Diplomat Haberleri

Diplomat haber, Diplomat son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Diplomat - 23.02.2021
AK Parti Sözcüsü Çelik, MYK Toplantısı'na ilişkin açıklamalarda bulundu: (4)
Ömer Çelik, konuşmasına şöyle devam etti: "Yunan jetlerinin bu kadar yakın mesafeye gelmesi ve burada yaptıkları eylem kuşkusuz provokatif eylemdir. Biz bunlardan kaçınılması gerektiğini söylüyoruz. Bizim unsurlarımız da gereken kurallar çerçevesinde gereken cevabı vermiştir. Bu tablo Yunan jetlerinin, sınırları aşarak, kuralları ihlal ederek aşırı bir şekilde yaklaşması neticesinde ortaya çıkmıştır. Bu gerginliklerden uzak durmak gerekir. Çünkü hem istikşafi görüşmeler devam ediyor hem Avrupa Birliği bağlamındaki görüşmeler devam ediyor. Yunanistan'ın bundan da vazgeçmesi gerekir. 'Türkiye diplomatik kanalları güçlendirirsin, müzakereyi güçlendirirsin' deniliyor, Türkiye bunu güçlendirirken, bu sadece tek taraflı olarak Türkiye'ye söylenmemeli.
Diplomat - 23.02.2021
Katar ve Mısır arasında Körfez uzlaşısının ardından ilk resmi temas gerçekleşti
Mısır Dışişleri Bakanlığından 20 Ocak'ta yapılan yazılı açıklamada, Mısır ve Katar'ın karşılıklı olarak diplomatik ilişkilerin yeniden başlaması konusunda anlaştığı belirtilmişti.
Diplomat - 23.02.2021
Son Dakika | Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov, Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı'nın ardından konuştu Açıklaması
Bugünkü üçlü toplantıda siyasi ve diplomatik olmak üzere çok önemli konuları ele aldıklarını kaydeden Meredov; Türkmenistan, Türkiye ve Azerbaycan'ın Birleşmiş Milletler (BM) çerçevesinde büyük işler yaptığını vurguladı.
Diplomat - 23.02.2021
Biden'ın BM Daimi Temsilci adayı Thomas-Greenfield Senatodan onay aldı
35 yıldır kariyer diplomatı olan kıdemli isim, Biden'ın "ABD'nin hızla diplomasiye geri dönme" yönündeki mesajının bir parçası olarak görülüyor.
Diplomat - 23.02.2021
ABD Dışişleri Sözcüsü Price: "İran nükleer yükümlülüklerinden uzaklaşıyor"
ABD Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) müfettişlerine özel denetim izinleri veren Ek Protokol'ü askıya alan İran'ın yanlış yöne gittiğini ve nükleer konusundaki sınırlamalarından uzaklaştığını söyledi.
Diplomat - 23.02.2021
Rapor: Keşmir'deki durum 2021'de muhtemelen kötüleşecek
Raporda, Pakistan'ın ise Hindistan'ın bu adımlarına uluslararası diplomatik forumlarda, Yeni Delhi yönetiminin sınır ve insan hakları ihlalleriyle sınır hattında şiddeti kışkırttığı söylemlerini kullanarak karşılık verdiği ifade edildi.
Diplomat - 23.02.2021
Biden döneminde Hindistan-Çin ilişkilerinin geleceği
Hindistan-Çin ilişkilerinde uzun süren sınır gerilimleri sonrasında, bugünlerde bir geri çekilme gündemde. Geçtiğimiz yıl Haziran ayında sınır gerilimiyle kriz ortamına yuvarlanan ilişkiler, tarafların dokuzuncu üst düzey askeri müzakerelerinin ardından şimdilik kontrol altına alınmışa benziyor. Yapılan askeri ve diplomatik görüşmelerde varılan mutabakata göre, iki taraf da sorunlu bölgelerdeki askeri güç ve yığınaklarını geri çekiyor.
Diplomat - 23.02.2021
ABD Dışişleri Sözcüsü: "İran'ın nükleer anlaşma koşullarından uzaklaşacak adımlarından endişeliyiz"
Afganistan'da son dönemde artan şiddetten oldukça rahatsız olduklarını ve süreci yakından takip ettiklerini de kaydeden Price, Afganistan'da diplomatik yollarla barışa ulaşılabileceğine inandıklarını ifade etti.
Diplomat - 22.02.2021
Beyaz Saray: "İran'ın nükleer silaha sahip olmasını önlemenin en iyi yolu diplomasi"
Daha önce de belirttikleri gibi, İran ile nükleer anlaşma konusunda kapılarının açık olduğuna işaret eden Psaki, bu konuyu diplomatik yollarla görüşmeye açık olduklarını vurguladı.
Diplomat - 22.02.2021
AB, İran nükleer anlaşması konusunda iyimser
ABD'nin 2018'de anlaşmadan ayrıldıktan sonra İran'a yeniden uygulamaya başladığı yaptırımların kalkması için anlaşmanın tam olarak uygulanması gerektiğini hatırlatan Borrell, JCPOA Koordinatörü olarak ABD dahil olmak üzere birçok ülkeyle yoğun diplomatik temas içinde olduğunu söyledi.
Diplomat - 22.02.2021
Son dakika haber | Irak Dışişleri Bakanı, Riyad'da Suudi Arabistanlı mevkidaşıyla "ekonomi ve bölgesel meseleleri" görüştü
Irak ile Suudi Arabistan arasındaki diplomatik ilişkiler, Körfez Savaşı'yla başlayan 25 yıllık kesintinin ardından 2015'te yeniden kurulmuştu.
Diplomat - 22.02.2021
Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Göç: Önümüzdeki Yirmi Yılın Projeksiyonu ve Ötesi" Konferansında konuştu: (1)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Kafkasya'daki kardeşlerimiz de Balkanlar'daki soydaşlarımız da başları dara düşünce hep bizim topraklarımıza sığındılar. Nazilerin gadrine uğrayan yüzlerce bilim insanına 1930'larda bizim üniversitelerimiz sahip çıktı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Avrupa'daki Türk diplomatlar her türlü riski göze alarak Türk pasaportu ile yüzlerce mazlumu soykırımdan kurtardı.
Diplomat - 22.02.2021
Blinken, İran nükleer anlaşmasının kapsamını genişletme arayışında olduklarını söyledi
Biden'ın, İran OKEP koşullarını yerine getirdiği takdirde ABD'nin de üzerine düşeni yapacağına yönelik sözlerini hatırlatan Blinken, İran nükleer anlaşmasına dönüş konusunda şu değerlendirmede bulundu: "Ortak ve müttefiklerimizle çalışarak, OKEP'i genişletme, güçlendirme ve İran'ın balistik füze geliştirme, yayma faaliyetleri ile bölgede istikrarsızlığa yol açan faaliyetlerine de hitap etme arayışında olacağız. İran, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) ile yaptığı anlaşmalara ve uluslararası yükümlülüklerine uymalıdır." Rusya'nın muhalifleri zehirlemesini gündeme getirdi Kitle imha silah kullanımının artık sınırları aşan bir tehdit haline geldiğine işaret eden Blinken, Rusya'nın Suriye'de kimyasal silah kullanan Beşşar Esed rejimine diplomatik ve askeri destek vermesini eleştirdi.
Diplomat - 22.02.2021
Doha Büyükelçisi Göksu: "Türkiye ve Katar bölgedeki sorunların çözümü için iş birliği yapıyor"
Göksu, ister Libya'da ister Afganistan'da ya da Washington ile Tahran arasındaki diyaloğun ilerlemesinde olsun bölgesel ve uluslararası krizlerin diplomatik yollarla çözülmesi için sarf edilen tüm çabaların desteklenmesi konusunda Doha ile Ankara'nın üstlendiği rollerin birbirini tamamlayıcı nitelikte olduğunu ifade etti.
Diplomat - 22.02.2021
Rusya, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı ve İran arasındaki geçici uzlaşıyı memnuniyetle karşıladı
Açıklamada, İran ve UAEA'nın, İran nükleer anlaşması sorununun çözümü konusunda diplomatik girişimler için gerekli alanın oluşturulmasına yönelik adımlar attığı ifade edildi.
Diplomat - 22.02.2021
Katar Emiri, Ürdün Dışişleri Bakanı ile ikili ilişkileri görüştü
Ürdün-Katar ilişkileri, Körfez krizinin ardından tarafların 2019'da karşılıklı diplomatik kanalları tekrar açmasının ve Katar'ın Ürdün'e 500 milyon dolarlık yardım yapmasının ardından düzelmişti.
Diplomat - 22.02.2021
Son dakika haber! KİK Genel Sekreteri, Katar Dışişleri Bakanı ile "Körfez ülkelerinin ortak çalışmalarını" görüştü
Körfez krizi ve El-Ula Zirvesi Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn ve Mısır, 5 Haziran 2017'de "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar ile tüm diplomatik ilişkilerini kesmiş ve bu ülkeye ekonomik ambargo uygulamaya başlamıştı.
Diplomat - 22.02.2021
Fas Eğitim Sendikası: İsrail ile yapılan kültür ve eğitim anlaşmasını reddediyoruz
Fas Kralı 6. Muhammed, 10 Aralık 2020'de İsrail ile ilişkilerin "en yakın zamanda" kurulacağını açıklamıştı. Aynı gün dönemin ABD Başkanı Donald Trump da yaptığı açıklamayla Fas ve İsrail'in tam diplomatik ilişki kurulmasına yönelik anlaşmaya vardığını ve Batı Sahra'da Fas'ın hakimiyetini tanıdıklarına dair bir bildirge imzaladığını duyurmuştu.
Diplomat - 22.02.2021
Bakan Çavuşoğlu Libya İçişleri Bakanı Başağa ile görüştü
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya İçişleri Bakanı Fethi Başağa ile görüşerek, konvoyuna düzenlenen saldırı nedeniyle geçmiş olsun dileklerini iletti.
Diplomat - 22.02.2021
İran: Tutuklu Amerikalılar konusunda ABD'den İsviçre Büyükelçiliği aracılığıyla mesaj alındı
Aralarında diplomatik ilişki bulunmayan Tahran ile Washington arasında meseleler, İsviçre üzerinden yürütülüyor.
Diplomat - 21.02.2021
Türkiye'nin Paris Büyükelçisi Musa'dan Fransız gazetesinin suçlamalarına yanıt Açıklaması
Gazetenin, kendisinin "Fransa'da gerçek sızma stratejisi" izlediği yönündeki suçlamaya tepki gösteren Musa, bu iddiaların sahibi hakkında iftirada bulunduğu gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmayı düşündüğünü ancak "diplomatik statüsü" nedeniyle bunu yapamadığını belirtti.
Diplomat - 21.02.2021
TUREB Başkanı Tural'dan, salgından olumsuz etkilenen turist rehberleri için çözüm önerileri Açıklaması
Tural, şunları kaydetti: "Bu sene 'Rehbersiz Turizm Olmaz' sloganı ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Kongre turizmi, sağlık turizminin içine kültür turizmini öyle ya da böyle yerleştirmeliyiz. Çünkü Türkiye'nin dünyaya anlatacak hikayesi ve dünyaya söyleyecek sözü var. En önemlisi bizim bu kadar sözümüz varken sadece 'gelin bakın burada ne güzel deniz var, burada ne güzel güneş var, burada ne güzel bir sahil var. Gelin siz bunları kullanın, sonra da dönüp kendi ülkenize gidin dememiz' tam olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin menfaatlerine aykırı düşer. O yüzden biz sürekli yabancıları ülkemizde gezdirmek, onlara hem Anadolu tarihini hem Türk kültürünü hem İslam tarihini hem İslam kültürünü anlatmak, gerçeği onlara taraflı bir süzgeçten geçirmeden olduğu gibi aktarmak misyonunu üstleniyoruz. Bunu yaptığınız zaman turizm gelirlerimiz artış gösteriyor ve 'rehbersiz turizm olmaz' diyoruz. Bütün turizm dünyası içerisinde herkese rehberlerimizle hizmet vermeliyiz ki, hem kalitemiz artsın hem ülkemiz doğru tanınsın hem de ülkemizin kazancı artsın." "Yabancı turistler, ülkeyi rehberlerle tanımak istiyor" Turist rehberi olmadan gezilen yerlerin doğru anlatılamayacağını, görülen yerlerin niteliğinin yitirileceğini savunan Tural, sözlerini şöyle sürdürdü: "Son verilere göre, yabancı turistler, Türkiye'de gezdikleri zaman diliminde yüzde 90, 95 oranında rehberlerimizle geziyorlar, ülkeyi rehberlerle tanımak istiyor.??????? Çünkü turist rehberi, dünya turizm sektöründe kaliteli hizmetin ayrılmaz bir parçası olarak görülüyor. Dünyadaki hiçbir ülke, hiçbir devlet kendi ülkesinin, kendi vatandaşı olmayanlar tarafından tanıtılmasını istemiyor. Şimdi Türkiye'ye gelen herhangi yabancı kafileye onların dilini konuşan Türk turist rehberinin tanıtmasını mı tercih ederiz, yoksa o kafile ile birlikte binlerce kilometre ötesinden gelmiş bir insanın Türkiye hakkındaki nereden öğrendiğini bilmediğimiz bilgileri o insanlara aktarmasını mı isteriz? Türkiye'nin dünyaya anlatacak bir hikayesi olduğuna vurgu yayan Tural sözlerini şöyle tamamladı: "Türkiye'nin dünyaya kendini anlatma ihtiyacı var. Özellikle yabancı yolcularla bir araya geldiğimizde onlar bize İslamiyet'i de soruyorlar. İslamiyet dünyada özellikle bilerek istenerek yeri geliyor yanlış anlatılıyor, o yanlışları doğruya çevirmek bizim işimiz. Türkiye'ye gelen kafileler sözde Ermeni soykırımından onlarca yıl orada yanlış anlatılan hikayelerden etkilenmiş insanlar oluyor, o önyargıyı kırmak bizim işimiz. Çanakkale'de yatan şehitlerimizin neler uğruna can verdiklerini anlatmak bizim işimiz. Biz sadece 'gelin burada çok güzel bir manzara var, fotoğraf çekin ve sosyal medyanıza yükleyin' işini yapmıyoruz. Biz, hem tarih ve kültür elçiliği hem de diplomat görevi görüyoruz.
Diplomat - 20.02.2021
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Kerç Boğazı'nda mürettebatı zehirlenen Türk gemisinin kaptanıyla görüştü
Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu, Kerç Boğazı açıklarındaki Türk şirketine ait gemideki 8 kişilik mürettebatın gıdadan zehirlenmesiyle ilgili kaptan Selamet'le telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Diplomat - 20.02.2021
Rusya'da mahkeme, Navalnıy'ın hapis cezasına yaptığı itirazı reddetti
Mahkemeyi, bazı Batılı ülkelerin büyükelçiliklerinden diplomatlar da takip etti.
Diplomat - 20.02.2021
İran, diplomatik gerilimlere rağmen tüm yaptırımların kaldırılacağını düşünüyor
İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, nükleer anlaşmanın yeniden hayata geçirilmesi konusunda Tahran-Washington hattındaki gerilimli ilişkiye rağmen yaptırımların yakın zamanda kaldırılacağına inandıklarını belirtti.
Diplomat - 19.02.2021
Biden'dan "transatlantik ittifakı geri döndü" mesajı ile Çin ve Rusya'ya "gözdağı" Açıklaması
Biden, Afganistan'da yaklaşık 20 yıldır süren çatışmalara diplomatik bir çözüm bulunmasını ve barış sürecini en güçlü şekilde desteklediklerini belirtti.
Diplomat - 19.02.2021
Son dakika haber! Almanya, aşı programı COVAX'a katkısını 1,5 milyar avro daha artırdı
Merkel, demokratik ülkelerin kendi vatandaşlarına karşı yükümlülükleri bulunduğuna dikkati çekerek, Avrupa'da üretilen aşıların diplomatik ve jeostratejik olarak kullanılmayacağını, burada iyi bir denge bulunması gerektiğini kaydetti.
Diplomat - 19.02.2021
AB, Rusya'ya yeni yaptırımlara hazırlanıyor
ABD, İran'ın nükleer programı hakkında küresel güçlerle imzaladığı anlaşmadan Donald Trump'ın yönetime gelmesinden sonra 2018'de ayrılmıştı. Ancak Joe Biden'ın başkan olmasıyla ABD'nin anlaşmaya yeniden dönmesi için diplomatik çabalar yürütülüyor.
Diplomat - 19.02.2021
Son dakika haber | Ekvator Ginesi Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı aldı
İsrail, diplomatik ilişkilerini genişletmek, şirketleri için yeni pazarlar oluşturmak ve Filistin'e verilen desteği kırmak üzerine şekillenmiş üç hedefle Afrika'ya açılmaya çalışıyor.
Diplomat - 19.02.2021
Tayvan'da savunma, istihbarat ve ana kara işlerinde görevli yetkililer değiştirildi
Bu girişim, Çin tarafından kabul edilmese de Tayvan temsilcileri, 1971'e kadar Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulunda Çin'i temsil etmişti. 1950'ler ve 1960'larda çok sayıda ülkenin diplomatik ilişki tercihini Çin Cumhuriyeti'nden Çin Halk Cumhuriyeti'ne çevirmesinin ardından 1971'de BM Genel Kurulunda yapılan oylamada, Pekin hükümetinin "Çin'in tek meşru temsilcisi" kabul edilmesiyle Tayvan'ın uluslararası örgütlerdeki konumu belirsiz hale gelmişti.
Diplomat - 19.02.2021
AB: İran nükleer anlaşmasının tarafları ile ABD'nin katılacağı toplantı üzerinde çalışıyoruz
"Bütün bunlar son birkaç haftadır süren diplomatik çabalara alan açmaktadır.
Diplomat - 19.02.2021
Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinde yeni bir sayfa açılabilir mi?
İki ülke ilişkilerinde Arap Baharı döneminin dinamikleriyle başlayan gerilim eğilimi, özellikle son beş senedir yaşanan bazı gelişmeler nedeniyle daha da kötüleşti. Bunda şüphesiz 2015'te tahta oturan Kral Selman'ın oğlu, 2017'de veliaht prens ilan edilen Muhammed bin Selman'ın, kendi gücünü konsolide etme çabaları ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) peşine takılarak maceraperest politikalar izlemesinin payı büyüktü. Öte yandan ABD'de başkanlık koltuğuna Joe Biden'ın oturmasıyla bölgede değişen dengeler ve akabinde atılan bazı diplomatik adımlar Türkiye ile Suudi Arabistan'ın tekrar yakınlaşmasına vesile olabilir.
Diplomat - 19.02.2021
İran ile ABD arasında yenilenmiş 'akıllı' diplomasi dönemi
2021 sonrası: Yenilenmiş "akıllı diplomasi" dönemi Biden yönetimi iş başına geldiğinde KOEP konusunda zannedilenden daha da büyük bir enkaz devraldı. Öncelikle, KOEP'te üzerinde uzlaşılan temel anlaşma meselesi nükleer faaliyetlerken, Biden'ın devraldığı mesele yalnızca bu konu olmaktan çıktı ve İran'ın nükleer programından balistik füze programına, Ortadoğu'daki Şii milisleştirme çabalarından bölge ülkeleriyle ilişkilerine uzanan dallanıp budaklanmış bir "meseleler paketine" dönüştü. Üstelik Biden'ın bu meseleler paketinin müzakeresi için masaya oturacağı İran aktörü de değişecek gibi duruyor. Zira Haziran 2021'de gerçekleşecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinde İran'da askeri muhafazakar kanadı temsilen asker kökenli bir cumhurbaşkanının göreve gelmesi kuvvetle muhtemel. Son olarak, anlaşmanın güven zemininde oluşan çatlaklar Biden diplomasisi için büyük sorun teşkil ediyor. Öte yandan Biden olumlu seçim vaatlerinin aksine hakikatte nasıl bir enkaz devraldığının farkındaydı. Nitekim Eylül ayında bizzat kendisinin kaleme aldığı bir görüş yazısında "İran'a karşı sert durmanın daha akıllıca bir yolu var" ifadelerini kullanmıştı. [2] Buna göre, Biden ilkesel olarak diplomatik müzakerelere açık olmakla birlikte mevcut hakikatin gerekliliklerine uygun ılımlı ve zorlayıcı stratejileri kaynaştıracağı bir "akıllı güç" stratejisi uygulayacaktı.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Diplomat Haberleri | Diplomat Haber - Haberler - Sayfa 3 - Diplomat haberleri, son dakika diplomat haber ve gelişmeleri burada. Son dakika! Mısır ile Katar, karşılıklı büyükelçilikleri tekrar açmayı kararlaştırdı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 5.3.2021 13:07:45. #1.15#
title