ilk kez bir başkan seçildiğini duyurdu. Bakanlık, Mevlüt Çavuşoğlu'nun oybirliğiyle AKPM başkan seçildiğine dikkat çekti.

Dışişleri, AK Parti Antalya Milletvekil Çavuşoğlu'nun Strazburg'da toplanan AKPM Genel Kurulu'nun 2010 Kış Oturumu'nda AKPM Başkanlığına seçilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Çavuşoğlu'nun 150 Parlamento üyesinin imzasıyla tek aday olarak gösterildiğini belirten Dışişleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi AKPM Türk Heyeti Başkanı Sayın Mevlüt Çavuşoğlu, seçim yapılmasına gerek kalmaksızın oybirliği ile seçildiğinin altını çizdi.

Avrupa Konseyi'nin danışma organı olan Parlamenter Meclisi'nin 47 üyesi bulunmasına rağmen bugüne kadar sadece 10 üye ülkeden parlamenterler başkanlık ettiğini açıklayan Dışişleri, Çavuşoğlu'nun seçilmesiyle Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkanlığını, kurucu üyeler arasında bulunan Türkiye'den bir parlamenterin ilk defa üstlendiğini kaydetti.

Türkiye'nin Kasım 2010-Mayıs 2011 tarihleri arasında yürüteceği Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi Dönem Başkanlığı ile Çavuşoğlu'nun AKPM Başkanlığının bir bölümünün örtüşeceğini de hatırlatan Dışişleri, Avrupa'nın en eski siyasi örgütü olan Avrupa Konseyi'nin karar ve danışma organları arasındaki işbirliğini ve karşılıklı etkileşimini artıracağını, Türkiye'nin Avrupa değerler sistemine sağladığı katkıyı pekiştireceğine değindi. (CİHAN)

Kaynak: CHA