Diplomat Haberleri

Diplomat haber, Diplomat son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Diplomat - 28.01.2021
Kenya'dan Somali'ye "bizi iç işlerine karıştırma" çağrısı
Somali'den Kenya'ya suçlama Kenya'yı, sınırdaki ayrılıkçıları silahlandırmak ve desteklemekle suçlayan Somali, Kasım 2020'de Kenya ile diplomatik bağlarını keserek Nairobi Büyükelçisi Muhammed Ahmed Nur'u geri çağırmıştı.
Diplomat - 28.01.2021
Çin'in Sincan Uygur Bölgesi'nin ABD'ye ihracatı, yaptırımlara rağmen iki kattan fazla arttı
BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.
Diplomat - 28.01.2021
Bahreyn, İsrail ile vize muafiyet anlaşmasının yürürlüğe girdiğini açıkladı
Bahreyn normalleşme anlaşması imzaladığı İsrail'in, diplomatik ve hususi pasaport sahibi vatandaşlarına vize muafiyeti sağlanacağını açıkladı.
Diplomat - 28.01.2021
Son dakika haberleri | TikTok, uygulamanın yasaklandığı Hindistan'daki iş gücünü azaltma kararı aldı
Hindistan Savunma Bakanlığından 31 Ağustos 2020'de yapılan açıklamada da Çin ordusunun, 29 Ağustos Cumartesi gecesi "statükoyu değiştirmeye yönelik provokatif askeri eylemlerde bulunduğu ve bölgedeki açmazın çözümü yolunda daha önce askeri ve diplomatik angajmanlarda varılan uzlaşıyı ihlal ettiği" ifadesi kullanılmıştı.
Diplomat - 28.01.2021
Trump'ın Körfez'e koşulsuz destek günleri geride kaldı
Üçüncü olarak; özellikle 2020 ortalarından itibaren İsrail'le perde gerisinde zaten normal olan ilişkilerin alenileştirilmesine öncülük eden bir BAE yönetimi ile karşılaştık. Bu süreçte BAE geçmişte takip ettiği Filistin politikasından uzaklaşarak İsrail'le "normalleşme" dalgasına öncülük eden bir aktör haline geldi. İsrail'in askeri, endüstriyel, nükleer ve Batı başkentlerindeki lobi kabiliyetini arkasına alarak bölgede oluşacak yeni güvenlik mimarisinin başat gücü olmaya soyundu. Şöyle ki; 1970'li yıllara kadar İngiltere bölge güvenlik mimarisinin başat aktörüydü. Bu tarihten sonra Nixon (1969), Carter (1980) ve Bush (1990, 2003) doktrinleriyle ABD bölge güvenlik mimarisinin başat aktörü haline geldi. 2010 sonrası ABD'nin "Asya Pivot" stratejisi gereğince yükselen Çin'i dengelemek için yönünü Asya-Pasifik'e çevirmesi Orta Doğu güvenlik mimarisinde bir değişimi tetikledi. Oluşan bu güç boşluğu BAE'yi İsrail'le de yakınlaşarak bölgesel denklemde profilini yükseltemeye teşvik etti. Özellikle Trump'ın son aylarında imzalanan "İbrahim" anlaşması bir taraftan BAE-İsrail ilişkilerini normalleştirmesini içerirken diğer taraftan İsrail lobisinin de desteğiyle ABD'den F-35'ler dahil yüklü miktarda silah alımlarıyla BAE'ni bölgesel askeri bir güç haline getirmeyi amaçlıyordu. Burada İsrail yönetimi hem Körfez ülkeleriyle normalleşerek önemli bir diplomatik zafer elde etti hem de Biden yönetiminin F-35 satışını askıya almasıyla bölgede tehlikeye giren askeri üstünlüğünü korumaya devam ederek askeri bir kazanım elde etmiş oldu.
Diplomat - 28.01.2021
Katar'dan BAE'ye uçak seferleri yeniden başladı
Körfez'de 3,5 yıl sonra uzlaşma Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.
Diplomat - 28.01.2021
Cezayir 7 yıldır kapalı olan Libya'daki büyükelçiliğinin yeniden açılacağını duyurdu
Cezayir Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Bakan Sabri Bukadum'un Trablus ziyaretinde, yeniden diplomatik faaliyete başlaması beklenen büyükelçilik binasını gezdiği aktarıldı.
Diplomat - 27.01.2021
Son dakika... Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Paraguaylı yeni mevkidaşını tebrik etti
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu, göreve yeni gelen Paraguaylı mevkidaşını tebrik etti.
Diplomat - 27.01.2021
Fas'taki Adalet ve İhsan Hareketi, İsrailli diplomatik misyon şefinin ülkeye gelmesini kınadı
Fas'taki en büyük İslami cemaat olan Adalet ve İhsan Hareketi, İsrail'in diplomatik misyon şefi olarak atanan David Govrin'in başkent Rabat'a gelmesine tepki gösterdi.
Diplomat - 27.01.2021
KİK Ticaret İşbirliği Komitesi, Katar'ın katılımıyla ilk istisnai toplantısını yaptı
Suudi Arabistan'ın El-Ula kentinde 5 Ocak'ta yapılan 41. KİK Zirvesi'nde Katar'a ambargo uygulayan ülkelerin Doha ile diplomatik ilişkilerini yeniden tesis ettiği ve ambargonun kaldırıldığı açıklanmıştı.
Diplomat - 27.01.2021
Hindistan halkı en içten tebrikleri hak ediyor
Amerikalılar olarak, ABD ile Hindistan arasındaki ekonomik ilişkilerin genişletilmesinin önemini takdir ediyoruz ancak Hindistan'daki Amerikan yatırımının, Güney Asya Alt Kıtası, süregelen çatışmalara, daima ufukta bir savaş ve imkansız denemez nükleer mübadele görüntüsüne sahne olmaya devam ederse, büyük tehlikeye açık kalmayı sürdüreceğini küresel bir diplomat olan, yeni seçilen ABD Başkanı Joe Biden'dan daha iyi kim bilebilir? Barış, gerçek demokrasi ve insan haklarına saygı kaygısı olmadan tamamen ekonomik bir perspektiften bakıldığında bile, Güney Asya'da normalleşmenin yeniden sağlanması, dünyanın tek süper gücü Amerika Birleşik Devletleri için bir dış politika hedefi olmayı hak ediyor.
Diplomat - 27.01.2021
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Militan' hakaretine muhatap olanların dava açma zamanı gelmiştir
'BUNLARA GÖRE, KENDİLERİNE OY VERMEYEN YÜZDE 75'İN TAMAMI MİLİTAN' Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "Bu ara bir militan lafıdır tutturdular. Sermaye bu. Bunlara göre Cumhurbaşkanı, bakanlar, Cumhur İttifakı ve AK Parti tepeden tırnağa militan. Hakimler savcılar militan. Valiler, kaymakamlar militan. Generalinden uzman çavuşuna kadar tüm askerler militan. Diplomatlar militan, polisler ve öğretmenler başta olmak üzere memurların hepsi, işçiler, esnaf, iş adamları zaten militanın önde gideni.
Diplomat - 27.01.2021
İngiliz Yahudileri, Yahudi Soykırımını Anma Günü'nde Uygur Türklerinin yaşadıklarına odaklanıyor
BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken, Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.
Diplomat - 27.01.2021
Macron'un eski yakın koruması "evrakta sahtecilik"ten yargılanacak
Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un koruma işlerinden sorumlu eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Alexandre Benalla, 2018'de görevden alındıktan sonra hizmet ve diplomatik pasaport kullanmaya devam ettiği gerekçesiyle "evrakta sahtecilik"ten hakim karşısına çıkacak.
Diplomat - 27.01.2021
ABD, muhtemel İran saldırısına karşı Suudi Arabistan'da yeni askeri üs arayışında
Yetkililer, olası bir tehdidin Biden yönetiminin bölgeye ilişkin yeni siyasetinde belirli olabileceği ve "Orta Doğu'da askeri ve diplomatik yeni bir sayfa" arzusuna ket vurabileceği değerlendirmesinde bulundu.
Diplomat - 27.01.2021
Kuveyt, Arap ülkeleri adına BMGK'da daimi temsil talebini yineledi
Kuveytli diplomat, Arap ülkelerinin, BMGK'nın daha fazla şeffaflık, tarafsızlık ve güvenilirlik çerçevesinde daha yetenekli ve etkili olması adına kapsamlı ve gerçek bir reform gerçekleştirmesine tutunduğunu ifade etti.
Diplomat - 27.01.2021
Son dakika haberleri! Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda konuştu: (2)
"Bir 'militan' lafıdır tutturdular, sermaye bu." ifadesini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bunlara göre cumhurbaşkanı militan, bakanlar militan, Cumhur İttifakı ve AK Parti tepeden tırnağa militan, hakimler savcılar militan, valiler kaymakamlar militan, generalinden uzman çavuşuna kadar tüm askerler militan, diplomatlar militan, polisler ve öğretmenler başta olmak üzere memurların hepsi, işçiler, esnaf, iş adamları zaten bir militanın önde gideni.
Diplomat - 27.01.2021
Filistin Ulusal Konseyi: İsrail'in Kudüs'teki suçları uluslararası düzeyde cezalandırılmalı
Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Filistin Ulusal Konseyi, işgal altındaki Doğu Kudüs'le ilgili uluslararası kararları ihlal ettiği için İsrail'in uluslararası düzeyde soruşturulması ve cezalandırılması çağrısında bulundu.
Diplomat - 27.01.2021
Fahri konsoloslar MÜSİAD'da bir araya gelmeye devam ediyor
Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Diplomatik İlişkiler Komitesi Başkanı Zeki Güvercin, fahri konsolosluk müessesesinin ülkeler arasındaki ticari iş birliklerinin geliştirilmesinde oldukça stratejik bir yeri olduğunu ve bu müessesenin daha da ön plana çıkarılması gerektiğini belirtti.
Diplomat - 27.01.2021
Son dakika haberi | Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov ile görüştü
Edinilen son dakika gelişmesine göre Bakan Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov ile görüştüDIŞİŞLERİ Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile telefonda görüştü.
Diplomat - 27.01.2021
Son dakika haberi... Pekin yönetimi: Çin savaş uçaklarının, Tayvan yakınlarında uçması dış müdahaleye karşı uyarı
ABD Dışişleri Bakanlığı, bu güç gösterisinin ardından Çin'e, "Tayvan'a karşı askeri, diplomatik ve ekonomik baskısını durdurma" çağrısında bulunmuştu.
Diplomat - 27.01.2021
Kuzey Makedonya'ya AB yolunda yeni engel: Bulgaristan
Diplomatik temaslar Bulgaristan'ın bu kararının ardından iki ülke arasındaki diplomatik müzakereler devam etti ancak Bulgaristan 10-11 Aralık 2020'de yapılan AB Liderler Zirvesinde bile bu yöndeki müzakere çerçevesine onay vermedi.
Diplomat - 26.01.2021
Son Dakika | FKÖ, ABD'deki misyonunun yeniden açılması kararını memnuniyetle karşıladı
Son dakika haberine göre Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ), Washington'da kapatılan diplomatik misyonunun Joe Biden başkanlığındaki ABD yönetimi tarafından yeniden açılması kararını memnuniyetle karşıladı.
Diplomat - 26.01.2021
Çelik: Militan diyenler faşistin ta kendisidir
'İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERE GÜÇLÜ BİR DESTEK VERİYORUZ' Çelik, Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin başlamasına ilişkin bir soru üzerine Türkiye'nin her zaman bu istikşafi görüşmelerden yana olduğunu belirtirken şunları söyledi: "Ege'deki sorunlar, kıta sahanlığı sorunları, havada ve denizde söz konusu olan sorunlar... Şimdi buna hidrokarbon kaynaklarıyla ilgili konular eklendi. Bütün bunlar çerçevesinde yine bu kapsamlı bir dosya olarak ele alınacaktır. Dosyaların parçalarının birbirinden ayrılıp ayrı bir istikşafi görüşme yapılması söz konusu değildir. Başlangıç olarak iyidir. Türkiye tabii ki masaya pozitif bir gündemle oturmuştur. Diplomatik yolla siyasi aklı çalıştırarak, bölgedeki tarihi derinliğimizi çalıştırarak çözülemeyecek bir sorun yoktur.
Diplomat - 26.01.2021
Çelik: Militan diyenler faşistin ta kendisidir
'İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERE GÜÇLÜ BİR DESTEK VERİYORUZ' Çelik, Yunanistan ile istikşafi görüşmelerin başlamasına ilişkin bir soru üzerine Türkiye'nin her zaman bu istikşafi görüşmelerden yana olduğunu belirtirken şunları söyledi: "Ege'deki sorunlar, kıta sahanlığı sorunları, havada ve denizde söz konusu olan sorunlar... Şimdi buna hidrokarbon kaynaklarıyla ilgili konular eklendi. Bütün bunlar çerçevesinde yine bu kapsamlı bir dosya olarak ele alınacaktır. Dosyaların parçalarının birbirinden ayrılıp ayrı bir istikşafi görüşme yapılması söz konusu değildir. Başlangıç olarak iyidir. Türkiye tabii ki masaya pozitif bir gündemle oturmuştur. Diplomatik yolla siyasi aklı çalıştırarak, bölgedeki tarihi derinliğimizi çalıştırarak çözülemeyecek bir sorun yoktur.
Diplomat - 26.01.2021
Biden yönetimi, Trump döneminde askıya alınan Filistin'e yardımları yeniden başlatıyor
Trump döneminde Filistin'in ABD'de kapatılan diplomatik misyonlarının yeniden açılacağını belirten Mills, BM'nin Filistinlilere yardım programlarının yeniden işler hale getirileceğini kaydetti.
Diplomat - 26.01.2021
AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK Toplantısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu: (5)
"Çok üzücü bir durum" "Diyarbakır annelerinin evlat nöbeti esnasında HDP'li bir milletvekilinin zafer işareti yapmasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Çelik, şu yanıtı verdi: "Çok üzücü bir durum. Bir insanın zafer işareti yapacağı kesimin Diyarbakır anneleri olması son derece dramatik ve ahlaki olmayan bir tutum. Annelere karşı zafer işareti yapılmaz, annelerin eli öpülür, annelere hürmet edilir. Çünkü anneler evlatlarını kaybetmişler ve vicdan nöbeti tutuyorlar. Daha sonra da 'Bizim bu işaretimiz bizi suçlayan AK Parti'ye karşıydı' falan gibisinden açıklamalar yapılıyor. Bu sadece bizim kendi kendimize ürettiğimiz bir suçlama değil. Her şey ayan beyan ortada. Bu anneler evlatlarını, göz bebeklerini istiyorlar. Günlerdir bunlara dönük olarak burada ifade ediyoruz, ne büyük ajanslar bunların sesini duyuyor ne de o bahsettiğiniz parti olmak üzere muhalefetteki partiler bu konuda bir duyarlılık sergiliyor. Bunlar anne, bunlar evlatlarını kaybetmiş. Sırf terörü lanetlememek için annelerin duygularına sahip çıkmamak kadar zalimane bir şey olabilir mi? Bir insanın hayatında asla düşmemesi gereken bir durum, annelere karşı zafer işareti yapmaktır. 'Allah kimseyi böyle bir duruma düşürmesin' diyeceğimiz bir durumdadır. Bir zafer kazanmak istiyorsanız gidin teröre karşı kazanın. Annelerin elini öpün." "Umarız pozitif bir atmosferde geçer" Yunanistan ile istikşafi görüşmelere ilişkin bir soru üzerine de Çelik, şu değerlendirmelerde bulundu: "Türkiye her zaman bu istikşafi görüşmelerden yana olduğunu söyledi. Ege'deki sorunlar, kıta sahanlığı sorunları, havada ve denizde söz konusu olan sorunlar... Şimdi buna hidrokarbon kaynaklarıyla ilgili konular eklendi. Bütün bunlar çerçevesinde yine bu kapsamlı bir dosya olarak ele alınacaktır. Dosyaların parçalarının birbirinden ayrılıp ayrı bir istikşafi görüşme yapılması söz konusu değildir. Başlangıç olarak iyidir. Türkiye tabii ki masaya pozitif bir gündemle oturmuştur. Türkiye bir diplomasi devleti olarak diplomatik yeteneğini, diplomatlarının bu konudaki yeteneklerini gösterebilecek, herkes için 'kazan kazan' formülü gerçekleştirebilecek bir kapasiteye sahiptir.
Diplomat - 26.01.2021
Biden yönetimi, Trump döneminde askıya alınan Filistin'e yardımları yeniden başlatıyor
Trump döneminde Filistin'in ABD'de kapatılan diplomatik misyonlarının yeniden açılacağını belirten Mills, BM'nin Filistinlilere yardım programlarının yeniden işler hale getirileceğini kaydetti.
Diplomat - 26.01.2021
İsrail'in Rabat Büyükelçiliği resmen çalışmalarına başladı
İsrail Dışişleri Bakanlığı, iki ülke arasında yapılan ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmasının ardından Fas'a geçici diplomatik misyon şefi olarak atanan eski Kahire Büyükelçisi David Govrin'in başkent Rabat'a ulaştığını duyurdu.
Diplomat - 26.01.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov ile telefonda görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu ile Azerbaycanlı mevkidaşı Bayramov telefon görüşmesi yaptı.
Diplomat - 26.01.2021
Gana'da lojistik merkez kurulacak
Dünyanın milli gelirine oranla en çok yardım yapan ülkesi olan Türkiye, insani yardım ve kalkınma yardımı faaliyetlerine devam ettiği Afrika'da, diplomatik temsilciliklerinin sayısını artırırken, eğitim, kültür, ulaşım, medya gibi birçok alanda kıta ile kurumsal ilişkilerini kuvvetlendirdi.
Diplomat - 26.01.2021
TBMM Başkanı Şentop: Gençlerimizin yaşadığımız çağın sorunlarından sorumlu tutulmasını doğru bulmuyorum.
TBMM Başkanı Mustafa Şentop, video konferans yöntemiyle Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesi (AYÜ) 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı 2'nci Dönem Açılış Programına katıldı. Burada öğrencilere ve akademisyenlere hitap eden Şentop, Türkiye'nin, Kazakistan'ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu belirterek, iki ülke arasında kısa sürede diplomatik ilişkilerin tesis edildiğini söyledi.
Diplomat - 26.01.2021
Son dakika haberleri... Şentop, Hoca Ahmet Yesevi Uluslararası Türk-Kazak Üniversitesinin eğitim yılı 2. dönemi açılışında konuştu Açıklaması
Türkiye'nin, Kazakistan'ın 16 Aralık'ta ilan ettiği bağımsızlığını, birkaç saat içerisinde tanıyarak, bu ülkenin bağımsızlığını ilk tanıyan ülke olduğuna işaret eden Şentop, zaman kaybetmeksizin diplomatik ilişkilerin tesis edildiğini vurguladı.
Diplomat - 26.01.2021
Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hatır: "Körfez krizi herkes için bir kayıptır"
Körfez krizinde çözüm Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.
Diplomat - 26.01.2021
Fas'ta İsrail ile normalleşme sonrasında iktidar partisi eleştirilerin odağında
Fas Kralı 6. Muhammed 10 Aralık 2020'de İsrail ile ilişkilerin "en yakın zamanda" kurulacağını açıklamıştı. Aynı gün Trump yaptığı açıklamayla Fas ve İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Diplomat Haberleri | Diplomat Haber - Haberler - Sayfa 8 - Diplomat haberleri, son dakika diplomat haber ve gelişmeleri burada. BM Suriye Özel Temsilcisi Pedersen'den Esed rejimine hayal kırıklığı tepkisi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 3.3.2021 02:44:43. #1.14#
title