Didimli Turizmciler Emıtt Fuarı'ndan Mutlu Döndü

Didimli Turizmciler Emıtt Fuarı'ndan Mutlu Döndü

- İstanbul'da 14-17 Şubat Tarihleri Arasında Düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Tanıtım Fuarı'na (Emitt) Didim Belediyesi ile Didim Turizmci Derneği Öncülüğünde Katılan Didimli Turizmciler, Fuardan Memnun Ayrıldı.

Didimli Turizmciler Emıtt Fuarı'ndan Mutlu Döndü

- İstanbul'da 14-17 şubat tarihleri arasında düzenlenen Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Tanıtım Fuarı'na (EMİTT) Didim Belediyesi ile Didim Turizmci Derneği öncülüğünde katılan Didimli turizmciler, fuardan memnun ayrıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay tarafından Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi'nde açılan ve 4 gün açık kalan fuara yerli ve yabancı 55 ülkeden 2 bin 500 firma katıldı. EMİTT Fuarı'na katılan Didimli turizmciler, yaptıkları tanıtım ve görüşmelerden umutlu olduklarını belirterek, 2008 turizm sezonunun 2007 yılından daha iyi olacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Didim standı başta Turizm ve Kültür Bakanı Ertuğrul Günay olmak üzere, İstanbul Valisi Muammer Güler, olmak üzere ziyaretçilerden yoğun ilgi gördü. Yerli ve yabancı ziyaretçiler gibi İstanbul ve çevre illerde yaşayan Didimlilerin de ziyaret ettiği standta, Didim Belediyesi tarafından hazırlanan broşürlerle birlikte Didim haritası, Meandros Broşürü, Meandros Takvimi, afişler, promosyon Didim Meandros amblemli kalemler ve bazı katılımcı özel firmaların tanıtım broşürleri ile 4 bin adet tanıtım "Kehanetler Ülkesi Didyma" CD'leri dağıtıldı. Kentin tarihi ve turistik değerleri anlatılarak yerli ve yabancı turistler Didim'e davet edildi.

Didim'in turizm açısından büyük bir potansiyele sahip olduğunu belirten Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, en önemli eksikliğinin ise tanıtım olduğunu söyledi. Kamacı, Didim'in dünyaya tanıtılmasında EMİTT gibi uluslararası fuarların önemli bir fırsat olduğunu belirterek, "Belediyemiz öncülüğünde, Didim Turizmciler Derneğimiz, Ticaret ve Sanayi Odasımız, otellerimizin yetkilileri ve turizm temsilcilerimizle bir sinerji oluşturarak 4 gün boyunca ilçemizin turizm potansiyelini yerli ve yabancı turizm temsilcilerine ve standımızı ziyaret eden misafirlerimize dilimiz döndüğünce anlatmaya çalıştık. Özellikle yerli tur operatörlerimizle yaptığımız görüşmelerde Didim'in güvenli bir kent olduğunu, tesis yönünden de ihtiyaca cevap verebilecek bir potansiyelin bulunduğunu, rahatlıkla da ilçemize turlar düzenleyebileceklerini ifade ettik. Kısacası İstanbul'daki EMİTT Fuarı'nın Didim'in tanıtımı için çok faydalı geçtiğini, hedef kitlemize ulaştığımızı söyleyebilirim. EMİTT Fuarı'nda yaptığımız tanıtım ve görüşmelerden sonra 2008 turizm sezonunun Didim adına çok güzel geçeceğine inanıyorum" dedi.

Didim Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Servisi Müdürü Şaab Gönül ise yaptığı açıklamada, Didim’in tanıtımını en iyi şekilde yaptıklarına inandığını söyledi. Gönül, "Didim Belediyesi, Didim Turizm Derneği ve turizmcilerle birlikte katıldığımız EMİTT Fuarı'nda görüştüğümüz turizm sektör temsilcileri ve yabancı ülke temsilcilerine ilçemizi anlatarak, Didim'in basında yer aldığının aksine çok güvenli bir ilçe olduğunu vurgulamaya çalıştık. Didim Belediyesi'nin ilçemizin turizm, ticari, ekonomik ve kültürel tanıtımında birçok çalışması bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışındaki bu tür tanıtım ve kültürel hizmetlerimiz belediye başkanımızın talimat ve destekleriyle her zaman devam edecektir" şeklinde konuştu.

Didim Turizm Derneği Başkanı Deniz Atabay ise fuarın 2008 turizm sezonunu canlandıracağını söyledi. Atabay, "Didim'i tanıtmak amacıyla katılmış olduğumuz EMİTT Fuarı'nda turizmcilerle birlikte ilçemizi en iyi şekilde tanıttığımıza inanıyorum. Didim standına misafir ve ziyaretçilerin ilgisi son derece güzeldi. Turizm firmalarımızın hedef firmalarla görüşmeler yapmaları da önümüzdeki sezon turizm potansiyelimize ciddi katkılar sağlayacaktır. Fuarda yaptığımız tanıtımlarla Didim'in turizmde hak ettiği yere geleceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Didim ilçesinin tanıtımını en iyi şekilde yaptıklarını belirten turizmciler ise bu fuarla birlikte 2008 sezonunun canlanacağına inandıklarını söylediler.

(EV-İK) 19.02.2008 20:05 TSİ

Kaynak: İHA