Dilovası Meclis Gündeminde

Dilovası Meclis Gündeminde

Dilovası'ndaki Sanayi Atıklarının Çevre ve İnsan Sağlığı Üzerindeki Etkilerin Araştırılarak Alınması Gereken Önlemlerin Belirlenmesi Amacıyla Oluşturulan Komisyonun Raporu TBMM Genel Kurulunda Görüşüldü.

Dilovası Meclis Gündeminde

TBMM Genel Kurulu, Dilovası'ndaki sanayi atıklarının çevre ve insan sağlığı üzerindeki etkilerin araştırılarak alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla oluşturulan komisyonun raporunu görüştü.

CHP Kocaeli Milletvekili İzzet Çetin, Dilovası Organize Sanayi Bölgesi'nde 171 sanayi kuruluşunun olduğuna işaret ederken, buradaki kuruluşların doğaya, çevreye, havaya, suya zarar verdiğinın ortada olduğnu söyledi. Çevre Bakanlığı tarafından hazırlanan broşürde "Kocaeli'nin yüzde 45'inin ormanlık alan olmasına rağmen 1 milyon fidan dikildiği" bilgisinin olduğunu belirten Çetin, "Bu fidanlar nereye dikildi merak ediyorum. Üşenmeden gidip kaç fidan dikildiğini sayacağım" dedi.

AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu ise çağdaş, bilim ve teknolojinin ışığı altında hazırlanan 376 sayfalık raporun, amacına ulaştığını söyledi. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen etkenlerin bugüne kadar neden araştırılmadığını soran Baştopçu, "Dilovası, 10 yılların vurdumduymazlığı sonucu bu hale gelmiştir" dedi.

CHP Kocaeli Milletvekili Salih Gün, Türkiye ve dünya kamuoyunun, Dilovası'nda yaşananlara dikkati çekmesine rağmen, Hükümetin zamanında adım atmadığını savundu. Fransız televizyonlarının bile Dilovası'nda çekim yaptığını ancak Bakan Pepe'nin oraya 723 gün sonra gidebildiğini kaydetti.

Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, Dilovası'ndan TEM otoyolu ile D-100 Karayolunun geçtiğine dikkat çekerken, "Buradan yılda yaklaşık 50 milyon araç geçiyor. Buradan sadece bu araçlar geçse, fabrikalar olmasa inanın araçların egzozlarından kaynaklanan gaz, insan sağlığı açısından son derece tehlikeli olur" dedi. Pepe, yapılan ölçümlerden ciddi bir iyileşme olduğunu gördüklerini anlatırken, Dilovası'nda iki sabit istasyonda her 15 dakikada bir solunan havayla ilgili ölçümler yapıldığını, sonuçların isteyen vatandaşlar tarafından internet üzerinden takip edilebildiğini söyledi. Fabrikaların gece, filtrelerini ve arıtmalarını kapattığı yönünde şikayetler olduğuna dikkati çeken Pepe, "Fabrikaların bacalarına otomatik ölçüm cihazı taktırdık. Gece, filtre ve arıtmaların kapatılması şikayetlerinin önüne geçmek için otomatik izleme ağı kuruyoruz. Bunu an be an takip etme imkanımız var" dedi. (ANKA)

Kaynak: ANKA