Diş Hekimleri İflasta

Diş Hekimleri İflasta

Samsun Dişhekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, "Diş Hekimleri Muayene Kapatıyor, Kira Ödeyemiyor ve Çalışanı İşten Çıkarıyor" Dedi.

Diş Hekimleri İflasta

Samsun Dişhekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, "Diş hekimleri muayene kapatıyor, kira ödeyemiyor ve çalışanı işten çıkarıyor" dedi.

28-29 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 3. Geleneksel Karadeniz Bahar Sempozyumu Atatürk Kültür Merkezi'nde başladı. Çeşitli medikal firmalarının stand açtığı sempozyumda bilimsel konferans bölümünde konuşan Abdullah İlker, Türkiye'de diş sağlığı, diş hekimlerini durumu ve sorunlara değindi. Ağız ve diş sağlığının genel sağlığın bir parçası olduğunu ve diş hekimliği hizmetlerinin muayenehanelerden alınması gerektiğini dile getiren İlker, dışarıdan diş hekimliği hizmetlerinin alınmasına olanak sağlayan düzenlemelerin bir önce yapılması gerektiğini söyledi.

Bir çık ilçede ve beldede özel ve kamuda çalışan diş hekimi bulunmadığına dikkat çeken İlker, istihdamın özel ve kamuda diş hekimlerinin yoğunluğu olduğu merkezi yerleşim yerlerinde olmasının hiçbir haklı gerekçesinin bulunmadığını vurguladı. İlker, diş hekimlerinin uygun çalışma koşullarının olmaması, yaşamlarını sürdürebilir ücret alamamaları, kamuda çalışan hekimlerin özlük hakları gibi sorunların bulunduğuna dikkat çekti.

Bir çok diş hekimi fazlalığı varken, bir çok diş hekimi işsiz kalmışken yeni hekimlik fakültelerinin açılmasına anlamsız olduğunu ifade eden İlker, "Halk ağız ve diş sağlığı hizmetlerine ulaşamıyor bin bir emekle okuyan diş hekimleri boş oturuyor. Her geçen gün diş hekimlerinin şikayetlerini daha çok duyuyorum. Muayenehaneler işletme gibi zarar eder mi? Kira ödeyemiyorlar, muayene kapatıyorlar, çalışanı işten çıkarıyorlar" diye konuştu.

(MD-SA)

28.04.2007 18:26 TSİ