Diplomat Haberleri

Diplomat haber, Diplomat son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Diplomat - 16.02.2021
Kanada ana muhalefet lideri O'Toole: "Kanada Uygur soykırımına göz yummamalı"
Aralarında Uygur Türklerinin de bulunduğu Tibetliler, İç Moğollar, Hong Kong ve diğer mağdurları da temsil eden 180 hak grubundan oluşan bir koalisyon, bu ayın başında açık mektup yayımlayarak diplomatik boykot çağrısında bulunmuştu.
Diplomat - 16.02.2021
Pakistan'ın ev sahipliğinde düzenlenen AMAN-2021 Deniz Tatbikatı sona erdi
Pakistan Donanmasından yapılan açıklamaya göre, Umman Denizi'nde icra edilen "AMAN 2021 Deniz Tatbikatı"nın kapanış törenine Cumhurbaşkanı Arif Alvi ve aralarında askeri yetkililer, bakanlar ve yabancı diplomatların olduğu üst düzey isimler katıldı.
Diplomat - 16.02.2021
Mısır Cumhurbaşkanı Sisi, muhalefeti ülkeyi sabote etmekle suçladı
AP milletvekilleri tarafından kabul edilen tasarıda, Mısır'da insan hakları savunucuları, sivil toplum, gazeteciler, muhalifler, akademisyenler, avukatlar gibi birçok kişiye baskıların arttığı, insan hakları durumunun giderek kötüleştiği, EIPR'nin 3 yöneticisinin, yabancı diplomatlarla görüştükleri için gözaltına alındıkları hatırlatılmıştı.
Diplomat - 16.02.2021
Çin'in Ankara Büyükelçiliğinden Sincan Uygur Özerk Bölgesi açıklaması
Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor. BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.
Diplomat - 16.02.2021
İranlı uzmanlara göre Tahran-Washington hattında ara buluculuk için Türkiye dahil 4 ülke öne çıkıyor
"Ara buluculuk ihtiyacı" tartışılmaya devam ediyor İranlı yetkililer, birkaç gün öncesine kadar nükleer anlaşmanın ara buluculuğa ihtiyacı olmadığını ifade ediyordu. Ancak diplomatik söylemlerin aksine İran'daki medya ve diplomasi dışı çevrelerin farklı bir söylem izlediği görülüyor.
Diplomat - 16.02.2021
Körfez İşbirliği Konseyi, BM'nin Yemen'deki siyasi çözüm çabalarını destekliyor
KİK'in "diplomatik çabalara önem verme" açıklamasının, ABD Başkanı Joe Biden yönetiminin Yemen'deki Suudi liderliğindeki Arap koalisyon operasyonlarına verdiği desteğin sona erdiğini açıklamasından günler sonra gelmesi dikkati çekti.
Diplomat - 16.02.2021
ABD'nin Yemen politikasında Trump ve Biden yönetimlerinin farkı bölgeyi nasıl etkiliyor?
Biden yönetimi, Donald Trump döneminde terör örgütleri listesine alınan Husi milisleri bu listeden çıkardı. Washington'daki yeni yönetim, Husilere "saldırıları durdurma" yönünde çağrılar yaparak diplomatik yollardan sonuç elde etmeye çalışıyor.
Diplomat - 16.02.2021
Pakistan'dan, Hindistan'ın Cammu Keşmir'de yabancı diplomatlara gezi düzenlemesine tepki
Pakistan, Hindistan'ın kontrolündeki Cammu Keşmir'de yabancı büyükelçi ve diplomatlara gezi düzenlemesine tepki gösterdi.
Diplomat - 16.02.2021
Son dakika haberi... Rusya-AB münasebetleri: "Barış istiyorsan savaşa hazırlan"
İlişkileri olumsuz etkileyen anlaşmazlık konuları AB ile Rusya arasındaki ilişkiler bilindiği gibi 2014'te Ukrayna'daki renkli devrim sonrasında bozuldu. AB, Rusya'ya çok yönlü yaptırım uygulamaya başladı, çok geçmeden Rusya da aynı şekilde karşılık verdi. Buna rağmen diplomatik temaslar kesilmediği gibi AB ülkeleri Rusya'dan gaz ithalatını da devam ettirdiler.
Diplomat - 16.02.2021
Kanada "keyfi gözaltılara" karşı uluslararası deklarasyon yayımladı
Kanada, kendi ülkeleri dışında seyahat eden, çalışan veya yaşayan kişilerin, diğer devletler tarafından diplomatik kazanç elde etmek amacıyla keyfi gözaltına alınmalarının veya tutuklanmalarının önüne geçilmesini isteyen uluslararası deklarasyon hazırladı.
Diplomat - 15.02.2021
Son dakika gündem: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD'li mevkidaşı Blinken ile görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, ikili ilişkilerin ele alındığı görüşmede Çavuşoğlu, Blinken'ı yeni görevi münasebetiyle tebrik etti.
Diplomat - 15.02.2021
İran Cumhurbaşkanı Ruhani, ABD yönetimine yaptırımları kaldırma çağrısı yaptı
Al Sani, 10 Şubat'ta yaptığı açıklamada, bölgedeki tansiyonu düşürme çabaları çerçevesinde ABD ve İran ile temaslarının devam ettiğini belirtmişti. Katar'ın nükleer anlaşmaya geri dönülmesi için siyasi ve diplomatik süreci destekleyerek gerilimi azaltmaya çalıştığını kaydeden Al Sani, bunun tüm ülkelerin uluslararası çabalarının bir parçası olduğunu söylemişti.
Diplomat - 15.02.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sudanlı mevkidaşı Mehdi'yi yeni görevi dolayısıyla kutladı
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, göreve yeni gelen Sudanlı mevkidaşı Mehdi'yi tebrik etti.
Diplomat - 15.02.2021
Mısır, Trablus büyükelçiliğini yeniden açacak
Libya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed el-Kablavi, başkent Trablus'ta büyükelçiliği yeniden açmak için Mısır'dan üst düzey bir diplomatik heyetin geleceğini duyurdu.
Diplomat - 14.02.2021
Katar, Suudi Arabistan ile ticari faaliyetin yeniden başladığını duyurdu
Körfez'de 3,5 yıl sonra uzlaşma Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.
Diplomat - 14.02.2021
HDP'den, terör örgütü PKK'nın 13 Türk vatandaşını şehit etmesine ilişkin açıklama Açıklaması
"Halkların Demokratik Partisi, ailelerin ve kamuoyunun soru ve taleplerini TBMM gündemine taşımasına karşın, bu çabalarımız yanıtsız bırakıldı. İktidar, ailelerin çırpınışlarına olumlu veya olumsuz hiçbir yanıt vermediği gibi, kimi aileleri de Diyarbakır İl Binamız önünde süregiden oturmaya dahil etti." ifadelerinin yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi: "Oysa iktidarın, alıkonulanların serbest bırakılması için gösterilen çabaları cesaretlendirerek, sivil toplum örgütleri, barış aktivistleri ve etkin politik şahsiyetlerden bir heyet oluşturarak, onların ailelerine kavuşması için yolu açması, önceki örneklerin de gösterdiği gibi pekala mümkündü. Ne yazık ki, görevlilerinin yaşam ve özgürlüğü için üzerine düşen diplomatik ve insani sorumlulukları üstlenmekten kaçınan iktidar, maksadı ve hedefi belirsiz bir askeri operasyon ile yaşamlarını riske attığı ve sonunda ailelerine naaşlarını teslim ettiği kayıpların sorumluluğunu, bu süreçte daima ailelerin yanında durmuş olan partimize yükleme çabasına girişmektedir.
Diplomat - 14.02.2021
Etiyopya Başbakan Yardımcısı Mekonnen, Türkiye'ye gelecek
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Demeke Mekonnen 15-16 Şubat 2021 tarihlerinde ülkemize bir ziyaret gerçekleştirecektir. Görüşmelerde, ikili ilişkiler ele alınacak, ayrıca bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulunulacaktır. Etiyopya ile ilk diplomatik temasların 125'inci yıl dönümüne isabet eden bu ziyaret vesilesiyle, sayın bakanımızın katılımıyla Etiyopya'nın Ankara'daki yeni büyükelçilik binasının resmi açılış töreni yapılacaktır.
Diplomat - 14.02.2021
Haftanın tarihine bakış
2017- Venezuela, "Venezuelalı diplomatların teröristlere pasaport sattığını" iddia eden CNN İspanyolcanın ülkede yayın yapmasını yasakladı.
Diplomat - 13.02.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Nijeryalı mevkidaşı Onyeama ile telefonda görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, Nijeryalı mevkidaşı Onyeama ve 23 Ocak'ta Nijerya açıklarında kaçırılan Mozart gemisinin kaptanı Mustafa Kaya ile ayrı ayrı telefon görüşmesi yaptı.
Diplomat - 13.02.2021
Büyükelçi atamaları Resmi Gazete'de
Bazı büyükelçilerin merkeze alınması, bazı büyükelçiliklere de atama yapılmasına ilişkin karar, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Diplomat - 13.02.2021
26 ülke büyükelçiliğine atama yapıldı
Brunei Darusselam Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Mehmet Suat Akgün, Zambiya Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi Şebnem İncesu merkeze alındı. Panama Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine İkili Ekonomik İlişkiler Genel Müdürü Lebibe Gülhan Ulutekin, Brunei Darusselam Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Hamit Ersoy, Zambiya Cumhuriyeti Nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliğine Diplomatik Arşiv Dairesi Başkanı İstem Cırcıroğlu atandı.
Diplomat - 13.02.2021
Belçika parlamentosunda Çin'in Uygurlara yönelik uygulamalarının "soykırım" olarak tanınması istendi
Pekin yönetimi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde kaç kamp bulunduğuna, buralarda kaç kişinin olduğuna ve söz konusu kişilerden ne kadarının sosyal hayata döndüğüne ilişkin bilgi vermiyor. BM ve diğer uluslararası örgütler, kampların incelemeye açılması çağrılarını yinelerken Çin, şu ana kadar kendi belirlediği birkaç kampın az sayıda yabancı diplomat ve basın mensubu tarafından kısmen görülmesine izin verdi.
Diplomat - 12.02.2021
Hırvatistan İstanbul Başkonsolosu İvana Zerec Sakarya'da temaslarda bulundu Açıklaması
İki yıldır İstanbul Başkonsolosluğu görevini yürüttüğünü anlatan İvana Zerec, şöyle konuştu: "Hırvatistan'ın ilk kadın başkonsolosuyum. Pandemi nedeniyle daha önce gelememiştim ancak pandemi sonrası sık sık bir araya gelip Hırvatistan ve Türkiye arasındaki iş birliklerini ilerletmek istiyorum. İki ülke arasında birçok iş birliği ve anlaşma var, bunlara yenilerini eklemek istiyorum. Hırvatistan'da birçok Türk yatırımcı var ve onlara çok değer veriyoruz. Yalnızca büyük yatırımcıları değil Kobi'leri de davet edip oradaki iş olanaklarını görmelerini istiyoruz. Normalde diplomatlar iş olanakları ve ticaretle ilgilenmez ancak benim özel ilgi alanımda ülkeme iş olanakları sağlamak var.
Diplomat - 12.02.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, "Mozart" adlı geminin kurtarılan mürettebatının aileleriyle görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu görüşmede geçmiş olsun dileklerini iletti.
Diplomat - 12.02.2021
BM Özel Raportöründen "Myanmar'a yönelik silah ambargosu ve seyahat yasağı kararı alınsın" çağrısı
ABD adına konuşan diplomat Mark Cassayre da Myanmar'daki darbeyi kınadıklarını belirterek, bu ülkeye karşı "hedefli yaptırımlar" alınması çağrısında bulundu.
Diplomat - 12.02.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Damka ile telefonda görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, KDTP Genel Başkanı Damka'ya Kosova'da pazar günü gerçekleşecek seçimler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve kendisinin başarı dileklerini iletti.
Diplomat - 12.02.2021
Son dakika haberleri: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, BM Libya Özel Temsilcisi Kubis ile telefonda görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, görüşmede Libya'nın geleceği konusu ele alındı.
Diplomat - 12.02.2021
Fas'ın Vagadugu Büyükelçisi Slaoui saldırıya uğradı
Yerel radyo Omega'nın diplomatik kaynaklara dayandırdığı bilgilere göre, 36 yaşındaki büyükelçi, Burkina Faso'nun başkenti Vagadugu'da motosikletli bir saldırgan tarafından başından yaralanarak hastaneye kaldırıldı.
Diplomat - 12.02.2021
UCM'nin Filistin kararı, tepkiler ve muhtemel sonuçları
Karara yönelik tepkiler Karar Filistin'de büyük bir sevinçle karşılandı. Özellikle Trump'ın başkanlığı döneminde yaşanan zorluklar ve uluslararası platformlarda kısılan sesleri nedeniyle sıkıntılı günler geçiren Filistinliler için bu karar, hem İsrail'e karşı kazanılan diplomatik bir zafer hem de uluslararası sisteme karşı yitirdikleri güveni yeniden kazanmalarına vesile oldu.
Diplomat - 11.02.2021
Ukrayna AB'den Rusya'ya ek yaptırım uygulamasını istedi
Borrell, "AB, Ukrayna'nın bağımsızlığına, egemenliğine ve uluslararası olarak tanınan sınırlarındaki toprak bütünlüğüne tereddütsüz destek veriyor. Avrupa Birliği'nin Rusya'nın Kırım ve Sivastopol'u yasa dışı ilhakını tanımadığını çok iyi biliyorsunuz. Ukrayna'nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü yeniden tesis etmeyi amaçlayan diplomatik çabaları tam olarak desteklemeye devam edeceğiz.
Diplomat - 11.02.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Morityuslu mevkidaşı Ganoo'yu yeni görevi dolayısıyla kutladı
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Çavuşoğlu, göreve yeni gelen Morityuslu mevkidaşı Ganoo'yu tebrik etti.
Diplomat - 11.02.2021
Fas ile İsrail eğitim alanında iş birliğini artırma konusunda anlaştı
Fas Kralı 6. Muhammed, 10 Aralık 2020'de İsrail ile ilişkilerin "en yakın zamanda" kurulacağını açıklamıştı. Aynı gün dönemin ABD Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamayla Fas ve İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.
Diplomat - 11.02.2021
Bakan Akar: Teröristlerin barınaklarını, sığınaklarını başlarına yıktık
'TSK, COVİD-19 İLE MÜCADELEDE İLK SIRADA' Türkiye'nin Kıbrıs'ta garantör bir devlet olduğunu hatırlatan Bakan Akar, Türkiye'nin bu hakkından vazgeçmeyeceğini, bu çerçevede Kıbrıslı Türklerin haklı davalarının yanında olmaya devam edileceğini kaydetti. Akar, koronavirüsle mücadeleye de değinerek, Covid-19'la mücadele konusunda TSK'nın dünya orduları içinde ilk sıralarda yer aldığını dile getirdi.  Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov da yaptığı konuşmada, Türkiye ile tatbikat yapmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını söyledi. Tatbikatın, iş birliği ve koordinasyonu sağlamak, derin kar ve şiddetli soğuklarda harekat imkan ve kabiliyetlerini denemek amacıyla yapıldığını ifade eden Bakan Hasanov, şöyle konuştu: "TSK, dünyanın en güçlü ordularındandır. Kardeş ülke ile güçlü bir iş birliğimiz mevcut. TSK'nın tecrübelerinden faydalanmak bizim için önemlidir. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki tarih, din ve medeniyet, iki ülke arasındaki köklü bağları teşkil eder. Liderimiz Haydar Aliyev tarafından 'tek millet iki devlet' olarak ifade edilen Türkiye- Azerbaycan ilişkileri, bugün de devlet başkanlarımızın rehberliğinde umutla devam etmektedir. Azerbaycan ile Türkiye arasında alakaların ve kardeşliğimizin devam etmesinde devlet başkanlarımızın katkısı büyük." Bakan Hasanov, Azerbaycan'ın 44 günlük muharebede Ermenistan'ı mağlup ederek topraklarının işgaline son noktayı koyduğunu belirterek, bu muharebede Türkiye'nin her zaman yanlarında olduğunu dile getirdi. Bunun, iki ülke arasındaki birliğin nişanesi olduğunu aktaran Hasanov, şunları kaydetti: 'BÜTÜN DÜNYA KARDEŞLİĞİMİZİN SARSILMAZ OLDUĞUNU GÖRDÜ' "Muharebe zamanında Türkiye, politikasını çizdi ve bizim yanımızdaydı. Siyasi, manevi ve diplomatik desteklerle yanımızda oldu.
Diplomat - 11.02.2021
Son dakika haber: Avustralya, Yemen'deki iç savaşın tarafları Suudi Arabistan ve BAE'ye silah satışını yasaklamayacak
ABD Başkanı Joe Biden, geçen hafta Yemen'deki "dayanılmaz bir yıkım" olarak tanımladığı "insani ve stratejik bir felaket yaratan savaşı" sona erdirmek için diplomatik görüşmelere hız verdiklerini açıkladı.
Diplomat - 11.02.2021
Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Menfi, Hafter'in kontrolündeki Bingazi kentine gitti
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Yunanistan'ın başkenti Atina'dan havalanan ve Menfi'yi taşıyan uçak, Bingazi Havalimanı'na iniş yaptı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Diplomat Haberleri | Diplomat Haber - Haberler - Sayfa 5 - Diplomat haberleri, son dakika diplomat haber ve gelişmeleri burada. 17 Şubat 2021 Haberleri.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 7.3.2021 12:00:04. #1.16#
title