Diş Hekimliği Günü ve Diş Hekimliği Haftası
Haberler » Yerel » Haber

Diş Hekimliği Günü ve Diş Hekimliği Haftası

Nimet Bayraktar Ağız ve Sağlığı Merkezi Başhekimi Diş Hekimi Duran Tekin, 22 Kasım'ın Diş Hekimleri Günü olarak kutlandığını belirterek, Kayseri'de faaliyet gösteren tüm diş hekimlerinin gününü kutladığını açıkladı.

Diş Hekimliği Günü ve Diş Hekimliği Haftası

Nimet Bayraktar Ağız ve Sağlığı Merkezi Başhekimi Diş Hekimi Duran Tekin, 22 Kasım'ın Diş Hekimleri Günü olarak kutlandığını belirterek, Kayseri'de faaliyet gösteren tüm diş hekimlerinin gününü kutladığını açıkladı.

Tekin, 22 Kasım 1908'de Diş Hekimliği Fakültesinin açılması kararı alınmış ve Darülfünun Osmanlı Tıp Fakültesi Dişçi Mektebi kurulduğunu, Cumhuriyetin ilanından sonra da İstanbul Üniversitesi kurulduğunda bu okulun Tıp Fakültesinden ayrılarak İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi adını aldığını anımsattı.

Bilimsel diş hekimliğinin temeli olan fakültenin kurulmasının ardından 22 Kasım'ın Türk Diş Hekimleri Günü olarak kutlanmasına karar verildiğini, takip eden haftanın da Ağız Diş Sağlığı Haftası olarak kutlandığını belirten Başhekim Duran Tekin, şunları kaydetti:

"Diş ve diş eti hastalıkları 'Önlenebilir', 'Kontrol Edilebilir' ve

'Davranışla İyileştirilebilir' hastalıklar grubuna girmektedir ve alınacak koruyucu tedbirlerle hastalık oluşmadan önlenebilmektedir, bu tedbirler sayesinde diş hastalıklarının tedavisi için yaptığımız harcamalar çok ciddi oranlarda düşerek 12 kat azalacağı yapılan araştırmalarla belirlenmiştir.

Koruyucu tedavi, hastalık kişide başlamadan önce hastalığın önlenmesidir. Koruyucu tedavi ile çözülmeyen durumlarda tedavi edici hizmetler ön plana geçer. Koruyucu hizmetlerin etkinliğinin artırılması tedavi edici hizmetlerin kalitesini de artıracaktır.

Bu hizmetlere öncelik ve ağırlık verilmesi tedavi edici hizmetlerdeki maliyet, insan gücü ve zaman kaybını ortadan kaldıracaktır. Çocuk ve gençlerin gelişim dönemlerinde edindikleri tutum ve davranışlar, ileriki yaşlarda hem genel sağlıklarını hem de ağız ve diş sağlıklarını şekillendirmesi açısından çok önemlidir ve bu dönemde çocuk ve gençler üzerinde ailelerinin, öğretmenlerinin ve medyanın da çok önemli etkisi olduğu bilinen bir gerçektir. Daha sağlıklı nesiller için çocuklarımızı ve gençlerimizi bu konuda eğitmek ve hatta onlara sosyal sorumluluk anlayışıyla olumlu örnek olmak bizim en önemli görevimizdir. Diş fırçalama, diş ipi kullanımı, düzenli olarak diş hekimine gitme alışkanlıklarının kazandırılması gerekmektedir. Düzenli diş hekimi kontrolü ve eğitimle ağız diş sağlığı bilgilerinin artırılması, doğru tutum, alışkanlıklarının oluşturulması, koruyucu uygulamalar ile hastalıkların yaygınlık ve şiddetinin azaltılması suretiyle yaşam kalitesinin artırılması sağlanabilir."

Ağız ve Diş Sağlığı Haftası vesilesiyle bütün ebeveynlerimizi, öğretmenlerimizi, konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarını, medya kuruluşlarını ve toplumumuzun tüm üyelerini ağız diş sağlığı konusunda duyarlı olmaya davet eden Nimet Bayraktar Ağız ve Sağlığı Merkezi Başhekimi Diş Hekimi Duran Tekin, kaçak olarak çalışan sahte dişçilerle mücadele etmeye çalıştıklarını söyledi.

Tekin, sahte diş hekimleriyle ilgili şu çağrıda bulundu:

"Tüm vatandaşlarımız yetkileri olmadığı halde diş hekimliği mesleğini icra ederek sağlığımızı tehdit eden kişilere karşı dikkatli olmalı ve bu kişileri İl Sağlık Müdürlüğümüze bildirmelidirler.

Bu vesileyle halkımızın ağız ve diş sağlığının korunmasında, halkımızın her türlü ağız bakımı ve tedavilerini özverili çalışmalarla sağlayan Meslektaşlarımın ve Diş Hekimliği personelinin 22 Kasım Türk Diş Hekimleri Gününü en içten duygularımla kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim."

- KAYSERİ