Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etaplar Başlıyor

Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etaplar Başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi'nin 4. ve 5. Etap Çalışmalarına Yeni Yılda Başlanacağını Bildirdi. Gökçek, "Diğer Kentsel Dönüşüm Alanlarında Olduğu Gibi Burada da Gecekondu Sahipleriyle Anlaşma Yolunu Seçtik" Dedi.

Dikmen Vadisi   4. ve 5. Etaplar Başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi’nin 4. VE 5. Etap çalışmalarına yeni yılda başlanacağını bildirdi.

Kentsel Dönüşüm Projeleriyle, gecekondu bölgelerini modern ve sağlıklı birer yaşam alanlarına dönüştüren Ankara Büyükşehir Belediyesi, 165 hektarlık alanı kapsayan Dikmen Vadisi 4. ve 5. etapta kentsel dönüşüm çalışmalarına 2007’de başlayacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, “Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi”nde 6 kilometre uzunluktaki bir vadi alanının, 5 ayrı etap halinde yeniden düzenlendiğini hatırlattı.

Gökçek, ilk iki aşaması tamamlanan, 3. Etap inşaat çalışmalarının sürdüğü “Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi”nin 4. ve 5. etap projesi için de diğer kentsel dönüşüm alanlarında uyguladıkları gibi gecekondu sahipleri ile anlaşma yolunu seçtiklerini bildirdi.

Dikmen Vadisi 4. ve 5. Etap Projeleri kapsamında 2200 gecekondu bulunduğunu, bunlardan 2891 sayılı yasa kapsamında, hak sahibi olanların 1150 olduğunu, bunların hemen hemen tamamına yakınıyla, hak sahibi olamayan kaçak gecekondusu bulunan vatandaşların da yüzde 80’i ile sözleşme imzalandığını belirten Gökçek, yasal olarak hak sahibi olmayıp da anlaşmaya yanaşmayanların gecekondularının yıkılacağını ve 2007 yılında çalışmaların mutlaka başlayacağını bildirdi.

HAK SAHİPLERİNİN YÜZDE 98’İ İLE SÖZLEŞME İMZALANDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan “4. ve 5. Etap Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm Projesi” kapsamında bulunan hak sahiplerinin yüzde 98’i ile sözleşme imzalandığını bildiren Gökçek, gecekondusunu 10 Kasım 1985 yılından sonra yaptığı için yasal olarak hak sahibi olmayan ve gecekondusu “Kaçak” durumunda olan vatandaşları da mağdur etmeyecek formüllerle, sözleşmeler imzalandığını söyledi.

Dikmen Vadisi’nde gecekondusunu 1985’den sonra yaptığı için yasal olarak hak sahibi olmayan ve gecekondusu kaçak durumunda bulunanlara iki öneri sunduklarını bildiren Gökçek, şöyle dedi: