Didim' de Mayın Paniği

Didim' de Mayın Paniği

Aydın'ın Didim İlçesi'ndeki 3'üncü Koy Plajı'nda denize giren bir kişinin ayağını kesen demir parçasının 1'inci Dünya Savaşı'ndan kalma deniz mayını olduğu ortaya çıktı.

Didim' de Mayın Paniği

Aydın'ın Didim İlçesi'ndeki 3'üncü Koy Plajı'nda denize giren bir kişinin ayağını kesen demir parçasının 1'inci Dünya Savaşı'ndan kalma deniz mayını olduğu ortaya çıktı. SAS komandolarının iki günlük çalışmasının ardından, patlayıcı özelliğini kaybettiği tespit edilen yaklaşık 100 yıllık mayın, iki saatlik çalışma sonrası denizden çıkartıldı.

Didim Marina'nın hemen yanındaki 3'üncü Koy Plajı'nda geçen Salı günü denize giren bir kişi, kumun altındaki demir parçasına takılıp ayağını kesince durumu polise bildirdi. Bölgede inceleme yapan polis, Sahil Güvenlik Komutanlığı'ndan yardım istedi. Koyda çalışma yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, bölgeye SAS komandolarını çağırdı. İki gündür söz konusu yerde incelemelerde bulunan SAS komandoları demir parçasının 1'inci Dünya Savaşı'ndan deniz mayını olduğunu tespit etti. Koyda başka mayın olduğunu belirleyen ekipler, yaklaşık 100 yıllık mayının patlama özelliğini kaybettiğini saptadı. Bugün öğlen saatlerinde SAS komandoları, Didim İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı bomba imha uzmanları ve itfaiye ile belediyeye bağlı ekipleri plaja gelip mayını denizden çıkartmak için çalışmalara başladı. Denizdeki mayın bağlanan halatla belediyeye ait kepçeyle çekilerek denizden çıkartıldı. Mayın nedeniyle kısa süreli panik yaşayan Didimliler, mayının patlama özelliğini kaybettiğini öğrenince rahat bir nefes aldı ve cep telefonlarıyla fotoğrafını çekti. Kepçeyle bir kamyona yüklenen deniz mayınının incelendikten sonra imha edileceği bildirildi. Bu arada, mayının fırtına ve deniz dibi akınları nedeniyle Didim'e kadar sürüklendiği belirtildi.

Kaynak: DHA