Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı? - Haberler
Haberi Paylaş

Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Haberler.Com - Haberler | Sağlık
Diş Fırçalamak Orucu Bozar mı?

Dt. Nil Kasuto, diş fırçalamanın orucu bozmayacağını, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde orucun bozulabileceğini belirtti.

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte ağız ve diş sağlığımız ile ilgili özelikle iftar ve sahur yemeklerinden sonra dikkat etmemiz gereken birçok önemli konu var. Ağız ve diş sağlığı için diş fırçalamanın her yaşta ve her dönemde düzenli olarak yapılması gerektiğini belirten DentGroup'tan Dt. Nil Kasuto, Ramazan ayında oruç tutan insanların dişlerini fırçalamasının daha fazla önem taşıdığını hatırlattı.

DİŞ FIRÇALAMAK ORUCU BOZMAZ

Diş fırçalamanın orucu bozmayacağını, diş macununun veya suyun boğaza kaçması halinde orucun bozulabileceğini belirten Dt. Nil Kasuto, orucun bozulma ihtimalini dikkate alarak, dişlerin iftar ve sahurdan sonra fırçalanmasının uygun olduğunu söyledi.
Ramazan'da oruçlu bir kimsenin anesteziliveya anestezisiz dişlerini tedavi ettirmesinin, dişlerini çektirmesinin de orucu bozmayacağını hatırlatan Dt. Kasuto, ancak tedavi sırasında kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması durumunda orucun bozulacağını ifade etti.

DİŞ SAĞLIĞI İÇİN RAMAZAN AYINDA YEDİKLERİMİZ ÖNEMLİ

Dişler, ramazan ayında daha çok bakım, özen ister. Bütün gün hijyen ortamından uzak kalan ağız ortamı mikroorganizmaların yerleşmesine, dişlerin hızlı çürümesine neden olabilir.

İftarda ve sahurda yenilen yiyeceklerin diş ve ağız bakımı açısından son derece önemli olduğunu vurgulayan Dt. Nil Kasuto şöyle konuştu:

"Ramazan ayında diş sağlığı için karbonhidratlı, şekerli veya nişastalı gıdalar tüketilmemeli. Bu gıdalardan sonra, dişler fırçalanmazsa bütün bir gün ağızda gıda artıkları ve asit yapıcı organizmalar birikir ve dişlerin çürümesine neden olur.

Günde en az iki kez dişlerin fırçalanması gerektiği biliniyor olsa da, ramazan ayında oruç tutan kişiler yemek düzenleri aksadığı için bunu unutuyor ve ya uygulamıyor olabilir. Iftar ve Sahur sonrası da her yemekten sonra olduğu gibi asit atakları meydana gelir ve çürük oluşumu için uygun bir ortam sağlanır. O yüzden yemeklerden 30dk sonra da her yemekten sonra olduğu gibi dişler fırçalanmalıdır.

Tüketilen gıdalar ne kadar yapışkan ve yumuşak olursa, diş çevrelerinde birikip çürüğe sebep verme ihtimalleri de o kadar yüksek olur. Karbonhidrat ağırlıklı yapışkan gıdalardan uzak durulmalı, et ve sebze gibi sert ve lifli gıdalar tercih edilmelidir

AĞIZ KOKUSUNA DİKKAT

Ramazan'da yeme, içme fonksiyonlarımız azaldığından tükürük bezlerinin ürettiği salgı da azalır. Bu nedenle bakteri varlığı açısından vücudun en zengin bölgesi olan ağzımız, temizlenemediği için sürekli kirli kalır. Daha çok açken ortaya çıkıyor gibi görünen ağız kokusunun asıl nedeni budur. Özellikle, midenin tüm gün boş olması, iftarda ve sahurda yediğimiz gıdalar da ağız kokusunu artırabilir.

Gece yatmadan önce ağız ve diş temizliğinin çok iyi bir şekilde yapılması gerektiğini vurgulayan Dt. Nil Kasuto, dişleri fırçalamanın yanında, diş aralarının diş ipiyle, ağızda hareketli protezler varsa bu protezlerin de ağızdan çıkartılıp içlerinin fırçayla temizlenmesinin ağız kokusu önleyebileceğini söyledi.

Haberler.Com - Son Dakika Haberleri
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
500