Dınkırcı: "Bafra olarak ferdi işletmelerle bir yere gidemeyiz"

Samsun Bafra Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Türkiye'nin en önemli beş ovasından olan Bafra Ovası'ndaki potansiyeli değerlendirmek için kurumsallaşmanın şart olduğunu söyledi.

Dınkırcı:

Samsun Bafra Kaymakamı Bekir Dınkırcı, Türkiye'nin en önemli beş ovasından olan Bafra Ovası'ndaki potansiyeli değerlendirmek için kurumsallaşmanın şart olduğunu söyledi.

Dünya Gazetesi, Karadeniz Sanayici ve İşadamları Derneği ile Bafra Sanayici ve İşadamları Derneği'nin birlikte organize ettiği "Bafra Tarım Sektörünün Gelişme Potansiyeli" adlı konferansta konuşan Dınkırcı, ferdi işletmelerle bir yere gidilemeyeceğini ifade ederek, "Şirketleşeceksiniz, ya üretici birliği kuracaksınız, ya da kooperatifleşeceksiniz." dedi.

Bafra'da tarımın hem bitkisel hem de hayvansal kolu üzerinde analik uygulamalar yapılmasının zorunluluğuna değinen Dınkırcı, geleneksel üretimin yavaş yavaş değiştiğini, ancak toprak yapısının ve haritasının henüz tamamlanmadığını vurguladı. Bu durumun Bafra için en önemli eksiklik olduğunu belirten Dınkırcı, kurumsal yapının sağlanması ve çok çalışmayla önemli mesafeler alınacağına inandığını dile getirdi. Nüfusu Bafra'dan çok daha az olan Afyon'un Sultandağı ilçesinin 25 milyon dolarlık bir ihracatı olduğunu belirten Dınkırcı, "İhracata yönelik ürün yetiştirmek zorundayız. Yetiştirdiğimiz ürünleri de yeni kurulan Organize Sanayi Bölgemizde yarı mamul ya da mamul haline getirerek; gerek yurtiçindeki pazarlara gerekse yurtdışına ihracat yapmak durumundayız. Ben Bafra Organize Sanayi Bölgesi'nin yarınlarında ziyadesiyle ümitli bir insanım. Gün gelecek insanlar oradan arsa alabilmek için birbirleriyle yarışacaklar. Tabi biz buraya büyük yatırımcıları bekliyoruz." şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA