Dink Suikastının Kilit İsmi Tuncel'in Para Trafiği İncelendi

Dink Suikastının Kilit İsmi Tuncel'in Para Trafiği İncelendi

Yaklaşık 3.5 Ay Süren Hrant Dink Suikastı Soruşturması Boyunca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Tarafından Erhan Tuncel'in Banka Hesaplarının ve Para Trafiklerinin İncelendiği Öğrenildi.

Dink Suikastının Kilit İsmi Tuncel'in Para Trafiği İncelendi

Yaklaşık 3.5 ay süren Hrant Dink suikastı soruşturması boyunca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Erhan Tuncel'in banka hesaplarının ve para trafiklerinin incelendiği öğrenildi.

Alınan bilgiye göre, savcılık tarafından Türkiye'de faaliyet gösteren tüm bankalara yazı gönderilerek soruşturma kapsamında adı geçen kişinin banka hesapları soruldu. Savcılığın talebi üzerine yanıt veren Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, Erhan Tuncel'in kendilerinde hesabı bulunduğunu ve bakiyesinin 23 Ocak 2006 tarihi itibariyle 0.27 YTL olduğunu belirtti. Bu hesaba Kredi Yurtlar Kurumu'ndan, Garanti Bankası'ndan ve Karadeniz Üniversitesi Bütçe Dairesi Başkanlığı'ndan yatan paraları muhtelif tarihlerde

şahsın çektiği kaydedildi. Diğer bankalardan gelen yazılarda ise Tuncel'in herhangi bir hesabının bulunmadığı ifade edildi.

Soruşturma kapsamında tutuklanan Ersin Yolcu, tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi'nden savcılığa gönderdiği tutuklamaya yönelik itiraz dilekçesinde, üzerlerinde yoğun bir Yasin Hayal baskısı olduğunu anlatarak, "Evet O.S.'yi otogara bırakan kişi benim. Bunu ifadelerimde açıkça belirttim. Yasin Hayal, bana 'O.'yu sen otogara bırakacaksın' dedi. Şimdi sayın hakimim elim kolum kilitlendi. Çünkü Yasin senin karşına çıkıyor. Ve sana diyor ki, 'O'yu terminale bırakacaksın'. Ne yapabilirdim. Dilim kilitlendi.

Sayın hakimim karşı çıkamazdım. Çünkü ben O.'nun gitmesini istemiyordum. Bir iki kişi yüzünden kurban seçildik. Tanıdığım insanlar ve evlenecek olduğum kişi şimdi ne düşünüyorlar, bu çok acı. Tek suçum Pelitli Mahallesi'nde oturmak oldu. Bence Erhan Tuncel de en büyük rollerden birini oynuyor" dedi.

Diğer sanık Zeynel Abidin Yavuz ise, Kandıra Cezaevi'nden mahkemeye gönderdiği dilekçesinde, Hrant Dink'in vurulması için ilk olarak teklifin kendisine geldiğini, bunu kabul etmemesi üzerine Hayal'in kendisini tehdit etmeye başladığını ve korktuğu için İzmit'e kaçtığını, mağdur olduğunu ve beraatini istediğini savundu.

(YM-CİN-OK-Y)

Kaynak: İHA