Dinlere Hakarete Dair Karar Tasarısı

Dinlere Hakarete Dair Karar Tasarısı

BM'de, Müslüman Ülkelerin Önerdiği, Dinlere Hakaretlerden Derin Kaygı Duyulduğu Belirtilen ve Hükümetlerden Bu Tür Tutumların Yasaklanması Çağrısında Bulunulan Bir Karar Tasarısı Kabul Edildi.

Dinlere Hakarete Dair Karar Tasarısı

BM İnsan Hakları Konseyi'nde, Müslüman ülkelerin önerdiği, dinlere hakaretlerden derin kaygı duyulduğu belirtilen ve hükümetlerden bu tür tutumların yasaklanması çağrısında bulunulan bir karar tasarısı kabul edildi.

Merkezi Cenevre'de bulunan BM İnsan Hakları Konseyi'nden 10'a karşı 21 oyla kabul edilen karar tasarısına, Avrupa ülkeleri ve Kanada muhalefet etti.

Tasarıya ret oyu veren, aralarında Fransa, Almanya ve İngiltere'nin bulunduğu AB ülkeleri, öncelikli olarak İslam dini üzerinde durulduğu gerekçesiyle tasarı metninin tek taraflı olduğunu ileri sürdüler.

BM İnsan Hakları Konseyi'nin kararında, İslam'ın terörizm, şiddet ve insan hakları ihlalleriyle özdeşleştirilmesinden derin kaygı duyulduğu belirtildi.

Bütün dinlerin korunmasının önemi vurgulanan karar metninde, 11 Eylül terör saldırılarının ardından İslam dinine ve Müslüman azınlıklara yönelik hakaret kampanyalarının yoğunlaşmasından derin kaygı duyulduğu vurgulandı.

Kararda, ülkelere, ırkçı ve yabancı düşmanı düşüncelerin, dini nefreti kışkırtacak malzemelerin yayılmasının önlenmesi için harekete geçmeleri çağrısında da bulunuldu.