Dha Yurt Bülteni - 9

Dha Yurt Bülteni - 9

Tekirdağ merkezli FETÖ operasyonu: 30 asker gözaltındaTEKİRDAĞ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY'nin muvazzaf askerlere yönelik soruşturması kapsamında yakalama kararı çıkarılan 37 şüpheliden 30'u gözaltına alındı.

Dha Yurt Bülteni - 9

Tekirdağ merkezli FETÖ operasyonu: 30 asker gözaltında

TEKİRDAĞ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın FETÖ/PDY'nin muvazzaf askerlere yönelik soruşturması kapsamında yakalama kararı çıkarılan 37 şüpheliden 30'u gözaltına alındı.

Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ/PDY'nin muvazzaf askerlere yönelik soruşturması kapsamında aralarında subay ve astsubaylarında bulunduğu 37 asker hakkında yakalama kararı çıkarıldı.Kararın ardından Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Tekirdağ, Ankara, Trabzon, Kars, Eskişehir, Gaziantep, Sakarya ve Mardin'in de ralarında bulunduğu 17 ilde düzenlediği operasyonlarla 30 şüpheliyi gözaltına aldı. Yakalanan şüpheliler soruşturmalarının yürütüleceği Tekirdağ Emniyet Müdürlüğü'ne getirilirken, 7 kişinin de yakalanması için çalışmalar sürüyor. Bu arada gözaltına alınan 1 subayın daha önce ordudan ihraç edildiği belirtildi.

Haber: Ruhan YALÇIN/TEKİRDAĞ,- 

============================================

Sulama kanalına atılan şüpheli poşetten köpek ölüleri çıktı

EDİRNE'nin Keşan İlçesi'nde tarla kenarındaki sulama kanalına atılan şüpheli poşetten 5 ölü köpek çıktı.

Olay, saat 13.00 sıralarında Büyük Cami Mahallesi Menzil Çayırlığı'nda meydana geldi. Ayçiçeği ekili tarlasını sulamak üzere Menzil Çayırlığı mevkiine giden Recep Çimen, tarla kenarındaki sulama kanalından etrafa kötü kokular yayan ve bir bölümü açılmış siyah poşet fark etti. Poşet içerisinde ceset olabileceğini düşünen Çimen, durumu jandarmaya bildirdi. İhbar üzerine olay yerine jandarma ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Olay yerinde çağrılan cenaze aracı da hazır bekletildi. Keşan Cumhuriyet Başsavcısı Alper Arıtan da bölgeye gelerek jandarmadan bilgi aldı. Jandarmanın incelemesinin ardından kepçe yardımıyla kanaldan çıkartılarak açılan poşetten 1'i yetişkin 4'ü yavru 5 köpek ölüsü çıktı. Poşetten köpek ölülerinin çıkması üzerine ekipler normale döndü. Ölü köpekler, kepçeyle tarla kenarına açılan çukura gömüldü.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

--------------------------------

-Jandarmanın incelemesi

-Gölet

-Kepçenin çalışması

-İtfaiye ve cenaze aracı

-Kepçenin çalışması

-Poşetin çıkartılarak açılması

-Poşetten çıkan köpek ölüleri

-Ekiplerin normale dönmesi

-Ölü köpeklerin kepçeyle gömülmesi

Haber-Kamera: Ünsal YÜCEL/KEŞAN(Edirne),-

==========================================

Göçen ağıldaki hayvanlar kurtarıldı

AFYONKARAHİSAR'ın Emirdağ İlçesi'nde göçen ağıldaki 30 küçükbaş hayvan kurtarıldı.

Emirdağ'a bağlı Çatallı Köyü yaylasındaki Selim Dağcı'ya ait ağılda dün öğleden sonra bilinmeyen nedenle göçük meydana geldi. İçerisinde küçükbaş hayvanların bulunduğu ağıla kurtarma ekipleri sevk edildi. AFAD, jandarma, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Emirdağ Belediyesi ve Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ekipleri olay yerine gelerek göçük altındaki 30 küçükbaş hayvanı canlı olarak kurtardı.

Jandarma olayı araştırırken ağıl kullanılamaz hale geldi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

------------------------------

Ağıldan görüntü

Bir hayvanın AFAD görevlisi tarafından çıkarılması

14 MB/// 00.26"

HABER- KAMERA: Murat ŞAHBAZ/EMİRDAĞ(Afyonkarahisar),

=============================================

Çanakkale'de 'Kale Gibi Gelecek-Satranç Eğitim Projesi' başladı

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan öncülüğünde Türkiye Satranç Federasyonu'nun (TSF) düzenlediği 'Kale Gibi Gelecek-Satranç Eğitim Projesi', Çanakkale'de başladı.

Geçen 5 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın katılımıyla Ankara'da lansmanı yapılan 'Kale Gibi Gelecek-Satranç Eğitim Projesi', Çanakkale Kolin Otel'de başladı. Satranç eğitimine; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca belirlenen 100'ü aşkın şehit ailesi ve çocuğu katıldı. Şehit çocuklarının yanı sıra ailelerde farklı bir salonda satranç eğitimi alarak zamanlarını geçirdi. Proje kapsamında yaklaşık 100 şehit yakınına, 19 Temmuz'a kadar TSF'nin antrenörleri tarafından satranç eğitimi verilecek. Ayrıca psikolog eşliğinde, seminerler düzenlenecek, sosyal etkinlikler de gerçekleşecek. Çanakkale Savaşları'nın yaşandığı ve şehitliklerin yer aldığı Tarihi Gelibolu Yarımadası gezilecek. Şehit çocukları ve ailelerine özel Çanakkale turu düzenlenecek. Çeşitli renkli etkinliklerle de desteklenecek proje ile gençlere spor, eğlenme, dinlenme ortamı sunulacak. Gençlerde satranç kültürünün oluşması, spor aracılığıyla birbirleriyle kaynaşması, arkadaşlık ve dostluk duygularının geliştirilmesi de hedeflenen eğitim kampının sonunda bir turnuva yapılarak, katılımcılara yarışma heyecanı da yaşatılacak. Proje kapsamında satranç eğitimi alan katılımcılara 18 Temmuz'da kolin otelde düzenlenecek törenle; TSF tarafından katılım belgesi ve madalya takdim edilecek. Daha sonra farklı şehirlerde farklı grupların katılımıyla devam ettirilecek, projeyle yüzlerce şehit çocuğuna satranç öğretilmesi, aralarından satranç sporuna gönül verenlerin sporcu olarak yetiştirilmesi hedefleniyor. Projeyle ilgili bir değerlendirme yapan TSF Genel Sekreteri Sedat Fırat, 15 Temmuz şehitler haftasında bu projenin hayata geçirilmesinin ayrı bir anlam olduğunu söyledi. Projeye desteğini esirgemeyen Emine Erdoğan ve Bakanlara teşekkür eden Fırat, "100'ü aşkın şehit yakını ve çocuğumuza verilecek eğitim bugün başladı. Bu kapsamda antrenörlerimiz tarafından çocuklarımıza satranç eğitimi verilecek. Ayrıca eğitimlerin dışında geziler düzenlenecek. Çanakkale'nin ayrı bin önemi var. Şehitler diyarı olarak adlandırdığımız bu mekanda projenin hayata geçirilmesi katılımcı çocuklar içinde çok anlamlı oldu. Federasyon olarak bu projeyi hata geçirmekten dolayı onurlu ve gururluyuz. Özellikle böyle bir haftada şehit aileleri ve yakınları ile bir arada olmak bize ayrı bir gurur ve onur veriyor. İnşallah proje sonunda çocuklarımıza satranç sporuyla ilgili beceri kazandırabiliriz ve bu sporu öğretebiliriz. Aralarından ülkemizi yurtiçi ve yurt dışında temsil eden sporcular kazandırmanın gururunu yaşarız" dedi.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

-------------------------------

Satranç eğitimi alan öğrencilerden görüntü

Satranç eğitimi alan velilerden görüntü

Satranç oynayan öğrencilerden görüntü

Öğrencilerden röportaj görüntü

Sedat Fırat açıklama görüntü

Haber-Kamera: Burak GEZEN-Mustafa SUİÇMEZ/ ÇANAKKALE,