Dha Yurt Bülteni-9

Dha Yurt Bülteni-9
Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Helikopter düştü 5 personelin durumu iyi (EK)1)SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYORİzmir'in Menderes ilçesinde başlayan ve hızla yayılan orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ediyor.

Helikopter düştü 5 personelin durumu iyi (EK)

1)SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İzmir'in Menderes ilçesinde başlayan ve hızla yayılan orman yangınına havadan ve karadan müdahale devam ediyor. Yangın söndürme uçakları ve helikopterleri sürekli Tahtalı Barajı'ndan aldıkları suyu alevlerin üzerine boşaltıyor. Peş peşe göle alçalan helikopterler 'bambi' adı verilen su tanklarıNI doldurarak yeniden havalanıyor. Dumanların gök yüzünü kapladığı, alevlerin yükseldiği noktalara ilerleyen helikopterler suları yanan ağaçların üzerine boşaltıyor. Helikopterlerin ardı ardına bıraktığı sularla bu sefer gök yüzüne su buharı yükseliyor. Karadan mücadele de çevre illerden de gelen arazözlerin katılımıyla devam ediyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı'nın barajdan yol kenarına kadar çektiği yaklaşık 20 cm çaplı 3 kilometre uzunluğundaki hortumdan su alan arazözler yangının devam ettiği noktalara ilerliyor. 

Görüntü Dökümü

-------------------------

Helikopterlerin su alması

Helikopterlerin alevlerin üzerine su bırakması

Genel ve detay görüntüler

Haber: Timur TARLIĞ  Kamera: Mehmet CANDAN/ İZMİR,

====================================================

ÇERKEZKÖY'DE FABRİKA YANGINI (EK)

2)FABRİKA 3 SAATTE KÜLE DÖNDÜ

Tekirdağ'ın Çerkezköy İlçesi'nde matbaa mürekkep fabrikasında sabah saatlerinde başlayan yangın 30 itfaiye ekibinin 3 saatlik müdahalesi sonucu kontrol altına alınarak söndürüldü. Yapılan soğutma çalışmasının ardından fabrikadan adeta eser kalmadığı gözlenirken, üretimdeki kullanılan makinelerde kül oldu. İtfaiye erlerinin müdahalesiyle alevlerin, fabrikanın arkası bulunan solvent tanklarına ulaşması da engellendi.

HASAR ORTAYA ÇIKTI

Özel bir şirkete ait ana tesis konumundaki yaklaşık 3 bin metrekarelik kapalı alan sahip fabrikada 3 vardiyalı 850 işçinin çalıştığı belirtildi. İtfaiyenin soğutma çalışmalarının ardından yangının boyutu ortaya çıkarken, kül olan 39 yıllık fabrikada milyonlarca liralık zarar olduğu ifade edildi. Tekirdağ Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığı yangının çıkışıyla ilgili olan incelemesini sürdürüyor.

Görüntü Dökümü

-------------------------:

-Yanan fabrika

-İtfaiyenin soğutma çalışması

-Yanan malzemeler

-Genel fabrika görüntüleri

Haber-Kamera: Onur KAYA/ÇERKEZKÖY(Tekirdağ),-

=================================================

SİVAS KATLİAMI KURBANLARI 24'ÜNCÜ YILDÖNÜMÜNDE ANILDI (EK)

3)MÜZE OLANA KADAR, MÜCADELE SÜRECEK

Valilik öncülüğündeki kuruluşların anma programının ardından, yurt içi ve dışından gelen binlerce kişi Seyrantepe Mahallesi'ndeki Hacı Bektaş-ı Veli binası önünde toplandı. Aralarında CHP, HDP gibi çeşitli siyasi parti, Alevi-Bektaşi dernekleri, sendikalar ve  çeşitli sivil toplu kuruluşu temsilci ve üyelerinden oluşan yaklaşık 10 bin kişi, önde katliamda hayatını yitirenlerin aileleri olmak üzere yürüyüşe geçti. Ethembey parkı güzergahını kullanan kalabalık, Mevlana Caddesi, ve kent meydanı üzerinden Atatürk Caddesi güzergahını kullanarak, eski Madımak Oteli, bugünkü İl Özel İdare Bilim ve Kültür Merkezi önüne geldi. Binanın önüne barikat kuran polis ekipleri, sadece siyasiler ile olayda yaşamını yitirenlerin yakınlarının bina önüne kadar girmesine izin verdi. Aileler, daha önce aldıkları karar doğrultusunda müze oluncaya kadar binaya girmeme kararını sürdürdü. Eski otel binası önünde CHP Milletvekilleri Şenal Sarıhan, Sezgin Tanrıkulu, Ali Akyıldız ile HDP Sözcüsü, Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir aileler ile birlikte karanfil bıraktı. Otel önünde ellerinde çeşitli pankart ve dövizler taşıyan grup, "Madımak'ın hesabı sorulacak" sloganları attı. Semah gösterisi yapıldı. Olayda yaşamını yitirenler için sayı duruşunda bulunuldu, ölenlerin isimleri de tek tek okundu.

'MADIMAK'TA ADALET İSTİYORUZ'

Bina önüne karanfil bıraktıktan sonra açıklama yapan Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, "Adalet bir türlü tecelli etmiyor onun için biz Aleviler Madımak'ta adalet istiyoruz. Biz Aleviler dili, dini, rengi, ırkı ne olursa olsun hiç kimsenin yakılmasını, katledilmesini istemiyoruz. Bu devlet, bu ayıbıyla yüzleşmelidir. Adalet her zaman lazımdır bizlere, adalet bugün ceberut anlayışa da lazımdır yarın onlara da lazım olacaktır" dedi.

CHP Ankara  Milletvekili Şenal Sarıhan ise, 24 yıldır adalet arayışı içerisinde olduklarını belirterek, "Mahkemelerde her yolu denemeye çalıştık adalet sağlansın, katiller bulunsun, arkalarındaki örgütler ele geçirilsin diye elimizden gelen bütün olanakları kullandık ama ne yazık ki yargıdan aldığımız sonuç 15 bin kişinin bu olayın faili olduğunun polis kayıtlarında bilinmesine karşın sadece 180 kişi yargı önüne geldi ve sonuç olarak bir avuç insana ceza verildi. Oysa o örgütlerin kimlikleri, o örgütlerin bu olaydaki katkıları saptanmış olsaydı belki Türkiye bugün bu antilaik ve antidemokratik ortamdan uzaklaşmış olacaktı. Biz burada Cumhuriyet Halk Partisi Vekilleri olarak adalet için yürüyen Genel Başkan sıfatı ile değil yurttaş Kılıçdaroğlu sıfatı ile yürüyen arkadaşlarımızın adalet anlayışlarıyla Sivas Katliamındaki adalet arayışımızı buluşturuyor, büyütüyor ve büyüklüğü bütün Türkiye'ye yaymak istiyoruz. Bizim 24 yıldır burada sürdürdüğümüz mitingler aslında yargının adaleti bulmamasının sonucudur. Buradan halka ulaşmaya çalışıyoruz, Türkiye'nin ortasından Sivas'tan yangın ve katliamın olduğu merkezden bütün Anadolu'ya bütün Türkiye'ye adalet çığlığımızı duyurmaya çalışıyoruz. İnanıyoruz ki hepimizin gücü birleşecek, bütün demokratik kanallar bir araya gelecek ve adalet sağlanacaktır" ifadelerini kullandı.  

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise, "2 Temmuz 1993'te sadece Madımak Oteli yanmadı, insanlar yanmadı. Türkiye'nin kendisi yandı ve insanlık yandı ve yanmaya devam ediyor. Onun için adalet diyoruz, adalet için yürüyoruz ve bugün de Sivas'ta Madımak'ta adalet sağlanana kadar da Türkiye'de adalet sağlanmaz diyoruz. Biz bu canlarımızın acısıyla yanıyoruz ama başka insanlar yanmasın diye yollardayız" şeklinde konuştu.  

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir de, bundan 24 yıl önce aydınlıktan, ışıktan korkanların bu ülkenin gencecik pırıl pırıl aydınlık yüzlerine kıydıklarını ifade ederek, "Diri diri canları yaktılar ama hesaba katmadıkları bir şey vardı o yangın, o ateş, o bilinçle buluştu ve bütün Ortadoğu coğrafyasına bir mücadele azmini miras olarak bıraktı. Bugün buraya 3 tane karanfil bıraktım. HDP milletvekilleri, HDP merkez yürütme kurulu ve HDP'nin tüm bileşenleri ve HDP'ye gönül vermiş milyonlarca insan adına, milyonlarca can adına 3 karanfil bıraktık. Bunlardan bir tanesi Şeyh Said'in torunları adına bırakılan bir karanfildir. Bir tanesi Seyit Rıza'nın torunları adına bırakılmış bir karanfildir, bir diğeri de Hacı Bektaşi Veli ve Pir Sultan'ın torunları adına bırakılmış karanfildir. Çok iyi biliyoruz ki canlar bir olduğumuzda mazlumlar bir olduğumuzda karanlığı yeneceğiz, aydınlığı bu coğrafyaya hakim kılacağız. Bir kez daha buradan 24 yıl önce burada Kerbela'yı yaşatanlar adeta ödüllendirildiler. Faşizmi savunanlar, faşizmin savunuculuğunu yapanlar ödüllendirildi bakanlığa kadar terfi ettirildiler. Bu katliam göz göre göre gelen bir katliamdır. Önlem alınmadı, sorumluluk sahipleri maalesef yargılanmadı bu katliam insanlık ailesi adına bir suç idi malesef zaman aşımını uyguladılar. Oysa ki şu yüreklerde bu katliam zaman aşımına uğramadı, uğramayacak. Madımak aklımızda unutmadık, unutturmayacağız. Aynı zamanda bu katliamın gerçekleştiricisi Yezid zihniyeti Roboski'de aynı katliamı yaptı, Cizre'de aynı katliamı yaptı. O dönemin adalet zihniyeti ile bu dönemin adalet zihniyeti aynı zihniyettir malesef. İşte tamda bu noktada yapılması gereken yekvücut olabilmektir. Bugün Sivas'ta bu ülkenin aydınlığından yana olanlar, hukukun üstünlüğündeni demokrasiden, insan haklarından, onurlu bir barıştan yana olanlar ne mutlu ki yekvücut oldular ve bu mücadele Madımak Oteli'ni bir utanç müzesi haline dönüştürünceye kadar emin olun ki devam edecek. O dönem bu otelin etrafını saran güruh 'Sivas laiklere mezar olacak' diyordu. O güruh bugün o güruhun zihniyeti Cemevi inşa ettiğimiz için laikliğe helal getirdiğimiz gerekçesiyle hakkımızda soruşturma açılıyor. Ben bir kez daha Sivas'ta haykırarak ifade ediyorum. Ahmedi Hani Camisini inşa etmekle gurur duyuyorum. Surp Giragos Kilisesini restore etmekle ibadete açmakla gurur duyuyorum. Pir Sultan Abdal Cemevini inşa etmekle ve onu canlara teslim etmekle gurur ve iftihar duyuyorum. Değil 2 yıl 120 yıl zindana koysanız Cemevi inşa etmeye devam edeceğiz. Canlarla bir olmaya devam edeceğiz. Bu ülkede demokrasi inşa oluncaya kadar, eşitlik hukukun üstünlüğü, adalet tecelli edinceye kadar ve bu ülkede aydınlık karanlığa hükmedinceye kadar bu mücadele bitmeyecek bu mücadele devam edecektir" dedi.

"33 CANIMIZ İÇİN ADALET İSTİYORUZ'

Daha sonra bina önünde toplanan kalabalığa yönelik etkinliğe katılan kuruluş temsilcileri kısa konuşmalar yaptı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkan Gani Kaplan içinde adaletin olmadığı devasa adalet sarayları yapıldığını belirterek, "Bizler bu adalet saraylarının içine adaleti getirmek için varız. Bizler Sivas'ın ışığını söndürmemek için buralardayız. Bizler Madımak Oteli'nin utanç müzesi olması için buralardayız. Biliyorsunuz bir adalet yürüyüşü var. Ankara'dan İstanbul'a yürüyen başta Genel Başkan Kılıçdaroğlu olmak üzere tüm yoldaşlarını Sivas'tan sizlerin huzurunda saygıyla selamlıyorum. Bizler Madımak Oteli'nde katledilen 33 canımız için adalet istiyoruz. Bizler Berkin Elvan için, Ali İsmail Korkmaz için adalet istiyoruz. Bizler Çorum için adalet istiyoruz. Bizler herkes için adalet istiyoruz" dedi.  

Hacı Bektaşı Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Tuncer Baş ise, "Madımak 'utanç müzesi' olana kadar, bizler eşit yurttaşlar olana kadar, yeryüzünde adalet sağlanana kadar buradan İstanbul'a başlatılan adalet yürüyüşünü de selamlıyorum" dedi. 

İSİM TEPKİSİ

Olayda hayatını kaybedenlerden Gülsüm Karababa'nın ağabeyi Hüseyin Karababa da aileler adına konuştu. Karababa, olayda öldürülen göstericiler Ahmet Alan ve Hakan Türkgil'in de bina içindeki anı köşesinde isimlerinin ver olmasını asla kabul etmeyeceklerini belirterek, "Sivas olaylarında meydanda 2 kişi öldürüldü. Bu şahısları aldılar geldiler bu ucubenin içine en başa yazmak koşuluyla sanki burada öldürülmüş gibi yaparak, büyük birlik projesini sunarak, sanki bizim onlarla bir dostluğu, arkadaşlığı varmış da şeytanlar gelip bizi öldürmüş gibi yaparak bu ucubede böyle bir proje uyguluyorlar. Ben sizin huzurunuzda bu iki şahsın ailesine buradan seslenmek istiyorum. Sizin çocuklarınızı biz burada kabul etmiyoruz. Çünkü siz 24 yıldır çocuğunuzu aramadınız. Avukat tutmadınız. Mahkemeye gelmediniz. Ne hakla çocuğunuzun ismini burada tutuyorsunuz. Gidin Bölge İdare Mahkemesine biran önce çocuklarınızın ismini buradan çıkartın. Çıkartın, bizi zora sokmayın" dedi.

Konuşmaların ardından kalabalık grup, geldikleri güzergahı kullanarak geri etkinliği sonlandırdı. 

Görüntü Dökümü:

----------------------

-Grubun görnütüsü

-Yürüşe katılanların görüntüsü

-Korejin otel önüne hareketi

-Otel önünde ailelerin karanfil bırakması

-Alevi Kültür Dernneği Başkanı Doğan Demir açıklama

-CHP Milltvekili Şenal Sarıhpan açıklama

-Sezgin Tanrıkulu açıklama

-HDP'lğı Osman Baydemir'in açıklaması

-STK'lar adına konuşmalar

-Semah gösterileri

-Kalabıktan görüntüler

-Detaylar

Haber-Kamera: SİVAS, DHA

=======================================================

4)MEZİTLİ'DE KİTAP FESTİVALİ

MERSİN'in merkez ilçesi Mezitli Belediyesi ve Akan Expo Organizasyon tarafından birincisi düzenlenen Kitap Festivali büyük ilgi gördü. Viranşehir Parkı'nda düzenlenen açılışa Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer, Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan, yazarlar ile çok sayıda vatandaş katıldı. Kurdele kesiminin ardından, okurlar stantları gezerek Tuğba Ünal, Gülçin Akan, Hamit İzol ve Mine Bahçeci gibi yazarlarla bir araya geldi. 20 stantta 40 farklı yazarın kitaplarını inceleme fırsatı bulan okur severler, sosyal medyada  ünlenen Tuğba Ünal'a yoğun ilgi gösterdi. Yazarla sohbet edip fotoğraf çektirmek için sıraya giren okur severler, Ünal'a 'Öyküm Sensin' adında deneme kitabını da imzalattı. Başkan Tarhan ve Vali Yardımcısı Yıldızer de Ünal'ın standını ziyaret ederek bilgi aldı.

Festivalde konuşan Belediye Başkanı Neşet Tarhan, "Mezitli'nin kültür sanat şehri olacağına dair bir söz vermiştik. Bugün bu hedefe emin adımlarla ilerliyoruz. Birincisini düzenlediğimiz ve geleneksel hale getireceğimiz kitap festivali de bu hedefimiz doğrultusunda attığımız büyük bir adım. Bir taraftan yayınevlerini kitapseverlerle buluşturuyor diğer taraftan ise birbirinden önemli yazarları Mezitlililerle buluşturuyoruz" dedi.

Her türlü kültür kitabının satış maliyetin altında fiyatlarla sunulduğu festivalde, imza günü ve söyleşiler düzenlenecek. Sevilen yazarların okurlarıyla buluşacağı festival 9 Temmuz'da sona erecek.

Görüntü Dökümü

-----------------------

Protokol tarafından kurdelenin kesilmesi ve Festivalin açılışının yapılması

Mezitli Belediye Başkanı Neşet Tarhan'ın konuşması

Mersin Vali Yardımcısı Cemal Yıldızer'in konuşması

Kitap stantlarından genel ve detay görüntü

Ziyaretçilerden görüntüler

Tuba Ünal stantta

Ünal kitabını imzalarken

Genel ve detay görüntüler

SÜRE: 01'41"  BOYUT: 56 MB

Haber-Kamera: Gülhan DEMİRCİ/MERSİN,

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Manşet Haberler

title