Dha Yurt Bülteni4 - Haberler
Haberi Paylaş

Dha Yurt Bülteni4

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel
Dha Yurt Bülteni4

1)HALEP'TEN TAHLİYELER GECE BOYUNCA DEVAM ETTİBUGÜNE KADAR 131 YARALI GETİRİLDİ, 5'İ ÖLDÜSURİYE'nin Halep İlinde kuşatma altındaki köylerden tahliyeler gece boyunca sürdü, Rammusen bölgesindeki siviller otobüslerle İdlip'e nakledildi.

1)HALEP'TEN TAHLİYELER GECE BOYUNCA DEVAM ETTİ

BUGÜNE KADAR 131 YARALI GETİRİLDİ, 5'İ ÖLDÜ

SURİYE'nin Halep İlinde kuşatma altındaki köylerden tahliyeler gece boyunca sürdü, Rammusen bölgesindeki siviller otobüslerle İdlip'e nakledildi. Son göç ile gelenlerden ağır yaralılar da Hatay'a getirildi.

Başta Halep kırsalı olmak üzere halkın insani ihtiyaçlarının karşılanması için yardım TIR'larının Cilvegözü'nden çıkışları devam ediyor. Kızılay ve İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden gelen yardım TIR'ları uzun kuyruklar oluşturuyor. TIR'lar Cilvegözü ile Suriye'nin Bab-AL Hava Sınır Kapısı arasında bulunan ara bölgedeki aktarma alanında boşaltılıyor. Yardımlar bölgede bulunan Suriye TIR'ları tarafından alınarak halka Halep, İdlib kırsalında halka dağıtılıyor. Bu arada AFAD Hatay İl Müdürlüğü'nce çadır yüklü 7 TIR Cilvegözü'nden Suriye tarafına hareket etti.

131 YARALI GETİRİLDİ, 5'İ ÖLDÜ

Başta Halep olmak üzere Suriye'nin farklı bölgelerindeki çatışmalarda yaralanan ve tedavi için Türkiye'ye getirilen yaralı sayısı 131'e ulaştı, yaralılardan 5'i ise yaşamını yitirdi. Durumu hafif olanların ise Suriye tarafında bulunan sahra hastanelerinde tedavileri sürüyor.

SİVİLLERİN GELİŞİ DEVAM EDİYOR

Öte yandan, Suriye'den sivillerin gelişi de devam ediyor. Aile birleşimi kapsamında gelen sivillerin bir bölümü İdlib ve kırsalından, bir bölümü de Halep'ten geliyor. Gelenlerin pasaportları ile giriş yaptıkları ve Hatay dahil çeşitli illerdeki yakınlarının yanına gittiği belirtildi.

Görüntü Dökümü

---------------------------

Cilvegözü TIR kapısı

Çıkış yapan TIR'lar

Sırada bekleyenler

Yaralı almak için tampon bölgeye geçen ambulanslar

Suriye'den gelen siviller

Halep'ten tahliye edilenler

Otobüslerden görüntü

İçindeki siviller

Otobüslerden inenler

Eşyalarını indirenler

BOYUT: 61MB SÜRE: 01'51"

BOYUT: 142 MB SÜRE: 04'15"

Haber -Kamera: Ferhat DERVİŞOĞLU/REYHANLI(Hatay),

=========================================================

(GÖRÜNTÜ EKİYLE YENİDEN )

2)AFYONKARAHİSAR'DA FIRAT KALKANI ŞEHİT ATEŞİ

FIRAT Kalkanı Harekatı'nda görev alan Piyade Uzman Onbaşı 24 yaşındaki Fatih Olcay'ın şehadet haberi, Afyonkarahisar'ın Çay İlçesi'ndeki ailesine verildi.Fırat Kalkanı Harekatı'nın 118'inci gününde El Bab'da düzenlenen bombalı araçlı saldırıda Piyade Uzman Onbaşı Fatih Olcay şehit oldu. Şehit Olcay'ın, Çay'a bağlı Karacaören Beldesi'nde oturan ailesine acı haber Afyonkarahisar'dan gelen heyet tarafından verildi. Ailenin 4 çocuğundan ikincisi olan şehidin haberini alan babası Ramazan ve annesi Emine Olcay büyük üzüntü yaşadı.

Şehidin baba evine Türk bayrağı asılırken, yakınları ve komşular eve gelmeye başladı. Bekar olan şehit Fatih Olcay'ın 1 yıl önce askerlik görevini tamamladıktan sonra uzman Onbaşı olarak Türk Silahlı Kuvvetleri'ne katıldığı belirtildi. Şehidin kardeşi Erhan Olcay'ın ise Diyarbakır'da vatani görevini sürdürdüğü kaydedildi.

Görüntü Dökümü

-------------

Şehidin evinden görüntü

Eve Türk bayrağı asılması

Şehidin fotoğrafları

HABER- KAMERA: Muzaffer NAL/ÇAY (Afyonkarahisar),

====================================================

3)YÜKSEKOVA KAYMAKAMI, BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NA KAYYUM ATANDI

HAKKARİ'nin Yüksekova Belediyesi'ne, İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, kayyum olarak atandı. Yüksekova Belediyesi'ne 3 Aralık'ta sürdürülen terör soruşturmaları kapsamında operasyon yapıldı. Yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan Yüksekova Belediye Eş Başkan Vekili Adile Kozay, 8 Aralık'ta çıkarıldığı mahkemece 'terör örgütüne üye olmak' suçundan tutuklandı. Kozay'ın tutuklanması ardından İlçe Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, bugün kayyum olarak atandı.

YÜKSEKROVA(Hakkari), -

==========================================================

4)SOĞUKLAR KORKUTUYOR

AĞIR kış koşullarının etkisini sürdürdüğü Doğu Anadolu Bölgesi dün gece adeta buz kesti. Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Hacıömer köyü 37.7 ile Türkiye'nin en soğuk yerleşim alanı oldu. Ağrı'da ise yoğun sis nedeniyle sokağa çıkanların kaş, kirpik, saç ve bıyıklarına kırağı düştü.

Yoğun kar yağışının ardından başlayan şiddetli soğuklar korkutur oldu. Vatandaşlar tüm önlemlerine rağmen soğukla mücadele edemiyor. Soğuk hava nedeniyle her sabah olduğu gibi bu sabahta birçok ev ve iş yerinin camları, su sayaçları ve şadırvanlar buz tuttu, araçlar çalışmadı, yolların buzlanması nedeniyle çok sayıda maddi hasarlı trafik kazası meydana geldi. Erzurum ve Ağrı'da sabah saatlerinde etkili olan yoğun sis nedeniyle görüş mesafesi yer yer 4 metreye kadar düştü. Ağrı'da sokağa çıkanların ise kaş, kirpik, saç ve bıyıklarında kırağı oluştu. Buzdan adama dönenler, ilginç görüntüler oluşturdu.

Meteoroloji 12'nci Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye'nin en soğuk yerleşim biriminin sıfırın altında 37.7 ile Erzurum'un Tekman ilçesine bağlı Hacıömer köyünün olduğunu açıkladı. Yine sıfırın altında olmak üzere termometreler, Ardahan'ın Göle ilçesinde 37.3, Ağrı Hamur 35.8, Erzurum Havalimanı 35.2, Ağrı'da 35.1, Ardahan'da 28, Kars'ta 27.6, Erzurum merkez 26.8, Erzincan'da 16.5, Iğdır'da 18 ve Muş'ta 18.9 dereceyi gösterdi.

Uzmanlar soğaka çıkanların soğuk ve kirli hava nedeniyle ağızlarını atkı ile sarmalarını ve soğuklada mücadelede de lahana gibi ince ve kat kat giyinilmesini istedi. Hasta, yaşlı ve çocukların ise zorunlu kalmadıkça dışarı çıkmamaları konusunda uyardı.

Görüntü Dökümü

--------------------ERZURUM)

-Kırağı tutan ağaçlar

-Kat temizleme çalışması yapan işçiler

-Buz tutan iş yeri camları

-Yolda yürüyenler

-Hümeyra Pardeli'nin anonsları

-Vatandaşlarla röp.

-Buz tutan şadırvan

-Araçların çalıştırılması

Haber : Hümeyra PARDELİ-Kamera: Zafer KUMRU/ ERZURUM,

(05.22 dk-324 mb)

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ (AĞRI)

-Araçların eksozundan soğuk gaz çıkışı

-Saç, kaş ve bıyıklarınına kırağı düşener

-Camları buzdan işyerleri

Haber -Kamera: Servet ARSLAN/ AĞRI,

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ: (KARS)

-Temizlik işçilerinin çalışmaları

-Buz tutan yüzleri ve karla kaplı saç, kaş ve kirpikleri

-İşçilerin konuşmaları

-Çalışmalardan genel ve detaylar

Haber -Kamera: Bedir ALTUNOK/ KARS,

96 MB – 7 DK 24 SN -

===========================================================

5)ABANT GÖLÜ BUZ TUTTU

BOLU'da, gece en düşük sıcaklık eksi 29.8 olarak ölçüldü. Soğuk hava ile birlikte Abant Tabiat Parkı'ndaki göl buz tuttu.

Son günlerde etkili olan soğuk hava nedeniyle Bolu buz kesti. Meteoroloji İl Müdürlüğü verilerine göre kent merkezinde hava sıcaklığı gece sıfırın altında 13, Batı Karadeniz Ormancılık ve Araştırma Enstitüsü'nün Sarıalan Yaylası'nda yer alan istasyonunda da sıfırın altında 29.8 derece olarak ölçüldü. Doğa harikası Abant Tabiat Parkı'nda da sıcaklık gece eksi 17-18'lere geriledi. Dondurucu soğuk ile birlikte Abant Gölü buz tuttu. 125 hektar büyüklüğündeki göl yüzeyinin tamamı buz tabakasıyla kaplandı. Abant'taki otellerin çatılarında da uzun buz sarkıtları oluştu.

Görüntü Dökümü

---------------------------

-Abant Gölü

-Buz tabakasından detaylar

-Abant manzarası

-Otellerin çatılarındaki buz sarkıtları

Dosya adı: blabant

Haber -Kamera: Mutlu YUCA/BOLU,

=======================================================

6)ŞANS OYUNLARI BAYİİNDE SİLAHLI SOYGUN

TEKİRDAĞ'ın Marmara Ereğlisi İlçesi'nde Nuri Petek'e ait şans oyunlarına bayiine ilen kar maskeli ve silahlı iki soyguncu, kendilerine direnen işyeri sahibini darp ettikten sonra yaklaşık 4 bin lira para Milli Piyango biletlerini alarak kayıplara karıştı.

Silahlı soygun, gece yarası Marmara Ereğlisi İlçesi'nin Bulvar Caddesi üzerinde Nuri Petek'e ait şans oyunları bayiinde meydana geldi. İddiaya göre, işyerine gelen ellerinde tabanca bulunan kar maskeli iki kişi, Petek'e tabancaları doğrultarak kasadaki paraları vermelerini istedi. Paralarını vermek istemeyen ve direnen Petek'i bir süre darp eden soyguncular, kasada bulunan yaklaşık 4 bin lira ile Milli Piyango'nun yılbaşı özel çekiline ait bir miktar bileti aldıktan sonra, plakasız siyah motosiklete binerek hızla olay yerinden uzaklaştı.

Soyguncuları kaçmasının ardından Petek'in durumu bildirmesi üzerine kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri, işyerinde inceleme yaptı. Soyguncuların siyah plakasız motosiklet ile kaçtıkları belirlenmesinin ardından eşkal ve motosiklet tüm ilçe bildirildi. Şüphelilerin silahlı oldukları ve polis ekiplerinin dikkatli ve duyarlı olmaların istendi. Olay yerine gelen Marmara Ereğlisi İlçe Emniyet Müdürü Yaşar Terzioğlu, bir süre soygun hakkında bilgi aldı.

ŞÜPHELİ MOTOSİKLET DURDURULDU

Soygunun ardından tüm ilçelerde polis güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkartarak ilçe girişlerinde uygulama noktası oluşturdu. Çorlu İlçesi'nin Tekirdağ istikametinden gelen eşkale uygun bir motosiklet ihbarı alınmasının ardından polis, ışıklı kavşakta uygulama noktası oluşturdu. Polis, gelen motosikleti durdurmak için trafiği keserken, 'dur' ihtarına uymayan sürücüsü havaya ateş açılarak durduruldu. Yere yatırılarak üzeri ve çantası didik didik aranan motosikletlinin soygunla bir ilgisi bulunmadığı, ehliyeti olmadığı için polisten kaçmaya çalıştığı belirlendi. Trafik cezası kesilen sürücü serbest bırakılırken, polis ekipleri soyguncuları yakalamak için çalışmalarını sürdürüyor.

Görüntü Dökümü

----------------------------------

Olay yerinden görüntü

Polisin inceleme yapması

Durdurulan şüpheli motosiklet sürücüsü

Polisin sürücüyü yeri yatırması

Polisin yolda aldığı güvenlik tedbiri

Detaylar

Haber - Kamera: Mehmet YİRUN/MARMARA EREĞLİSİ (Tekirdağ),

=====================================================

7)HIRSIZLIK ŞÜPHELİLERİ, YAKALANINCA 'SARHOŞTUK' DEDİ

SAKARYA'nın Pamukova İlçesi'nde bir kum ocağından kablo, akü ve kesim motoru çalan 2 kişi, yakalanınca "Sarhoştuk, hırsızlık yaptığımızı hatırlamıyoruz" dedi. Adliyeye sevk edilen 2 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Pamukova Eğriçay Mahallesi'nde bulunan kum ocağına giren 2 kişi, 60 metre uzunluğunda kablo, trafonun içerisindeki bakır kablolar, 2 akü ve kesim motorunu çaldı. Jandarma, güvenlik kamerası kayıtlarını inceleyerek hırsızların kimliklerini tespit etti. Jandarma, S.K. ve M.S.'yi yakaladı. 2 hırsız jandarmaya verdikleri ifadelerinde, "Sarhoştuk, hırsızlık yaptığımızı hatırlamıyoruz" dedi. Adliyeye sevk edilen 2 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Görüntü Dökümü

---------------------

Güvenlik kamerası kayıtları

İsmail ÇETİNTAŞ/PAMUKOVA(Sakarya),

=======================================================

8)SİVAS'TA 25 BİN BİTKİLİ 'HERBARYUM' BİLİMİN HİZMETİNDE

SİVAS Cumhuriyet Üniversitesi (CÜ) Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü bünyesinde bulunan 'Kurutulmuş Bitki Müzesi' olarak da adlandırılan 'Herbaryum'da farklı bölgelerden toplanmış yaklaşık 25 bin kurutulmuş bitki bulunuyor.

1983 Yılında CÜ Fen Edebiyat Fakültesi içerisinde kurulan 'Herbaryum'da, Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden, değişik araştırmacılar tarafından toplanmış 25 binin üzerinde ve 20 yıl önce kurutulmaya bırakılan bitki örnekleri bulunuyor. Müzedeki bitki örnekleri mevsime bağlı kalmaksızın biyoloji, tıp, eczacılık, ziraat ve ormancılık gibi birçok alandaki araştırmalara hizmet ediyor. 'Kurutulmuş Bitki Müzesi' hakkında bilgi veren CÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd.Doç.Dr. Erol Dönmez, 1991 yılında göreve başladığını ve o tarihten bu yana kurutulmuş bitki örneklerinin belli bir sistemle düzenlenerek saklandığı yer olan herbaryumun hem kurulmasında hem de geliştirilmesinde aktif rol aldığını söyledi. Sivas ve çevresi başta olmak üzere Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yapılan arazi çalışmalarında toplanan bitki örneklerini üniversiteye getirdiğini belirten Dönmez, doğadan toplanan taze bitki örneklerini kurutma kağıtları içinde presleyerek kuruttuklarını, daha sonra bunları özel kartonlara yapıştırdıklarını belirtti. Dönmez, "Herbaryumumuzda yaklaşık 25 bin civarı örneğimiz var ve çalışmalarımız halen devam ediyor. Bu örnek sayısını yapıştırılacak, işlemleri sürecek bitkilerle birlikte 30 bine çıkarabiliriz. Eleman olmaması yüzünden bu işleri hızlı bir şekilde yürütemiyoruz ve şu anda da herbaryumda bitkilerin sayımını yapıyoruz. Yaklaşık 5 yıldır herbaryumu yeniden revize edip özellikle kartonlarda kalmış bitkileri zarar görmüşleri ve etiketlerini değiştirip bunları bilgisayar ortamına taşıdık" dedi.

"DİĞER ÜNİVERSİTELERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDEYİZ"

Yurtiçi ve yurt dışında faaliyet gösteren üniversitelerle işbirliği içerisinde olduklarını söyleyen Dönmez, "Sivas'ta bin 530 civarı bitki taksonu bulunmakta, bin 400 civarında da bitki türü var ve yaklaşık olarak 400 civarı endemik bitki var. Sivas bu yönden baya zengin bir yöre ve bu bitkilerin hepsi bizde yok. Tümünü toplayabilmek için çalışıyoruz. Burada Sivas'taki bitkisel çeşitlilik ile ilgili bir çok çalışma gerçekleştirdik. Bunun yanında diğer fakültelerle veya diğer bölümlerle işbirliği halinde birçok multidisipliner çalışmamız oldu. Hatta 2005 yılında bizim biyoloji bölümü, Avrupa Birliği (AB) kriterlerine göre Türkiye 3'üncüsü olmuş bir bölüm, o dönemlerde gayet yoğun yayınlar yaptık. Yerli bilim adamlarını bırakın, Yunanistan Atina Üniversitesi'nden 2 bilim adamıyla ortak bir proje hazırlayıp yurt dışı yayınlar çıkardık. Yurt içinden veya yurt dışından yabancı ve yerli araştırmacılar bitkilerle ilgili yapmış oldukları çalışmalar için bu herbaryumlardan faydalanıyorlar, buradaki örnekleri inceliyorlar. Belli bir bölgenin florası ile ilgili bilgi almak için herbaryumları kullanabiliyorlar. Bunun yanında da belli bir bitki grubuyla çalışıyorsak o bitki grubuna ait örnekleri herbaryumları dolaşarak inceliyoruz. Buradaki örnekler çok kıymetlidir. Kartonları tutarken bile iki elle tutmanız gerekiyor. Kartonun bükülmemesini sağlamak gerekiyor. Çünkü bitki kırıldığı zaman, herhangi bir yeri zarar gördüğü zaman bitki artık kullanılmaz hale gelebiliyor. Tekrardan o bitkiyi gidip toplamak zorunda kalabiliyoruz" şeklinde konuştu.

Herbaryumu Cumhuriyet Üniversitesi öğrencileri dışında farklı üniversite öğrencilerinin de merak edip gezdiğini söyleyen Yrd.Doç.Dr. Dönmez, "Öğrencilerden çok ilgi var. Başka fakültelerden gelenler de var. Özellikle girişteki bitkiler yüzünden ve kuru bitkilerden dolayı merak ediyorlar. Bir yıl önce gelmiş mesela, bir yıl sonra gelip canlı bitkiler, kuru bitkiler ne halde deyip merak edenler, soru soranlar var. Ama bizim kendi öğrencilerimizin ilgisi daha az" dedi.

Görüntü Dökümü:

------------------

-Herberyumdan görüntü

-Bitkilerin saklandığı dolaplar

-Kurutulmuş bitki örnekleri

-Öğretim üyesinin açıklamaları

Haber -Kamera: Hüsnü Ümit AVCI/SİVAS,

================================================

9)100 BİN SOLUCANLA GÜBRE İŞİNE BAŞLADILAR, TALEBE YETİŞEMİYORLAR

TOKAT'ın Turhal İlçesi'nde 11 ay önce ABD'den getirdikleri 100 bin solucanla organik gübre üretimine başlayan 4 girişimci, yoğun ilgi nedeniyle taleplere yetişmekte zorlanıyor.

Turhal'da yaşayan Cihangir Türköz (34), Yasin Kuştepe (31), Ahmet Sarıbal (37) ve Abdullah Mütevellioğlu (35), bir ziraat mühendisi arkadaşlarının tavsiyesi üzerine solucanla organik gübre üretmeye karar verdi. Bu kapsamda internet ortamında araştırma yaparak solucanları ABD'nin Kaliforniya eyaletinde buldu. 11 ay önce tanesi 25 kuruştan 100 bin solucan alan dört arkadaş, ilçenin Tokat çıkışında kendilerine ait 200 metrekare kapalı bir alanda tesis kurdu.

11 AYDA 1.5 MİLYON SOLUCAN OLDU

Buraya getirdikleri solucanları, hayvan gübresi, yumurta kabuğu ve çay posasından elde ettikleri mama ile beslemeye başladı. Yedikleri mamalarla gübre üreten solucanların sayısı 11 ayda 1.5 milyona ulaştı. 1.5 milyon solucanı 9 ayrı kasada besleyen dört arkadaş, hem gübre hem de solucan satışı yapmaya başladı. Şu anda 500 bin solucan satışı gerçekleştirecek olan dört arkadaş, ellerinde bulunan 20 ton gübrenin tamamını ise Mart ayından itibaren sahiplerine ulaştıracak.

"ÇOK FAZLA TALEP VAR"

Girişimcilerden Abdullah Mütevellioğlu, 100 bin solucanla organik gübre üretimine başladıklarını ifade ederek, "Yaklaşık 5 ay önce 500 bin solucana ulaşmıştık. Şu anda sayımız 1.5 milyon civarında. Beklediğimizin üzerinde oldu, işin doğrusu. Yemleme kalitesi ile solucanların sindirim sisteme çok hızlı çalışıyor. İnce ve onların daha rahat yiyebileceği bir yem kalitesi vererek bu sayıya ulaştık. Hem üreme hem de gübre sayımız yüksek oldu. Özellikle tesisimizde kasa sistemine geçtik. Çünkü talep çok fazla. Sadece Tokat bölgesinden yaklaşık 500 bin solucan talebi söz konusu. Şu an elimizde 20 tonun üzerinde gübremiz var ve Mart ayı itibariyle bunların hepsi paketlenip müşterilerimize teslim edilecek, elimizde hiç gübre kalmayacak. Gaziantep'ten, Amasya'dan, çevre illerden çok fazla gübre talebi var. İlçemizin köylerinden elimizde gübre olmadığı için geri çevirdiğimiz bir sürü çiftçi kardeşimiz var. Onların taleplerini yeni işe başlayan arkadaşlarımızın ürettiği gübrelerle tamamlayacağız" dedi.

"PARA KAZANILDIĞINI GÖRDÜLER"

Bu işin bölgede gelişmeye başladığını kaydeden Mütevellioğlu, "İnsanlar bu işin geliştiğini, para kazanıldığını gördüler. Talep artmaya başladı. Çiftçilerden kendi solucanlarını alıp kendileri yetiştirmeye başlayan da var, bunu tamamen ticaret amaçlı yapan insan sayısı da dikkate alınacak kadar fazla. Bugün gübrenin tonu 3 bin lira. 100 bin solucanın fiyatı da yaklaşık 13-14 bin lira civarında" diye konuştu.

Görüntü Dökümü:

-Tesisten görüntüler

-Üretilen solucanlar

-İşletme ortağının konuşması

Haber -Kamera: Mustafa TURAPOĞLU/TURHAL(Tokat),

=======================================================

10)ÖĞRENCİLERİN GÖZÜNDEN 15 TEMMUZ

BURDUR'da İbn-i Sina Mesleki ve Anadolu Teknik Lisesi tarafından 'Öğrencilerin gözünden 15 Temmuz' adlı program düzenlendi.

Öğretmenevi Konferans Salonu'ndaki programa İl Genel Meclisi Başkanı Muzaffer Bağcı, 58'nci Piyade Eğitim Alay Komutanlığı Merkez Komutanı Albay Mustafa Merdan, Ak Parti İl Başkanı Süleyman Faki, Okul Müdürü Mehmet Deveci ile şehit yakınları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Kuran okundu. Okul Müdürü Mehmet Deveci, "Binlerce yıldır yaşadığımız ve zengin bir medeniyet inşa ettiğimiz coğrafyamızda nice savaşlar, nice ihanetler, nice yıkımlar yaşadık ve her defasında vatanımıza sahip çıktık. 1919'da yazılan ve Kurtuluş Savaşı ile devam eden mücadelenin bağımsızlık ateşinin, özgürlük mücadelemizin son halkası olduğunu düşündük. Aradan geçen 100 yıla rağmen barış içinde yaşadığımız ülkemizde 15 Temmuz 2016 gecesi hiç beklemediğimiz bir yerden hain bir saldırıya uğradık. Kurtuluş Savaşı'nda Nene Hatun'u, Maraşlı Sütçü İmam'ı, İzmir'i işgal edenlere ilk kuruşunu sıkan Hasan Tahsin'i çıkaran bu bereketli topraklar 15 Temmuz gecesi de darbecilere karşı ilk kurşunu sıkan Ömer Halisdemir'i çıkardı" diye konuştu.

Programda, 15 Temmuz gecesi yaşananları anlatan video gösteriminin ardından öğrenciler tarafından şiirler ve makaleler okundu. Okul korosunun söylediği kahramanlık türküleri ve 15 Temmuz Marşı ile program sona erdi.

Programın sonunda 15 Temmuz gecesi Ankara Özel Harekat Daire Başkanlığı'nda şehit olan Burdurlu polis memuru Akif Altay'ın annesi Fatma Altay ve şehit başçavuş Ömer Halisdemir'in Burdur'da yaşayan eniştesi Suat Serin'e protokol tarafından plaket verildi.

Görüntü Dökümü

-----------

Salondan detay

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı

Kuran okunması

Mehmet Deveci'nin konuşması

Programdan detay

Plaket sunumu

HABER- KAMERA: Mesut MADAN/BURDUR,

======================================================

11)BİNGÖL HASEREK KAYAK MERKEZİ KAYAK SEVERLERLE BULUŞTU

BİNGÖL-Elazığ karayolu üzerinde bulunan Haserek Kayak Merkezi, kayak sezonunu açtı. Kar yağışlarının da erken olması, hafta sonu tatilcilerinin yüzünü güldürdü. Kayak merkezi hafta sonları kayak severlerin akınına uğruyor. Bingöl kent merkezine 35 kilometre uzaklıkta Dikme Köyü yakınlarındaki Haserek Dağı zirvesinde bulunan ve .in 600 metre pist uzunluğuna sahip, 70 yatak kapasiteli otel binası, teleski, telesiyej ve baby lift bölümlerinden oluşan Haserek Kayak merkezi, kayak severlerin ilgi odağı oldu. Hafta sonu tatilini fırsat bilerek Haserek Kayak Merkezi'ne gelen çok sayıda kayak tutkunu vatandaş, kayak yaparak hafta sonlarının tadını çıkarıyor. Haserek Kayak Merkezi'ne gelen çok sayıda kayak tutkunu sevdikleriyle birlikte tatilin keyfini çıkardı. Bazı vatandaşlar kayak yaparken, bazıları da çocuklarıyla birlikte kar kızağıyla kayarak gönüllerince eğlenme fırsatı buldu.

Sezonun açılmasıyla birlikte hafta sonu tatilini burada değerlendirdiğini belirten vatandaşlardan Turgut Sarıtaş, "Bu sene karın yağışı güzel oldu, epeyce kar yağdı. Bu sezonun açılmasına neden oldu. Kayak severler bu sene bayağı kayacaklar. Daha önce Uludağ'da, Van'da, Kars'ta kaydım ama buranın pisti çok güzel. Çevreden bazı arkadaşlarım var, onları da buraya davet ediyorum. Bingöl için çok güzel bir yer olduğunu düşüyorum. Hem kültürel faaliyetler için hem de spor faaliyetlerinde Bingöl'e çok katkıda bulunacağını düşünüyorum. Bingöl için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

-Kayak yapan vatandaşlar

-Tek tek kayan vatandaşlar

-Toplu halde kayak yapanlar

-Vatandaşların konuşmaları

-Genel ve detay görüntüler

Haber -Kamera: Aziz ÖNAL/BİNGÖL, -

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri