Dink Anma Töreni: "Yasımızın Kalkması İçin Adaletin Yerini Bulması Gerekiyor"

Dink Anma Töreni: "Yasımızın Kalkması İçin Adaletin Yerini Bulması Gerekiyor"

Agos Gazetesi Yazarı Markar Esayan, Hrant Dink'in Eceliyle, Kazayla Yada Hastalıkla Yaşamını Yitirmediğini; Uğursuz Bir Plan, Karanlık Bir İrade ile Yaşamdan Koparılıp Alındığını Söyleyerek, "Yasımızın Kalkması İçin Adaletin Yerini Bulması Gerekiyor" Dedi.

Dink Anma Töreni:

Agos Gazetesi yazarı Markar Esayan, Hrant Dink'in eceliyle, kazayla yada hastalıkla yaşamını yitirmediğini; uğursuz bir plan, karanlık bir irade ile yaşamdan koparılıp alındığını söyleyerek, "Yasımızın kalkması için adaletin yerini bulması gerekiyor" dedi.

Hrant Dink'in arkadaşlarının "Hrant için adalet" sloganı ile düzenledikleri anma günü Lütfü Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda başladı. Hrant Dink'in eşi Rakel Dink ve ailesinin katıldığı anma törenine, Yaşar Kemal, DSP Milletvekillerinden Akın Birdal, Sırrı Sakık, Hatip Dicle, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, AKP Milletvekili Zafer Üskül, Avrupa Parlamentosu Yeşiller Milletvekili Cem Özdemir, Hale Soygazi, Halit Kıvanç, Halil Ergün, Şeval Sam'ın da aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı; Türk Tabipler Birliği Başkanı Gençay Gürsoy, Gazeteci Baskın Oran, Dink'in avukatlarının da bulunduğu çok sayıda kişi anma töreninde hazır bulundu.

-"DAVA SEYRİNDEKİ AKSAKLIKLAR ADALET ANLAYIŞININ NE DENLİ HASAR GÖRDÜĞÜNÜ GÖSTERDİ"-

Hrant Dink'in konuşmalarının ve ailesi ile birlikte bulunduğu video gösterileri ve fotoğraflarının yer aldığı sinevizyon gösterisi ile başlayan anma töreni Agos Gazetesi yazarı Markar Esayan'ın açılış konuşması ile devam etti. Esayan konuşmasında, bir yıl önce tam bu tarihte Hrant Dink'in öldürüldüğün anımsatarak, "Işığımız, ümidimiz, sesimiz kısıldı. Bizler farkında olsak da olmasak da hepimizin hayatını değiştiren o uğursuz an geldi çattı. Derler ki; insanlar; kaybettikleri, sevdiklerinin yasını kaldırmak için bazı zaman dilimleri icap etmişlerdir. Yedinci, kırkıncı, 52. günlerin, birinci ve daha sonrasını takip eden yılların biraz da böyle bir anlamı vardır. Kayıplar asla unutulmaz. Bizler de sevgili Hrant'ımızı unutmadığımız, unutmayacağımız için bugün buradayız" diye konuştu. Hrant Dink'in yasını kaldırmak için takribi zaman dilimlerinin kendilerini tekrar etmeleri ve Dink ailesinin dostlarını iyi niyetli çabalarının yeterli olmadığın vurgulayan Esayan, Hrant Dink'in ne eceliyle, ne kazayla, ne de hastalıkla yaşamını yitirmediğini; uğursuz bir plan, karanlık bir irade ile yaşamdan koparılıp alındığını söyledi. Esayan, böyle yasların kolay kolay kalkmayacağını kaydederek şöyle konuştu:

Sevgili dostlar unutmayalım, Hrant bir hakikat anlatıcısı olduğu için planlı bir suikasta kurban gitti. Yasımızın kalkması için her şeyden evvel adaletin yerini bulması gerekiyor. Ve bizler tıpkı Hrant'ın kendisi gibi adaleti, adaletin en yüce mecrasında yani hukukta arıyoruz. Ancak 19 Ocak'ın hemen ertesinde 'Hepimiz Hrantız Hepimiz Ermeniyiz' sloganının etrafında kopan kızılca kıyamet, davanın seyrinde karşılaştığımız ihmal ve aksaklıklar, adalet anlayışının bu ülkede ne denli hasar gördüğünü de ortaya serdi. Zaten o hastalıklı anlayış Hrant'ı işlemediği bir suçtan ötürdü ısrarla yargılayıp sonra da mahkum ederek, onun suikastının önünü açtı. 11 Şubat'ta yapılacak olan duruşmada ve Hıran'ın suikastının perde arkasındaki tüm unsurların açığa çıkarılacağı güne değin sizlerin bu desteği adalet arayışımızdaki yegane gücümüz ve moralimiz olacaktır."

-"DİNK DAVASININ KARARI TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNİ TAYİN EDECEK"-

Esayan, 19 Ocak'ın Türkiye için bir milat olduğunu vurgulayarak bu davanın sonucunun da belki de Türkiye'nin gelecekte nasıl bir ülke olacağının kararını tayin edeceğin söyledi. Esayan'ın konuşmasının ardından Sahakyan Korusu'nun Ermenice söylediği türkülerle devam eden anma töreni, Kardeş Türküler, Ertan Tekin, Aynur, Birol Topaloğlu, Erkan Oğuz ve İsmail Hakkı Demircioğlu'nun türküleri ile devam edecek.

Lütfü Kırdar kongre ve sergi sarayında yapılan anma gününe yoğun ilgi vardı. Salonun tamamen dolması nedeniyle azı davetlilerin törene alınmaması kısa süreli gerginliğe neden oldu.(ANKA)

(ED/ONR)